+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

SZKOCJA
Edynburg – Glasgow – Inverness
5-9.08.2024

Cena 5 800 PLN
Cena 5 800 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Edynburga. Dwa noclegi w Glasgow jeden nocleg w Inverness i jeden nocleg w Dundee. Przejazdy lokalnym autokarem. Śniadania i obiadokolacje.
Po przylocie zwiedzanie Edynburga: Edinburgh Castle – imponująca twierdza górująca nad miastem, Royal Mile ulica łącząca zamek z pałacem Holyrood House, katedra St. Giles, eleganckie ulice Nowego Miasta – Princess Street i George Street. Przejazd na nocleg do Glasgow. Następnego dnia zwiedzanie Glasgow: George Square, Ratusz, Dom Kupiecki, Poczta Główna i katedra St. Mungo z XII wieku. Zwiedzanie Muzeum Transportu z kolekcją zabytkowych pojazdów przypominających, że Glasgow było kolebką światowego przemysłu i środków komunikacji. W Kelvingrove Art Gallery wspaniała ekspozycja malarstwa europejskiego. Przejazd przez wyżynne tereny Szkocji – trasa prowadzi nad Loch Lamond przez dolinę Glancoe do Fort William, który jest bazą wypadową na najwyższą górę Wielkiej. Brytanii – Ben Nevis. Postój nad tajemniczym jeziorem Loch Ness. Nocleg w Inverness. Wyjazd do zagłębia whisky Spey Side i wizyta w wybranej destylatorni. Zwiedzanie królewskiego Zamku Balmoral, przejazd do Dundee, miasta położonego u ujścia rzeki Tay. Na zakończenie wycieczki zwiedzanie miasta St. Andrews, znanego z najstarszych pól golfowych na świecie oraz Stirling Castle, największego zamku Szkocji, który ze względu na swoje strategiczne położenie, odegrał znaczącą rolę podczas walk o niepodległość.

Początek i koniec wycieczki

Godzina i miejsce zbiórki

Cena zawiera:

  • przelot samolotem Gdańsk - Edynburg - Gdańsk
  • noclegi w hotelach, dwa noclegi w Glasgow i po jednym noclegu w Inverness i Dundee
  • śniadania i obiadokolacje
  • przejazdy autokarem
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (suma ubezpieczenia 400 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów
  • Na ten cel należy przygotować ok. 80 GPB (funtów brytyjskich)
Wycieczka dzień po dniu

5.08 (poniedziałek)Gdańsk - Edynburg - Glasgow

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 7.45. Odlot do Edynburga godz. 9.45. Przylot o godz. 11.15. Po przylocie przejazd do centrum i panoramiczny objazd miasta. Edynburg, stolica Szkocji, położony na południowym wybrzeżu zatoki Firth of Forth, liczy ok. pół miliona mieszkańców. Na centrum miasta składa się Stare Miasto i Nowe Miasto rozdzielone ogrodami Princess Street Gardens. Stare Miasto powstałe w okresie średniowiecza, posiada większą część zabytkowych budowli miasta, natomiast Nowe Miasto powstałe w XVIII wieku, jest dzielnicą bogatych rezydencji, urzędów, banków i eleganckich sklepów na głównych ulicach. Zwiedzanie zamku Edinburgh Castle, imponującej twierdzy górującej nad miastem, w której znajdują się najcenniejsze pamiątki związane z historią Szkocji – insygnia koronacyjne oraz Stone of Destiny – kamień na którym koronowali się królowie Szkocji. Spacer średniowieczną Royal Mile, ulicą łączącą zamek z pałacem Holyrood House – niegdyś rezydencją Marii Stuart, a obecnie oficjalną szkocką rezydencją królewską. Po drodze katedra St. Giles, główny kościół miasta z charakterystyczną kopułą w kształcie korony. Zwiedzanie królewskiego jachtu „Britannia” na którym królowa Elżbieta II, członkowie domu panującego, oraz liczni dygnitarze i goście odbywali podróże morskie w latach 1953 -1997. Wieczorem przejazd do Glasgow na kolację i nocleg.

6.08 (wtorek)Glasgow

Całodzienne zwiedzanie Glasgow. Glasgow to największe miasto Szkocji, położone nad rzeką Clyde, zamieszkałe przez ok. 600 tysięcy mieszkańców. Od XVIII wieku stało się miastem kupieckim, bogacącym się na handlu bawełną, włóknem, rumem i tytoniem, a w XIX wieku rozwinęło na wielką skalę przemysł stoczniowy i maszynowy. Spacer po centrum miasta: George Square i jego otoczenie – Ratusz, Dom Kupiecki, Poczta Główna, budynki banków, następnie XII wieczna katedra św. Mungo. Przejazd przez bulwary nad rzeką Clyde i zwiedzanie Muzeum Transportu z kolekcją zabytkowych pojazdów – rowery, motocykle, samochody osobowe i ciężarowe, autobusy, wagony, lokomotywy i modele statków. Muzeum przypomina, że Glasgow było kolebką światowego przemysłu i środków komunikacji. Po południu zwiedzanie Kelvingrove Art Gallery ze wspaniałą ekspozycją malarstwa europejskiego (Boticelli, Rembrandt, Tycjan, impresjoniści, Salvador Dali). Wieczorem czas wolny na indywidualny spacer po mieście. Kolacja i nocleg w Glasgow.

7.08 (środa)Glasgow - Glancoe - Loch Ness - Inverness

Po śniadaniu wyjazd z Glasgow i przejazd przez tereny Parku Narodowego Trossachs – regionu Rob Roya i Williama Wallace’a, wzdłuż malowniczego jeziora Loch Lomond, największego jeziora Wielkiej Brytanii. Następnie przejazd przez majestatyczną dolinę Glancoe. Tu w roku 1692 rozegrała się tragedia, znana jako „masakra z Glancoe”. Członkowie klanu McDonaldów zostali okrutnie zamordowani przez goszczących u nich członków klanu Cambellów. Był to finał odwiecznej rywalizacji obu klanów i walki o wpływy na zmieniających się dworach królewskich. Postój w miejscowości Fort William, bazie wypadowej na najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii Ben Nevis (1345 m n.p.m.). Przejazd wzdłuż tajemniczego i legendarnego jeziora Loch Ness do Zamku Urquhart, zbudowanego na siedlisku Piktów (z łac. picti czyli pomalowani, ze względu na ciała pokryte tatuażami) – grupy plemion zamieszkujące niegdyś ziemie obecnej Szkocji. Okolice zamku Urquhart, położonego nad jeziorem upodobała sobie „Nessie”, słynny potwór z Loch Ness. Wieczorem przyjazd do Inverness na kolację i nocleg.

8.08 (czwartek)Inverness - Dundee

Po śniadaniu wyjazd do zagłębia whisky Speyside i wizyta w wybranej destylarni. Speyside to skupisko destylarni nad rzeką Spey. Whisky z tego regionu są najsłodsze ze wszystkich, zawierają sporą ilość estrów, przez co można w nich wyczuć zapach jabłek, gruszek, fiołków, lemoniady czy bananów. Wśród destylatów z tego regionu można znaleźć jedne z najszlachetniejszych whisky. Wizyta w destylarni daje możliwość zapoznania się z procesem powstawania tego popularnego na świecie trunku oraz z produkcją beczek do przechowywania whisky. Następnie przejazd przez ”wichrowe wzgórza” Szkocji do Zamku Balmoral, od 1855 roku letniej rezydencji rodziny królewskiej. Zwiedzanie zamku (jeżeli w tym dniu będzie dostępny dla turystów). Przejazd do miasteczka Dundee, malowniczo położonego przy ujściu rzeki Tay z widokiem na wygasły wulkan Law. W dawnych wiekach Dundee było centrum brytyjskiego handlu winem. Kolacja i nocleg w Dundee.

9.08 (piątek)Dundee - St.Andrews - Stirling - Edynburg - Gdańsk

Przed południem przejazd do miejscowości St. Andrews znanej z najsłynniejszych pól golfowych świata i najstarszego uniwersytetu Szkocji. Zwiedzanie ruin średniowiecznej katedry, która swoimi rozmiarami budzi respekt, a kiedyś była największą katedrą Szkocji. Przejazd do Stirling, zwiedzanie Stirling Castle – największego i jednego z najważniejszych zamków Szkocji. Ze względu na swoje strategiczne położenie zamek odgrywał znaczącą rolę podczas walk o niepodległość. Tu rozgrywały się dramatyczne wydarzenia będące częścią historii Szkocji – zabójstwa, zdrady ale też koronacja Marii Stuart. W Stirling znajduje się William Wallace Monument – pomnik wzniesiony ku czci bohatera Szkocji. Powrót do Edynburga. Czas wolny przed odlotem. Transfer na lotnisko w Edynburgu. odlot do Gdańska o godz. 20.25. przylot do Gdańska godz. 23.45 i zakończenie imprezy.

Mapa

(A) Edynburg   (B) Glagow   (C) Fort William   (D) jez. Loch Ness   (E) Inverness   (F) Dundee   (G) St. Andrews

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki.