+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Podlasie
16-20.09.2024

Cena 2 300 PLN
Cena 2 300 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Dwa noclegi w Białowieży i dwa noclegi w okolicach Białej Podlaskiej. Śniadania i obiadokolacje.
Pobyt w Puszczy Białowieskiej, najstarszej w Europie i jedynej w Polsce prawdziwie dzikiej puszczy. Zwiedzanie rezerwatu żubrów i Muzeum Puszczy Białowieskiej. Spacer szlakiem starych dębów i przejście do tzw. miejsca mocy. W Białowieży zwiedzanie cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, dawnej stacji kolejowej i unikatowej drewnianej zabudowy. W pobliskiej Hajnówce zwiedzanie dwupoziomowej cerkwi pw. św. Trójcy. Przejazd do Janowa Podlaskiego, miejscowości znanej z najstarszej w Polsce stadniny koni, w której hodowane są konie czystej krwi arabskiej. Pobyt na terenach Parku Krajobrazowego Przełom Bugu. W Kostomłotach zwiedzanie jedynego w Polsce neounickiego kościoła pw. św. Nikity, w Kodniu sanktuarium maryjnego z obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej, a w Jabłecznej prawosławnego monasteru pw. św. Onufrego. Zwiedzanie Białej Podlaskiej, m. in. zespołu pałacowo-parkowego wzniesionego przez Radziwiłłów.

Początek i koniec wycieczki

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku,  16. września 2024 roku o godz. 8.00.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • dwa noclegi w Białowieży i dwa noclegi w okolicach Białej Podlaskiej
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewodnictwo
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów
  • na ten cal należy przeznaczyć ok. 80 PLN
Wycieczka dzień po dniu

16.09 (poniedziałek)Gdańsk - Białowieża

Zbiórka uczestników wyjazdu przy dworcu PKS w Gdańsku (stanowisko nr 10) o godz. 8.00. Przejazd przez Olsztynek, Szczytno, Myszyniec, Łomżę, Białystok, Hajnówkę do Białowieży. Po przyjeździe kolacja w hotelu i wieczorny spacer po puszczy. W połowie września w puszczy zaczyna się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Samce wydają wtedy charakterystyczne potężne, basowe ryki, wabiąc tym samice lub szykując się do walki między sobą. Ryki jeleni słychać z odległości nawet kilku kilometrów. Po powrocie z wieczornego spaceru nocleg w hotelu w Białowieży.

17.09 (wtorek)Białowieża - Puszcza Białowieska

Całodzienne zwiedzanie Puszczy Białowieskiej, najstarszej w Europie i jedynej w Polsce prawdziwie dzikiej puszczy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rezerwatu żubrów i Muzeum Puszczy Białowieskiej. Nowoczesna ekspozycja multimedialna Muzeum stwarza możliwość zapoznania się z bogactwem fauny i flory występującej w puszczy, a także tradycyjnymi zajęciami mieszkańców, czyli bartnictwem i budownictwem. Spacer szlakiem starych dębów i przejście do tzw. miejsca mocy. We wsi Białowieża, która jest starą białoruską wsią z drewnianymi domami, a obecnie centrum turystycznym i ważnym ośrodkiem naukowym, zwiedzanie XIX-wiecznej cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy zbudowanej na planie krzyża greckiego. Czas wolny na kawę na terenie zabytkowej stacji kolejowej. Kolacja i nocleg w hotelu w Białowieży.

18.09 (środa)Białowieża - Hajnówka - Grabarka - Przełom Bugu - Biała Podlaska

Poranny spacer po puszczy. Przejazd do Hajnówki, miasta powiatowego w województwie podlaskim, zwiedzanie nowoczesnej, dwupoziomowej cerkwi św. Trójcy, w której co roku odbywają się festiwale muzyki cerkiewnej. Przejazd przez miejscowość Kleszczele, w której zachowała się pounicka cerkiew z XIX wieku do Grabarki, stolicy polskiego prawosławia. Miejsce to jest celem prawosławnych pielgrzymek z Polski i zagranicy, stąd nazwa, która przylgnęła do Grabarki – „prawosławna Częstochowa”. Zwiedzanie sanktuarium i Góry Krzyży. Następnie przejazd do miejscowości Serpelice i stamtąd rejs po Bugu, umożliwiający poznanie walorów przyrodniczych i geograficznych tej rzeki. Przejazd do hotelu położonego w pobliżu Białej Podlaskiej. Kolacja i nocleg w hotelu.

19.09 (czwartek)Biała Podlaska - Janów Podlaski - Neple - Kodeń - Biała Podlaska

Po śniadaniu przejazd do Janowa Podlaskiego, wsi słynącej z najbardziej znanej i najstarszej (działającej od 1817 roku) stadniny koni, w której hodowane są konie półkrwi angloarabskiej i krwi arabskiej oraz corocznych aukcji przyciągających licznych hodowców i wystawców z kraju i zagranicy. Następnie przejazd do Pratulina, nadbużańskiej wsi, która jest symbolem męczeńskiej śmierci podlaskich unitów. W miejscowości Neple spacer na miejsce widokowe, z którego podziwiać można przełom Bugu. W Kostomłotach zwiedzanie jedynego w Polsce, neounickiego kościoła pod wezwaniem św. Nikity, a w pobliskim Kodniu sanktuarium maryjnego z cudownym obrazem Madonny Podlasia. Przejazd do Jabłecznej, zwiedzanie monastyru św. Onufrego z cennymi ikonami św. Onufrego i MB Jabłeczyńskiej. Powrót do hotelu w pobliżu Białej Podlaskiej na kolację i nocleg.

20.09 (piątek)Biała Podlaska - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Białej Podlaskiej. Spacer po mieście: rynek otoczony piętrowymi XIX-wiecznymi kamienicami, ławeczka Józefa Kraszewskiego – pisarza związanego z regionem bialskim, austeria radziwiłłowska czyli oryginalny kresowy zajazd z dawną stajnią i wozownią, kościół farny św. Anny ufundowany w końcu XVI wieku przez Michała Radziwiłła Sierotkę i okazała dwuwieżowa bazylika Narodzenia NMP, będącą połączeniem stylów renesansowego i barokowego z elementami architektury cerkiewnej (dawniej kościół był siedzibą unickiego zakonu bazylianów). Zwiedzanie odbudowanego zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Na szczególną uwagę zasługują umocnienia bastionowe zbudowane na planie pięcioramiennej gwiazdy z fosą i wałem. We muzealnej części pałacu znajduje się największa w Polsce kolekcja ikon rosyjskich. Wieczorem powrót do Gdańska i zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Białowieża   (B) Hajnówka   (C) Janów Podlaski   (D) Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”   (E) Kostomłoty   (F) Jabłeczna   (G) Biała Podlaska