Przelot samolotem z Gdańska do Lublany. Cztery noclegi w Lublanie lub okolicy. Śniadania i obiadokolacje. Przejazdy lokalnym autobusem. W malowniczo położonej stolicy Słowenii zwiedzanie położonego na wzgórzu XV-wiecznego zamku, spacer przez secesyjny Smoczy Most, rynek z barokową katedrą św. Mikołaja oraz barokowym ratuszem. Rejs po rzece Lubljanicy. Wyjazd nad najpiękniejsze w Słowenii polodowcowe jezioro Bled położone w Alpach Julijskich nieopodal stolicy. Można podziwiać tutaj nie tylko urokliwą przyrodę, ale również kościół NMP na wyspie Blejski Otok i najstarszy w Słowenii zamek zbudowany na szczycie 100-metrowej skały nad brzegiem jeziora w miasteczku Bled. Zwiedzanie zabytkowego miasta o ponad tysiącletniej historii – Škofja Loka, które jest uważane za najpiękniejsze średniowieczne miasto Słowenii. Przejazd do jaskini Postojna, najdłuższej udostępnionej do zwiedzania jaskini w Europie. W jaskini występują przepiękne formy krasowe, a część trasy pokonuje się kolejką. Symbolem jaskini jest Brylant – pięciometrowy biały stalagmit. Całodzienna wycieczka na słoweńskie wybrzeże do portowego miasta Koper, urokliwego miasteczka Piran oraz do włoskiego Triestu.
Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie
Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku w poniedziałek 25. września o godzinie 6.50.
Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 6.50. Przelot do Warszawy samolotem LOT-u o godz. 8.50. Odlot z Warszawy do Lublany o godz. 11.25. Przylot o godzinie 13.00. Spotkanie z przewodnikiem i po południu zwiedzanie miasta. W programie: górujący nad miastem XV-wieczny zamek – do najstarszych zabytków na wzgórzu zamkowym należy kościół św. Jerzego z charakterystycznymi freskami na sklepieniu. Spacer przez mosty nad rzeką Lublanicą: secesyjny Smoczy Most, najbardziej charakterystyczny w mieście, którego nazwa pochodzi od postaci czterech smoków znajdujących się obok niego, Maserski oraz Potrójny – symbol architektoniczny miasta, złożony z trzech odrębnych części – mostu centralnego i dwóch kładek pieszych. Rynek z barokową katedrą św. Mikołaja oraz barokowym ratuszem i pomnikiem, symbolem miasta, przedstawiającym trzy rzeki: Sawę, Krkę i Lublanicę, Plac Preserena, którego układ oparty jest na modelu włoskim. Na trasie liczne budowle secesyjne. Lublana jest członkiem organizacji zrzeszającej miasta secesyjne (Réseau Art Nouveau Network), a secesyjny charakter zawdzięcza wiedeńskim i praskim architektom, rodzimemu architektowi Joze Plecikovi, a także urbaniście Maxowi Fabianiemu, który projektował między innymi w Wiedniu, Trieście czy Bielsku-Białej. Lublańska secesja jest bliska wiedeńskiej, ale geometryczne zdobienia mają rys słoweńskiej ludowości. Na uwagę zasługują: Dom Vurnika czy Dom Pożyczkowy. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Lublanie, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku nadmorskiej Istrii. Postój w malowniczym miasteczku Piran usytuowanym na wąskim cyplu wcinającym się w Adriatyk. W przeszłości znajdował się w granicach Republiki Weneckiej, stanowił włoską twierdzę na Istrii. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy, a także imponujące średniowieczne mury oddzielające miasto od lądu. Nad miastem góruje XIV-wieczny kościół św. Jerzego, z dzwonnicą wyposażoną w mniejszą kopię dzwonu z bazyliki św. Marka, a serce miasta stanowi Plac Tartiniego, który do XIX wieku pełnił funkcję basenu portowego, który zasypano i przekształcono w reprezentacyjny plac miejski. Następnie przejazd do Kopru, stolicy Istrii największego miasta słoweńskiego wybrzeża, którego historia sięga czasów starożytnej Grecji. XV i XVI wiek to czas rozkwitu miasta, który trwał do przełomu XVIII/XIX wieku, kiedy miasto straciło znaczenie na rzecz oddalonego o 20 km Triestu. Dziś Koper jest jedynym słoweńskim portem. Spacer uliczkami o włoskim charakterze, Titov Targ, XV-wieczny plac miejski, wokół którego znajdują się najważniejsze zabytki, Pałac Pretorów, obecnie ratusz miejski, Katedra Wniebowzięcia NMP zbudowana w stylu gotycko-renesansowym, we wnętrzu podziwiać można obrazy Vittore Carpaccio (mistrza szkoły weneckiej), rzeźbione w drewnie stalle oraz sarkofag patrona miasta Nazariusza, XVI-wieczny Pałac Armeria, Plac Preserena z fontanną Da Ponte. Wieczorem powrót do Lublany na kolację i nocleg.
Po śniadaniu przejazd do jaskini Postojna, najdłuższej udostępnionej do zwiedzania jaskini w Europie. W jaskini występują przepiękne formy krasowe, a część trasy pokonuje się kolejką. Symbolem jaskini jest Brylant – pięciometrowy biały stalagmit. Następnie przejazd do włoskiego miasta Triest, stolicy najdalej na wschód wysuniętego regionu Włoch. Miasto bogate w neoklasycystyczne wpływy austro-węgierskie i słoweńskie, jednocześnie bardzo włoskie. Piazza Unità d’Italia – plac wokół którego znajdują się zabytkowe pałace i urzędy: imponujący budynek ratusza z wieżą zegarową, Palazzo del Lloyd Triestino (zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta Heinricha von Ferstela), ozdobiony złotymi mozaikami Palazzo della Prefettura oraz Fontanna Czterech Kontynentów. Spacer nad Canal Grande, po którym pływają łodzie podobne do weneckich. Na zakończenie Zamek Miramare zbudowany w XIX wieku na zlecenie Ferdynanda Maksymiliana Habsburga, który jest eklektyczną mieszanką neogotyku i neorenesansu. Wieczorem powrót do Lublany na kolację i nocleg.
Po śniadaniu przejazd do zabytkowego miasta o ponad 1000 letniej historii – Škofja Loka, które jest uważane za najpiękniejsze średniowieczne miasto Słowenii. Nad miastem góruje zamek, sąsiadująca z nim XIV-wieczna katedra NMP oraz późnogotyckie domy mieszkalne. W dolnej części miasta na uwagę zasługuje stary ratusz miejski z XVI wieku, most kapucynów z XIV wieku z figurą Jana Nepomucena, barokowy kościół Kapucynów. Po południu przejazd nad przepięknie położone w Alpach Julijskich polodowcowe Jezioro Bled. Można podziwiać tu nie tylko urokliwą przyrodę, ale również kościół NMP na wyspie Blejski Otok i najstarszy w Słowenii zamek (Blejski Grad) zbudowany w miasteczku Bled na szczycie 100-metrowej skały nad brzegiem jeziora. Na zakończenie dnia przejazd przez Planicę, gdzie znajduje się znana skocznia narciarska. Wieczorem powrót do hotelu na kolacje i nocleg.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko. Odlot do Warszawy o godzinie 13.40. Przylot o 15.15. Odlot do Gdańska o 19.50. Przylot o godzinie 20.45 do Gdańska i zakończenie imprezy.
(A) Lublana (B) jezioro Bled (C) Škofja Loka (D) jaskinia Postojna (E) Piran (F) Koper (G) Triest