Autokar z Gdańska. Obiad na trasie wycieczki – w Skarszewach.
Kociewie to region geograficzno-etnograficzny, położony na lewym brzegu dolnej Wisły w dorzeczach rzeki Wdy, Mątawy i Wierzycy. Najważniejsze miejscowości regionu to Tczew, Świecie, Pelplin i Gniew oraz uwzględnione w programie zwiedzania Starogard Gdański i Skarszewy. W Starogardzie Gdańskim, stolicy Kociewia: rynek, ratusz, kościół farny św. Mateusza, dawna synagoga, Pałac Wiechertów, urokliwa uliczka Browarna, średniowieczne bramy i baszty miejskie. Zwiedzanie Muzeum Regionalnego Ziemi Kociewskiej. Wyjazd do Szpęgawska i postój w miejscu kaźni miejscowej inteligencji dokonanej przez Niemców w czasie wojny. W Skarszewach, miasteczku nad rzeką Wietcisą, zwiedzanie pozostałości zamku joannitów, zachowanych gotyckich obwarowań miasta i żelaznego mostu z XIX wieku nad rzeką Wietcisą.
Dworzec PKS w Gdańsku.
Zbiórka uczestników 14. września 2025 roku o godzinie 8.00 na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku.
Stolica Kociewia, miasto położone na rzeką Wierzycą liczące niespełna 50 tys. mieszkańców. Bogata historia miasta sięga XII wieku, a najciekawsze zabytki miasta pochodzą z czasów krzyżackich. Do dzisiaj zachowały się duże fragmenty murów obronnych i baszty: Gdańska, Narożna i Tczewska. Z tamtego okresu pochodzi również gotycki kościół farny pw. św. Mateusza z freskiem „Sądu Ostatecznego” wewnątrz. Zabytkowe kamienice wokół rynku pochodzą głównie z XIX wieku, staromiejski ratusz, zbudowany na średniowiecznych fundamentach przebudowany został ostatecznie w 1893 roku. Z tego samego okresu pochodzi eklektyczny pałac Wiechertów z ciekawymi formami zdobniczymi na fasadzie. Do zabytków miasta zalicza się budynek Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie chorych oraz synagoga. W dawnym Kasynie Oficerskim ma teraz swoją siedzibę Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. Szwoleżerów Rokitniańskich.
mała wieś na Kociewiu, znana jak miejsce zbrodni dokonanej przez Niemców na Polakach miedzy wrześniem 1939 a styczniem 1940 roku. W Lesie Szpęgawskim znajduje się pomnik upamiętniający ok. 7 tys. ofiar nazizmu wywodzących się głównie spośród inteligencji Kociewia i Kaszub oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.
miasteczko w powiecie starogardzkim, położone nad rzeką Wietcisą, liczące ok. 7 tys. mieszkańców. Miasteczko założone zostało w XII wieku przez Zakon Joannitów, a w XIV wieku zostało sprzedane Zakonowi Krzyżackiemu. Miasto zachowało średniowieczne urbanistyczne złożenie z kwadratowym rynkiem i murami obronnymi z czasów krzyżackich. Mury wzmocnione są basztami: Skazańców, Wysoką i Szkolną. W gotyckim kościele św. Michała Archanioła z barokowym i rokokowym wyposażeniem wnętrza, zobaczyć można pamiątki po rodzie Wybickich. Na uwagę zasługuje również ratusz z XVIII wieku, dawna synagoga i most żelazny nad Wietcisą zbudowany w roku 1887.
(A) Gdańsk (B) Szpęgawsk (C) Starogard Gdański (D) Skarszewy