+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

PORTUGALIA
Madera
15-22.03.2024

Cena 6 300 PLN
Cena 6 300 PLN
Ogólny opis wycieczki

Przelot samolotem z Warszawy na Maderę. Siedem nocy w 5* hotelu położonym niedaleko stolicy wyspy Funchal. Wyżywienie w formie all inclusive (w dniach wolnych).
Madera to jedna z portugalskich wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, dzięki łagodnemu klimatowi nazywana jest krainą wiecznej wiosny. W ramach pobytu Wojażer zaproponuje trzy wycieczki do najciekawszych miejsc na wyspie. Trasa pierwszej wycieczki prowadzi przez zachodnią część wyspy na Cabo Girao, jeden z najwyższych europejskich klifów (589 m) skąd roztaczają się spektakularne widoki. Następnie wizyta w Riberia Brava, jednym z najstarszych miast Madery, którego historia wiąże się z rozwojem produkcji cukru w XV wieku, ponadto postoje w Porto Moniz, słynącego z naturalnych basenów ukształtowanych przez lawę i Sao Vincente położonego w głębokiej dolinie otoczone zielonymi wierzchołkami gór. Druga wycieczka wiedzie na wschodnią stronę wyspy przez Canico do Baixo, urokliwy kurort nad oceanem, park leśny Ribeiro Frio, gdzie główna atrakcją są stawy z pstrągami tęczowymi oraz charakterystyczne dla Madery levady (kanały irygacyjne), Porto da Cruz, niegdyś prężnego miasteczka portowego, w którym do dzisiaj znajduje się fabryka trzciny cukrowej, przejazd na półwysep św. Wawrzyńca, skąd roztaczają się piękne widoki na niezwykłe formacje klifowe i skalne. Podczas trzeciej wycieczki zwiedzanie największego miasta Madery Funchal z urokliwą starówką składającą się z wąskich, brukowanych i krętych uliczek, XV-wieczną gotycką Katedrą św. Katarzyny z Aleksandrii z niezwykłym sklepieniem z drzewa cedrowego, fortem św. Jana Chrzciciela i zabytkowym piętrowym targiem Mercado dos Lavradores. Następnie przejazd do Doliny Zakonnic, miasteczka które swoją nazwę zawdzięcza zakonnicom z klasztoru Santa Clara Funchal, chroniącym się w tej niedostępnej dolinie przed piratami, punkt widokowy Eira do Serrado, degustacja likierów i kasztanów.

Początek i koniec wycieczki

Lotnisko im. Chopina w Warszawie (Okęcie).

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie 15. marca (piątek) o godzinie 9.25.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem na trasie Warszawa - Madera - Warszawa
 • siedem noclegów w hotelu *****
 • wyżywienie all inclusive (w dniach wolnych)
 • śniadania i obiadokolacje (w dniach, w których będą odbywały się wycieczki)
 • transfer autokarowy (lotnisko - hotel - lotnisko)
 • przewodnictwo w języku polskim
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie kosztów leczenia (suma ubezpieczenia 400 000 zł)
 • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

 • trzech wycieczek organizowanych przez lokalnego operatora we współpracy z BT Wojażer
 • Na ten cel należy przeznaczyć kwotę 160 euro
Wycieczka dzień po dniu

15.03 (piątek)Warszawa - Madera

Zbiórka na lotnisku w Warszawie o godzinie 9.25. Odlot na Maderę o 11.25. Przylot o 15.55. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.

16.03 (sobota)czas wolny do dyspozycji uczestników

Odpoczynek po podróży. Aklimatyzacja, pobyt na plaży i spacery po najbliższej okolicy.

17.03. (niedziela)Cabo Girao - Madalena do Mar - Ribeira do Janela - Porto Moniz - Câmera de Lobos

Po śniadaniu wyjazd na całodzienną wycieczkę na zachodnią część wyspy. Wjazd na Cabo Girão, jeden z najwyższych klifów europejskich (589 m) skąd roztaczają się spektakularne widoki. Przejazd starą drogą do miejscowości Madalena do Mar z piękną promenadą wzdłuż kamienistej plaży i rozległymi plantacjami bananów. To tu, według legendy, po bitwie pod Warną w 1444 roku żył i umarł król Władysław Warneńczyk. Przejazd przez płaskowyż Paul da Serra, wizyta w „mglistym” Lesie Fanal, zaliczanym do lasów pierwotnych, które występują tylko na Maderze, Wyspach Kanaryjskich, Azorach i Maroku. Postój w punkcie widokowym Ribeira do Janela, a następnie przejazd do Porto Moniz, które słynie z naturalnych, wulkanicznych basenów ukształtowanych przez skały. Możliwość kąpieli. Na zakończenie postój w Câmera de Lobos, pięknie położonym, drugim co do wielkości mieście na wyspie, z klimatycznym uliczkami, zielonymi tarasami, kolorowymi łódkami na horyzoncie, malowniczymi pejzażami, które uwiecznił na swoich malowidłach Winston Churchill. Wieczorem powrót do hotelu na kolacje i nocleg.

18.03 (poniedziałek)czas wolny do dyspozycji uczestników

Odpoczynek na plaży, spacery, możliwość wyjazdu do Funchal.

19.03. (wtorek)Półwysep Św. Wawrzyńca - Porto da Cruz - Santana - Ribeiro Frio - Pico do Arieiro

Po śniadaniu przejazd na wschodnią część wyspy, na najdalej wysunięty na wschód punkt Madery – Półwysep św. Wawrzyńca. Półpustynny klimat i bardzo silne wiatry sprawiają, że krajobraz tu jest bardzo surowy, pozbawiony drzew, z ogromnymi klifami wyrastającymi z oceanu. Postój na jednym z punktów widokowych na półwyspie. Następnie przejazd do Porto da Cruz, dawniej tętniącego życiem portu, jednego z najważniejszych ośrodków uprawy trzciny cukrowej, a dzisiaj małej portowej miejscowości. Podczas pobytu w Porto da Cruz wizyta w fabryce rumu połączona z degustacją. Następnie przejazd do Santany, miasteczka, które słynie z kolorowych domków krytych strzechą – to typowa rolnicza zabudowa tamtych terenów. Po południu wizyta w Ribeiro Frio miasteczku położonym w samym sercu Lasu Laurowego, wpisanym na listę Światowego dziedzictwa Biosfery UNESCO. Następnie wjazd na Pico do Arieiro (1810 m n.p.m.) trzeci co wielkości szczyt Madery, skąd roztaczają się piękne widoki. W drodze powrotnej do hotelu przejazd pod pasem startowym lotniska. Kolacja i nocleg w hotelu.

20.03. (środa)czas wolny do dyspozycji uczestników

Czas wolny do dyspozycji uczestników

21.03 (czwartek)Funchal - Dolina Zakonnic

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy wyspy Funchal. Nazwa miejscowości pochodzi od portugalskiego słowa funcho – koper, który w dużych ilościach rośnie na wyspie. Miasto zostało założone w XV wieku przez odkrywcę wyspy – Joao Gocalves Zarco. Wizyta w Mercado dos Lavradores, to piętrowy targ owocowo warzywno-rybny. Spacer po krętych, brukowanych uliczkach starówki, a w tym Rua de Carrira, wąska ulica z najlepiej zachowaną typową zabudową z zamykanym okiennicami i balkonami ciągnącymi się wzdłuż fasady. Na szczególną uwagę zasługuje główna ulica Rua de Santa Maria, która ma charakter galerii w otwartej przestrzeni, w ramach projektu Arte de Portas Abertas na drzwiach opuszczonych budynków znajduje się ponad 200 prac arty-stów – fotografii, rzeźb, malowideł. Wizyta w XVI – wiecznej Katedrze, która przetrwała w niena-ruszonym stanie do dzisiaj. Ta z zewnątrz niepozorna budowla we wnętrzu kryje jeden z najpiękniejszych drewnianych sufitów w Portugalii, wykonany z drewna cedrowego zdobionego złoceniami i kością słoniową. Ponadto gościła znanych odkrywców: Krzysztofa Kolumba, Vasco da Game, czy Ferdynanda Magellana. Następnie spacer do fortu św. Wawrzyńca, monumentalnej rezydencji o charakterze cywilno-wojskowym. Wjazd na liczące 550 m n.p.m. wzgórze Monte skąd roztacza się widok na wyspę, a na szczególną uwagę zasługują pełne egzotycznej roślinności ogrody. Dla chętnych, powrót do miasta tradycyjnymi Carros de Cesto, czyli specjalnymi koszami na drewnianych płozach. Po południu przejazd przez punkt widokowy Eira do Serrado, skąd roztacza się piękny widok na Dolinę Zakonnic. Trudno dostępne miasteczko swoją nazwę zawdzięcza zakonnicom z klasztoru Santa Clara Funchal, które w połowie XVI wieku znalazły schronienie w tej niedostępnej dolinie przed francuskim korsarzami. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i nocleg.

22.03 piątek Madera - Warszawa

Po śniadaniu czas wolny do dyspozycji uczestników – spacery i plażowanie. Odlot samolotu do Warszawy o godzinie 16.55. Przylot o godzinie 22.55. Zakończenie imprezy.

Mapa

(1) Funchal  (2) Cabo Girão  (3) Madalena do Mar   (4) Porto Moniz   (5) Câmara de Lobos   (6) Półwysep św. Wawrzyńca   (7) Porto da Cruz    (8) Santana   (9) Ribeiro Frio   (10) Pico do Arieiro   (11) Dolina Zakonnic