+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Śląsk
8-12.09.2025

Cena 2 450 PLN
Cena 2 450 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Cztery noclegi w hotelu w Katowicach. Śniadania i obiadokolacje.
W drodze do Katowic zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie. W Katowicach zwiedzanie centrum miasta z Pomnikiem Powstańców Śląskich, nowoczesnej sali koncertowej NOSPR, osiedli górniczych Giszowiec i Nikiszowiec, imponujących przykładów działań rewaloryzacyjnych. Przejazd przez miasta Śląska: w Chorzowie – park i Stadion Śląski, w Mysłowicach – trójkąt trzech cesarzy, w Zabrzu – centrum górnictwa, w Gliwicach – starówka z rynkiem i fontanną Neptuna, w Bytomiu – 750-letnia starówka, w Piekarach Śląskich – sanktuarium NMP, w Tarnowskich Górach – wycieczka łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga, w Tychach – zwiedzanie Browaru Książęcego i degustacja piwa, a w Pszczynie – zwiedzanie zamku z zachowanym, oryginalnym wyposażeniem wnętrz pałacowych i spacer po parku.

Początek i koniec wycieczki

Dworzec PKS w Gdańsku.

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka uczestników na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku 8. września (poniedziałek) o godzinie 8.00. 

 

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • cztery noclegi w hotelu w pobliżu centrum Katowic
  • śniadania i obiadokolacje w hotelu
  • przewodnictwo na trasie
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do obiektów: na ten cel należy przeznaczyć ok. 180 zł w tym:
  • wstęp do kopalni Guido - 60 zł
  • wstęp do Sztolni Czarnego Pstrąga - 57 zł
Wycieczka dzień po dniu

8.09 (poniedziałek)Gdańsk - Częstochowa - Katowice

Zbiórka uczestników na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku o godzinie 8.00. Przejazd autostradą A1 do Częstochowy. Zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego: budynki klasztorne, bazylika wzniesiona w XV wieku i przebudowana pod koniec XVII wieku, kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, skarbiec z gromadzonymi przez wieki wotami, wykonanymi ze złota i kamieni szlachetnych, wśród nich wiele dzieł sztuki. Spojrzenie na wały stanowiące imponujący zespół fortyfikacji wokół klasztoru. Wieczorem przyjazd do Katowic. Kolacja i nocleg w hotelu w Katowicach.

9.09 (wtorek)Katowice - Chorzów - Mysłowice - Sosnowiec - Katowice

Po śniadaniu zwiedzanie Katowic: Pomnik Powstańców Śląskich z 1967 roku, którego skrzydła symbolizują trzy powstania śląskie w 1919, 1920 i 1921 roku, nowoczesna sala koncertowa NOSPR, Giszowiec – unikalny na skalę europejską zespół osiedla-ogrodu, przeznaczony dla sześciuset rodzin górniczych i pobliskie osiedle Nikiszowiec – oryginalne osiedle górnicze, oba zbudowane w początku XX wieku. Przejazd do Chorzowa i spacer po Parku Śląskim ze spojrzeniem na Stadion Śląski, a następnie do Mysłowic, na miejsce zwane Trójkątem Trzech Cesarzy, gdzie od 1846 roku do I wojny światowej zbiegały się granice trzech zaborów biegnące rzekami Białą i Czarną Przemszą, a po ich połączeniu – oraz Przemszą (obecnie miejsce połączenia trzech miast: Mysłowic, Sosnowca i Jaworzna). Powrót przez Sosnowiec do Katowic. Kolacja i nocleg w Katowicach.

10.09 (środa)Katowice - Zabrze - Gliwice - Rudy Wielkie Raciborskie - Bytom - Katowice

Zwiedzanie miast Górnego Śląska. Zabrze – zwiedzanie kopalni-skansenu Guido. Zjazd autentyczną szolą górniczą na poziom położony 320 metrów pod ziemią, przejażdżka elektryczną kolejką podwieszaną, zapoznanie się z pracą kombajnów i maszyn górniczych oraz warunkami pracy górników, także w ujęciu historycznym. Gliwice – średniowieczne centrum miasta: kamieniczki oraz rynek z ratuszem i fontanną Neptuna, radiostacja gliwicka – miejsce prowokacji hitlerowskiej 1. września 1939 roku. Rudy Wielkie Raciborskie – pocysterski zespół klasztorno-pałacowy, którego gospodarzami cystersi byli w latach 1255 -1810. W skład zespołu wchodzi kościół Wniebowzięcia NMP oraz pałac. Bytom – spacer po starówce liczącej 750 lat. Powrót do Katowic na kolację i nocleg.

11.09 (czwartek) Katowice - Tychy - Pszczyna - Katowice

Po śniadaniu wyjazd do Tychów i Pszczyny. W Tychach zwiedzanie Browaru Książęcego, którego powstanie datuje się przełom XVI i XVII wieku. Wewnątrz zabytkowa warzelnia, piwnice i tankofermentory. W trakcie zwiedzania degustacja piwa. Przejazd do Pszczyny i zwiedzanie wnętrz Zamku Pszczyńskiego, którego początki sięgają XV wieku. Po przebudowie w XIX wieku uzyskał charakter pałacu w neobarokowym stylu, a jego oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku zachowało się w 80%. Spacer parku angielskim stanowiącym ciekawe otoczenie pałacu. Powrót do Katowic na kolację i nocleg.

12.09 (piątek) Katowice - Piekary Śląskie - Tarnowskie Góry - Gdańsk

Rano wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Piekar Śląskich, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne z obrazem Matki Boskiej Bolesnej Piekarskiej, otaczane na Śląsku specjalnym kultem. Przejazd do Tarnowskich Gór, dawnego ośrodka górnictwa. Zwiedzanie zabytkowej Sztolni Czarnego Pstrąga. Trasa turystyczna znajduje się między dwoma szybami z pierwszej połowy XIX wieku, a podczas wycieczki łodziami obserwować można stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykute w skale dolomitowej. Wczesnym popołudniem wyjazd w kierunku Gdańska. Wieczorem powrót do Gdańska i zakończenie wycieczki.

Mapa

(1) Katowice   (2) Chorzów    (3) Mysłowice   (4) Zabrze   (5) Giwice    (6) Bytom   (7) Piekary Śląskie   (8) Tarnowskie Góry   (9) Tychy   (10) Pszczyna

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki.