+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Kraków i Kalwaria Zebrzydowska
4-8.10.2021

Cena 1 850 PLN
Cena 1 850 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Cztery noclegi w Krakowie w hotelu położonym w pobliżu rynku (spacer 5 minut). Śniadania i obiadokolacje. Zwiedzanie Krakowa: Droga Królewska, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, kościoły św. Anny, Dominikanów, Franciszkanów, katedra na Wawelu, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, kościół oo. Paulinów na Skałce. Kazimierz, zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej z synagogą Remuh. Przejście na Cmentarz Salwatorski, gdzie znajdują się groby zasłużonych Polaków. Przejazd do Tyńca leżącego na prawym brzegu Wisły, gdzie rzeka przełamując się przez wapienne skały tworzy tzw. Bramę Tyniecką. Dzieje Tyńca związane są z założonym w XI w. opactwem Benedyktynów. Przejazd do Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony. Przejście trasą kalwaryjską, a następnie kościół św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie i spacer po tarasowym rynku otoczonym drewnianymi XIX-wiecznymi domami podcieniowymi. Z Lanckorony roztacza się imponujący widok na Beskidy. W Krakowie, dla chętnych, wyjście na spektakl teatralny.

Początek i koniec wycieczki:

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki:

4. października (poniedziałek) 2021 r. godz. 8.00, stanowisko nr 10, dworzec PKS w Gdańsku

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • cztery noclegi w trzygwiazdkowym hotelu „Wyspiański” położonym w centrum Krakowa (10 minut spacerem do Rynku). Dopłata do pokoju jednoosobowego - 280 zł
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewodnictwo
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów. Na ten cel należy przeznaczyć ok. 60 złotych
Wycieczka dzień po dniu

4.10.2021 (poniedziałek)Gdańsk - Kraków

Zbiórka uczestników na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku o godz. 8.00. Przejazd autostradą A1 do Krakowa. Na trasie przystanki na odpoczynek. Po przyjeździe zakwaterowanie w Hotelu „Wyspiański” w samym centrum Krakowa. Obiadokolacja i wieczorny spacer po Rynku i uliczkach w centrum miasta. Nocleg w Krakowie.

5.10.2021 (wtorek)Kraków

Zwiedzanie miasta: Droga Królewska od placu Matejki przez Barbakan, Bramę Floriańską i ulicę Floriańską do Rynku. Spacer po Rynku, w centrum którego znajdują się Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza i wieża ratuszowa. Zwiedzanie gotyckiego kościoła Mariackiego z jego największym skarbem – ołtarzem Wita Stwosza. Dalsza część Drogi Królewskiej – ulica Grodzka, barokowy kościół św. św. Piotra i Pawła i romański kościół św. Andrzeja zbudowany w XI wieku, jedna z najstarszych budowli w Polsce. Spacer po ulicach Dominikańskiej i Franciszkańskiej z wejściem do kościoła Dominikanów i kościoła Franciszkanów, którego ozdobą są witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego. W dalszej części spaceru Collegium Maius, najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i pobliski barokowy, uniwersytecki kościół św. Anny. Przejazd na Wawel i zwiedzanie wybranych komnat pałacowych oraz katedry wawelskiej. W trakcie zwiedzania miasta przerwy na kawę i relaks. Wieczorem obiadokolacja w hotelu i nocleg.

6.10.2021 (środa)Kraków - Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona - Kraków

Po śniadaniu wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej, miasteczka położonego na północnym skraju Beskidu Makowskiego. Dzieje miasteczka związane są z górującym nad okolicą klasztorem Bernardynów i dróżkami kalwaryjskimi powstałymi wokół klasztoru w XVII wieku z inicjatywy starosty lanckorońskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Obecny kościół w stylu barokowym i rokokowym, zawiera we wnętrzu niezwykle cenny krucyfiks i wspaniale rzeźbione stalle, a wokół kościoła biegną klasztorne krużganki z portretami fundatora i tablicą upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II w 1979 roku. Dróżki kalwaryjskie to 42 obiekty sakralne powstałe w okresie od XVII do XX wieku. Kapliczki i małe kościółki rozlokowane są na okolicznych wzgórzach, a do najcenniejszych zaliczają się Grób Chrystusa, Brama Zachodnia, Dom Kajfasza, Siedziba Piłata czy Dom MB. Misteria Kalwaryjskie odbywające się w okresie Wielkiego Tygodnia znane są w całej Polsce i zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Następnie przejazd do Lanckorony, obecnie wsi (dawniej miasteczka) położonej blisko Kalwarii Zebrzydowskiej. W XIV wieku król Kazimierz Wielki zbudował tu zamek na szczycie wzgórza (obecnie w ruinie), ale najciekawszym elementem miejscowości jest tarasowy rynek, otoczony drewnianymi XIX-wiecznymi domami podcieniowymi. Wieczorem powrót do Krakowa na kolację i nocleg.

7.10.2021 (czwartek)Kraków

Rano przejazd do dzielnicy Krakowa – Bronowic Małych. Zwiedzanie Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”. Muzeum mieści się w zabytkowym dworku, w którym w roku 1900 odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. W ekspozycji muzeum znajdują się pamiątki, przedmioty i meble zgromadzone przez rodzinę Rydlów, zdjęcia bohaterów „Wesela” oraz obrazy młodopolskich malarzy, między innymi Włodzimierza Tetmajera. Przejazd na Kazimierz. Zwiedzanie kościoła św. Stanisława Biskupa na Skałce – panteonu narodowego, gdzie znajdują się grobowce m.in. Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, Czesława Miłosza. Następnie przejście do kościoła św. Katarzyny należącego do oo. augustianów i wizyta w Muzeum Braci Albertynów z ciekawą ekspozycją obrazów bł. Alberta Chmielowskiego. Zwiedzanie żydowskiej części dzielnicy, gdzie pośród starych kamienic skrywają się cenne pamiątki po dawnych mieszkańcach. Spojrzenie na Bożnicę Wysoką, Starą Synagogę i synagogę Remuh z XVI wieku, która wciąż służy celom kultowym. Spacer po uliczkach Kazimierza. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

8.10.2021 (piątek)Kraków - Gdańsk

Po śniadaniu poranny spacer po Krakowie. Czas wolny. Przed południem wyjazd w kierunku autostrady A1 i trasa do Gdańska. Po drodze postoje na relaks i posiłek. Przyjazd do Gdańska w godzinach wieczornych i zakończenie imprezy.

Mapa

(A) Kraków   (B) Kalwaria Zebrzydowska  (C) Lanckorona  (D) Kraków – Kazimierz  (E) Kraków – Bronowice Małe

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu do Krakowa - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku