+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Kociewie
15.09.2024

Cena 350 PLN
Cena 350 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Na zakończenie wycieczki obiad w Skarszewach.
Kociewie to region geograficzno-etnograficzny, położony na lewym brzegu dolnej Wisły w dorzeczach rzek Wdy, Mątawy i Wierzycy. Granice regionu stanowią od wschodu Wisła, a od zachodu kompleks Borów Tucholskich. W obrębie tej krainy wymienić można Pojezierze Starogardzkie, Równinę Świecką i Dolinę Walichnowską. Najważniejsze miejscowości regionu to Starogard Gdański, Tczew, Świecie, Pelplin, Gniew, Skarszewy, Nowe, Warlubie, Osie, Drzycim i Śliwice.
Przejazd do Starogardu Gdańskiego i zwiedzanie stolicy Kociewia: rynek, ratusz, kościół farny św. Mateusza, dawna synagoga, Pałac Wiechertów, baszty miejskie: Gdańska, Narożna i Tczewska. Spacer urokliwą ulicą Browarną, Muzeum Regionalne Ziemi Kociewskiej. Wyjazd do Szpęgawska, gdzie w 1939 roku Niemcy wymordowali ok. 7000 osób, głównie spośród polskiej, kociewskiej inteligencji, miejscowych Żydów oraz pensjonariuszy szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Przejazd do Skarszew kociewskiego miasteczka położonego na rzeką Wietcisą. Zwiedzanie pozostałości gotyckiego zamku joannitów, którzy byli właścicielami miasta odo końca XII do początków XIV wieku, zachowanych gotyckich obwarowań miasta z licznymi basztami, gotyckiego kościoła pw. św. Michała Archanioła, dawnej synagogi, budynku dworca kolejowego i XIX-wiecznego żelaznego mostu nad Wietcisą.

Początek i koniec wycieczki

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku w niedzielę 15. września 2024 roku o godzinie 8.00

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • przewodnictwo
  • obiad na trasie
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)
Opisy obiektów i miejscowości na trasie wycieczki

Starogard Gdański – stolica Kociewia, miasto położone na rzeką Wierzycą liczące niespełna 50 tys. mieszkańców. Bogata historia miasta sięga XII wieku, a najciekawsze zabytki miasta pochodzą z czasów krzyżackich. Do dzisiaj zachowały się duże fragmenty murów obronnych i baszty: Gdańska, Narożna i Tczewska. Z tamtego okresu pochodzi również gotycki kościół farny pw. św. Mateusza z freskiem „Sądu Ostatecznego” wewnątrz. Zabytkowe kamienice wokół rynku pochodzą głównie z XIX wieku, staromiejski ratusz, zbudowany na średniowiecznych fundamentach przebudowany został ostatecznie w 1893 roku. Z tego samego okresu pochodzi eklektyczny pałac Wiechertów z ciekawymi formami zdobniczymi na fasadzie. Do zabytków miasta zalicza się budynek Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie chorych oraz synagoga. W dawnym Kasynie Oficerskim ma teraz swoją siedzibę Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. Szwoleżerów Rokitniańskich.

Szpęgawsk – mała wieś na Kociewiu, znana jak miejsce zbrodni dokonanej przez Niemców na Polakach miedzy wrześniem 1939 a styczniem 1940 roku. W Lesie Szpęgawskim znajduje się pomnik upamiętniający ok. 7 tys. ofiar nazizmu wywodzących się głównie spośród inteligencji Kociewia i Kaszub oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Skarszewy – miasteczko w powiecie starogardzkim, położone nad rzeką Wietcisą, liczące ok. 7 tys. mieszkańców. Miasteczko założone zostało w XII wieku przez Zakon Joannitów, a w XIV wieku zostało sprzedane Zakonowi Krzyżackiemu. Miasto zachowało średniowieczne urbanistyczne złożenie z kwadratowym rynkiem i murami obronnymi z czasów krzyżackich. Mury wzmocnione są basztami: Skazańców, Wysoką i Szkolną. W gotyckim kościele św. Michała Archanioła z barokowym i rokokowym wyposażeniem wnętrza, zobaczyć można pamiątki po rodzie Wybickich. Na uwagę zasługuje również ratusz z XVIII wieku, dawna synagoga i most żelazny nad Wietcisą zbudowany w roku 1887.

Mapa

(A) Gdańsk   (B) Starogard Gdański   (C) Szpęgawsk   (D) Skarszewy

Program do wydruku