+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Podlasie i Mazury
20-24.09.2021

Cena 1 450 PLN
Cena 1 450 PLN

Początek i koniec wycieczki:

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki:

20. września (poniedziałek) 2021 r. godz. 8.00, stanowisko nr 10, dworzec PKS w Gdańsku

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • dwa noclegi w Suwałkach i dwa noclegi w zajeździe w miejscowości Szczechy Wielkie
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewodnictwo
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów i biletów na rejs statkiem Giżycko-Węgorzewo. Na ten cel należy przeznaczyć ok. 60 PLN
Wycieczka dzień po dniu

20.09.2021 (poniedziałek)Gdańsk - Suwałki

Zbiórka uczestników wyjazdu przy dworcu PKS w Gdańsku (stanowisko 10) o godz. 8.00. Przejazd trasą przez Ostródę, Olsztyn, Mrągowo, Ełk do Suwałk. Po przyjeździe spacer po suwalskiej starówce będącej jednym z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu Królestwa Kongresowego: Stary Rynek, ratusz, XIX-wieczne kamieniczki, kościół św. Aleksandra, park Arkadia i piękna eklektyczna Resursa Obywatelska z początków XX wieku. Kolacja i nocleg w hotelu w Suwałkach.

21.09.2021 (wtorek)Suwałki - Wigierski Park Narodowy - Sejny - Puńsk - Suwałki

Po śniadaniu wyjazd na tereny Wigierskiego Parku Narodowego, w którego granicach leży jezioro Wigry i przez który przepływa rzeka Czarna Hańcza, Znane miejscowości na terenie Parku to Stary Folwark i Gawrych-Ruda (stąd wypływają kajakarze na spływy kajakowe po Czarnej Hańczy). Symbolem Parku jest bóbr, a jego żeremia można spotkać na brzegach jezior i rzek. W miejscowości Wigry zwiedzanie zespołu klasztornego Kamedułów, nad którym dominuje barokowy kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Przyjazd do Sejn: zwiedzanie renesansowej Bazyliki Nawiedzenia NMP, spacer po rynku, przy którym zachowały się XIX-wieczne domy, wejście do dawnej synagogi, w której mieści się dzisiaj Ośrodek Pogranicza Sztuk, Kultur i Narodów. Następnie wizyta w Puńsku, w którym większość mieszkańców stanowią Litwini. Degustacja regionalnych potraw litewskich. Przejazd z Puńska do Suwałk i powrót do hotelu na kolację i nocleg.

22.09.2021 (środa)Suwałki - Suwalski Park Krajobrazowy - Wiżajny - Gołdap - Olecko - Ełk - Szczechy Wielkie

Wyjazd na tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego, gdzie przyroda nagromadziła liczne i różnorodne formy polodowcowe. Spojrzenie na Górę Cisową, wzniesienie o wysokości 256 m n.p.m. zwane Suwalską Fudżijamą ze względu na kształt upodabniający je do krateru znanego wulkanu. Postój przy jeziorze Hańcza, najgłębszym w Polsce (108,5 m). Przejazd przez miejscowość Rutka-Tartak do Wiżajn: spacer po krzywym Starym Rynku (kształt sprzed 200 lat). W pobliskich Stańczykach dwa stuletnie wiadukty kolejowe, największe w Polsce tego typu obiekty. Następnie przejazd po obrzeżach Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej do Gołdapi, miasteczka położonego w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W godzinach popołudniowych przejazd do Olecka. Spacer po mieście, które zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Następnie krótka wizyta w Ełku, mieście położonym w centrum Pojezierza Ełckiego. Przejazd na kolację i nocleg do zajazdu leśnego w miejscowości Szczechy Wielkie, w pobliżu jeziora Śniardwy i jeziora Roś.

23.09.2021 (czwartek)Szczechy Wielkie - Giżycko - Węgorzewo - Szczechy Wielkie

Po śniadaniu przejazd do Giżycka. Zwiedzanie Giżycka, największego miasta w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Wejście do Twierdzy Boyen, zbudowanej w połowie XIX wieku, ważnego obiektu w pruskim systemie obronnym, niezdobytej w trakcie działań wojennych w 1914 i 1945 roku. Spacer po przystani, wzdłuż brzegów Jeziora Niegocin do jednego z nielicznych czynnych w Europie mostu obrotowego. Rejs statkiem po jeziorach Kisajno, Dargin i Mamry do Węgorzewa. Spacer po miasteczku, będącym ważną bazą turystyki wodnej na Mazurach. Przejazd po obrzeżach Puszczy Boreckiej na kolację do zajadu. Po kolacji spacer do lasu na rykowisko jeleni. Nocleg w Szczechach Wielkich.

24.09.2021 (piątek)Szczechy Wielkie - Pisz - Ruciane Nida - Mrągowo - Łężany - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z zajazdu. Przejazd przez Pisz i Ruciane Nida. Postój w tej malowniczej miejscowości nad jeziorem Bełdany. Następnie przejazd przez Mrągowo do miejscowości Łężany. W odbudowanym neobarokowym pałacu dawnych właścicieli ziemskich kręcono zdjęcia do filmu „Kamerdyner”, według scenariusza Mirosława Piepki i reżyserii Filipa Bajona. Wieczorem przyjazd do Gdańska i zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Suwałki   (B) Sejny   (C) Puńsk   (D) Wiżajny   (E) Gołdap   (F) Ełk   (G) Szczechy Wielkie   (H) Giżycko   (I) Węgorzewo   (J) Mrągowo

Program do wydruku