Autokar z Gdańska. Dwa noclegi we Wrocławiu i dwa noclegi w hotelu na Zamku Książ. Śniadania i obiadokolacje. Zwiedzanie Wrocławia: rynek otoczony zespołem historycznych kamieniczek, Plac Solny, Ostrów Tumski z gotycką katedrą św. Jana Chrzciciela, Uniwersytet Wrocławski z Aulą Leopoldina. Wieczorem, dla chętnych, udział w spektaklu artystycznym. Zwiedzanie centrum Wałbrzycha i zamku Książ, dawnej siedziby rodu Hochbergów. Zejście do podziemnego miasta Osówka, obiektu wojennego, budowanego przez Niemców pod kryptonimem Riese (niem. Olbrzym) w latach 1943-1945 (prawie 2 kilometry podziemnych korytarzy, hal i chodników). Zwiedzanie zamku Grodno, położonego nieopodal jeziora Bystrzyckiego, sztucznego zbiornika zbudowanego w roku 1917 na rzece Bystrzycy pośród wzniesień Gór Sowich. W kolejnym dniu przejazd na stronę czeską do miejscowości Broumov i degustacja słynnego piwa Opat w jednym z najstarszych w tej części Europy browarze Pivovar Broumov. Zwiedzanie skalnego miasta Adršpach, rezerwatu przyrody z niezwykłymi formami skalnymi w kształcie wież, wodospadów i jeziorek z krystalicznie czystą wodą.
Dworzec PKS w Gdańsku
Zbiórka na dworcu PKS w Gdańsku 19. czerwca 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 8.00.
Zbiórka uczestników przy dworcu PKP w Gdańsku o godz. 8.00. Przejazd autostradą A 1 i dalej przez Wrześnię, Krotoszyn do Trzebnicy. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i wspólny spacer po wieczornym Wrocławiu. Nocleg we Wrocławiu.
Po śniadaniu przejazd do centrum miasta i przejście na Ostrów Tumski, najstarszą historyczną część Wrocławia. Zwiedzanie gotyckiej katedry św. Jana Chrzciciela z XIV w, w której na szczególną uwagę zasługuje tryptyk „Zaśnięcie NMP” w stylu Wita Stwosza, bogato rzeźbione drewniane stalle oraz barokowa kaplica św. Elżbiety. Przejście pod największy wrocławski monument barokowy – pomnik św. Jana Nepomucena z 1732 roku i dwukondygnacyjny, gotycki kościół św. Krzyża. W dalszym ciągu zwiedzania: XIII-wieczny Rynek otoczony zespołem historycznych budowli, do których należą ratusz z XV wieku, Piwnica Świdnicka – najstarsza wrocławska karczma, kamieniczki Jaś i Małgosia, kościół garnizonowy św. Elżbiety. Po południu przejście na Plac Solny z odbudowanymi po wojnie barokowymi kamieniczkami. Czas wolny z możliwością spędzenia czasu w jednej z licznych kawiarni położonych wokół placu. Następnie zwiedzanie „Panoramy Racławickiej” – legendarnego dzieła polskich malarzy, eksponowanego w charakterystycznej betonowej rotundzie. Przejazd na Stadion Olimpijski i pod zbudowaną w 1913 roku Halę Stulecia, wpisaną na listę UNESCO. Spacer po założonym w XVIII wieku Parku Szczytnickim i będącym jego częścią ogrodzie japońskim. Kolacja a potem, dla chętnych, wyjście do teatru albo na koncert. Nocleg we Wrocławiu.
Po śniadaniu przejazd do Wałbrzycha. Zwiedzanie wnętrz zamku w Książu. Zamek Książ to monumentalna budowla wzniesiona pierwotnie przez księcia świdnickiego Bolka I, przebudowana po początku XVI wieku przez ród Hochbergów. Po licznych renowacjach jest dzisiaj najsłynniejszym zamkiem Dolnego Śląska. Po zwiedzeniu zamku przejazd do pobliskiego mauzoleum rodziny Hochbergów (zwiedzanie z zewnątrz), a następnie do Palmiarni, powstałej w latach dwudziestych XX wieku. W szklano-ceglanej Palmiarni podziwiać można rzadkie kolekcje drzew bonsai, kaktusów i bambusów. Przejazd do miejscowości Sierpnica i zwiedzanie podziemnego miasta Osówka, obiektu wojennego, budowanego przez Niemców pod kryptonimem „Riese” w Górach Sowich w latach 1943 -1945. Przeznaczenie sieci podziemnych tuneli do dzisiaj nie zostało w pełni wyjaśnione (jedna z hipotez mówi że ukryto tam ciężarówki ze złotem z Wrocławia). Przejście historyczną trasą długości ok. 1200 m, w oszalunkowanych i obetonowanych sztolniach wykutych w gnejsowej skale. Przejazd do Zagórza Śląskiego i zwiedzanie 700-letniego Zamku Grodno położonego na szczycie góry Choina, na lewym brzegu Bystrzycy. Zjazd nad jezioro Bystrzyckie, sztuczny zbiornik wodny powstały na początku XX wieku w celach retencyjnych, energetycznych i rekreacyjnych. Powrót do Wałbrzycha na kolację. Nocleg w hotelu na terenie Zamku Książ.
Rano zwiedzanie Wałbrzycha, dawnego ośrodka przemysłu ciężkiego i wydobywczego położonego w otoczeniu Gór Wałbrzyskich. Spacer po Rynku, a następnie objazd poniemieckich dzielnic willowych i współczesnych osiedli powstałych w malowniczym, górskim otoczeniu. Przejazd do granicy polsko-czeskiej i zwiedzanie czynnego Browaru Opat w Broumovie. Browar Opat jest jednym z najstarszych zakonnych browarów – założony został w XIV wieku przez benedyktynów. Znany jest z produkcji różnych rodzajów piwa smakowego: pieprzowo-drożdżowego, miodowego, imbirowego, z koprem włoskim i lawendą. Na miejscu degustacja piwa i możliwość zrobienia zakupów. Następnie wyjazd w kierunku Skalnego Miasta Adršpach, rezerwatu przyrody z niezwykłymi formami skalnymi w kształcie wież, pełnego wodospadów i jeziorek z krystalicznie czystą wodą. Przejście rekreacyjną trasą turystyczną oraz rejs łódką po skalnym jeziorku. Wieczorem powrót do Wałbrzycha na kolację i nocleg na terenie Zamku Książ.
Rano wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Świdnicy. Zwiedzanie Kościoła Pokoju im. Trójcy Świętej – największej drewnianej, barokowej świątyni w Europie. Ten zabytkowy budynek sakralny został wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 roku i kończącego wyniszczającą Europę wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Przejazd trasą S8 i A1 do Gdańska. Wieczorem zakończenie imprezy.
(A) Wrocław (B) Wałbrzych (C) podziemne miasto Osówka (D) zamek Grodno (E) Broumov (F) Adršpach – skalne miasto