+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
zamki Dolnego Śląska
21-25.09.2020

Cena 1 350 PLN
Cena 1 350 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Cztery noclegi w Jeleniej Górze, w hotelu położonym na terenie dzielnicy Cieplice Zdrój obok Parku Zdrojowego i term cieplickich. Śniadania i obiadokolacje. W drodze do Jeleniej Góry zwiedzanie Oleśnicy, gdzie znajduje się imponujący renesansowy zamek z czasów panowania książąt oleśnickich. W Jeleniej Górze spacery po zabytkowym centrum miasta. Panorama Karkonoszy z punktu widokowego pod Zamkiem Chojnik (627 m n.p.m.). Wycieczka do Zamku Czocha zbudowanego w XIII wieku przez króla czeskiego Wacława II. Na trasie wycieczki Gryfów Śląski, Lubań, Bolesławiec słynący z ręcznie tworzonych naczyń (ceramika bolesławicka) i najdłuższego wiaduktu kolejowego w Polsce, a także Lwówek Śląski z najpiękniejszym na Śląsku renesansowym ratuszem. Zwiedzanie XIII-wiecznego zamku w Bolkowie, zamku Świny i wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Przejazd do Jawora, gdzie znajduje się jeden z dwóch śląskich Kościołów Pokoju (umieszczony na liście UNESCO).

Początek i koniec wycieczki:

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki:

Poniedziałek 1. czerwca na dworcu PKS w Gdańsku (stanowisko nr 10)

Cena 1 350 zł zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • cztery noclegi w Cieplicach Śląskich Zdrój (obecnie dzielnica Jeleniej Góry)
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewodnictwo
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do obiektów
  • Na ten cel należy przygotować ok. 60 złotych
Wycieczka dzień po dniu

21. września (poniedziałek)Gdańsk - Oleśnica - Cieplice Śląskie Zdrój

Zbiórka uczestników wyjazdu przy dworcu PKS w Gdańsku (stanowisko 10) o godz. 8.00. Przejazd autostradą A 1 do Łodzi i dalej drogą ekspresową w kierunku Wrocławia. Postój w Oleśnicy, zwiedzanie Zamku Książąt Oleśnickich, wspaniałej renesansowej budowli wzniesionej na miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Okres świetności zamku to czasy króla czeskiego Jerzego z Podiebradów, którego krewni rozpoczęli gruntowną przebudowę zamku w połowie XVI wieku. Budowla po latach przeszła w ręce Wirtembergów, Welfów, a następnie została letnią rezydencją panującej w Prusach rodziny Hohenzollernów. Przyjazd do Cieplic na kolację i nocleg.

22. września (wtorek)Cieplice - Jelenia Góra - Jawor - Bolków - Cieplice

Po śniadaniu przejazd do Jeleniej Góry, spacer po mieście: rynek otoczony odbudowanymi kamieniczkami z podcieniami, późnobarokowy ratusz, gotycki, kamienny kościół pw. świętych Erazma i Pankracego. Zwiedzanie kościoła św. Krzyża (historyczna nazwa kościół Łaski), w którym znajdują się jedne z największych organów na Śląsku, a ambona wykuta jest z bloku kamienia. W kościele zwracają uwagę dwukondygnacyjne empory oraz freski wykonane w XVIII wieku przez mistrzów z Pragi. Przejazd do miejscowości Jawor, która szczyci się zabytkiem wpisanym na listę UNESCO, czyli kościołem Pokoju (jednym z dwóch zachowanych tego typu kościołów na świecie). We wnętrzu zwracają uwagę cztery kondygnacje lóż dla protestanckiej szlachty, a także oryginalny ołtarz, ambona i błękitne sklepienie. Spacer po jaworskim rynku, przy którym stoi neogotycki ratusz. W godzinach popołudniowych zwiedzanie Muzeum Regionalnego, gdzie znajduje się galeria śląskiej sztuki sakralnej. Przejazd do ruin zamku Świny. Zamek zbudowany z brunatno-czerwonego kamienia powstał w XIII wieku na miejscu dawnej osady i obecnie uznawany jest za jeden z najstarszych zamków Dolnego Śląska. W pobliskim Bolkowie wejście do ruin zamku obronnego, zbudowanego w XIII wieku przez księcia Bolesława Łysego, a następnie spacer po rynku otoczonym osiemnastowiecznymi kamieniczkami z podcieniami. Powrót do Cieplic na kolację i nocleg.

23. września (środa)Cieplice - Siedlęcin - Lwówek Śląski - Bolesławiec - Cieplice

Rano przejazd do Siedlęcina, gdzie znajduje się wieża rycerska z XIV wieku z zachowanymi malowidłami ściennymi obrazującymi sceny dworskie i rycerskie. Następnie zwiedzanie Lwówka Śląskiego: miasta otoczonego podwójnym pierścieniem murów obronnych z bramami i basztami. Spacer po rynku, przy którym znajduje się gotycko-renesansowy ratusz a nieopodal XIV-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP. W dawnym Pałacu Hohenzollernów ma swoją siedzibę Urząd Miasta i Gminy. Przejazd do Bolesławca, miasta znanego ze swoich wyrobów ceramicznych, eksportowanych do wielu krajów. Zwiedzanie Muzeum Ceramiki prezentującego najbardziej charakterystyczne wyroby wykonane ze szlachetnej kamionki. Spacer po starówce. Podziwianie zabytkowego wiaduktu kolejowego, wykonanego z ciosanych kamieni, długości prawie 500 metrów, wysokości 26 metrów, składającego się z 35 półkolistych przęseł, wspartych na potężnych filarach. Wiadukt, przypominający rzymski akwedukt, zbudowano w XIX wieku na doliną rzeki Bóbr. Powrót do Cieplic na kolację i nocleg.

24. września (czwartek)Cieplice - Zamek Chojnik - Lubań - Zamek Czocha - Gryfów Śląski - Cieplice

Rano przejazd do Zamku Chojnik, piesze wejście na zamek (wolnym krokiem ok. 1 godz.). Zamek zbudowany w XIV wieku przez księcia Bolka II położony jest na wysokości 627 m n.p.m. Z trasy przejazdu roztacza się wspaniała panorama na pasmo Karkonoszy. Przejazd do Lubania, zwiedzanie Starego Miasta z renesansowym ratuszem, basztami Kramarską i Bracką, Domem Solnym i murami obronnymi otaczającymi miasto. W pobliżu Lubania znajduje się zamek Czocha zbudowany z granitów i gnejsu w XIII wieku przez króla czeskiego Wacława II. Po przebudowach dokonanych w XVII wieku zamek uzyskał formę okazałej rezydencji, a dzisiaj pełni przede wszystkim funkcje hotelowo-konferencyjne. Na zamku kręcono sceny do wielu filmów polskich i zagranicznych. W programie pobytu na zamku zwiedzanie najciekawszych komnat z wyposażeniem prezentującym dawne tradycje rycerskie. Przejazd do Gryfowa Śląskiego. Spacer po miasteczku: ratusz, kamieniczki przy rynku, kościół św. Jadwigi, fontanna miejska. Wieczorem powrót do Cieplic na kolację i nocleg.

25. września (piątek)Cieplice Śląskie Zdrój - Gdańsk

Cieplice są znanym uzdrowiskiem zawdzięczającym swoje właściwości występującym tu wodom leczniczym osiągającym temperaturę do 86 stopni Celsjusza. W uzdrowisku leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporozę, choroby nerek i oczu. Na terenie uzdrowiska znajdują się 4 szpitale uzdrowiskowe, 6 sanatoriów i 2 zakłady przyrodolecznicze. Po śniadaniu spacer po Parku Zdrojowym z zespołem pałacowym Schaffgotschów, teatrem zdrojowym i licznymi pawilonami. Wieczorem przyjazd do Gdańska i zakończenie wycieczki.

Uwaga: kolejność zwiedzanych miejscowości i miejsc może ulec zmianie

Mapa

(A) Cieplice Zdrój   (B) Jawor   (C) Bolków   (E) Siedlęcin   (F) Lwówek Śląski   (G) Bolesławiec   (H) zamek Chojnik   (I) zamek Czocha   (J) Gryfów Śląski

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu na Dolny Śląsk - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku