+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
kraina Łemków
6-10.09.2021

Cena 1 650 PLN
Cena 1 650 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Cztery noclegi w hotelu w Gorlicach. Śniadania i obiadokolacje.  Po polskiej stronie Karpat Łemkowie zamieszkiwali teren od Wysokiego Działu w Bieszczadach po Dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim oraz tzw. Ruś Szlachtowską na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego. W pierwszym etapie wycieczki przejazd z Gorlic do Dukli i zwiedzanie kościołów Bernardynów i Marii Magdaleny, spacer wokół rynku i przejście pod ruiny synagogi. W Zyndranowej Muzeum Kultury Łemkowskiej, a w Krempnej zwiedzanie drewnianej cerkwi. Następnie przejazd do Krynicy: Muzeum Nikifora, najbardziej znanego malarza łemkowskiego i wejście lub wjazd na wieżę widokową na Słotwinach, z której roztacza się panorama na Jaworzynę Krynicką. Drewniane cerkwie łemkowskie w Powroźniku, Bereście, Owczarach i Kwiatoniu. Cmentarz łemkowski w Bartnem, zapoznanie się z lokalną sztuką kamieniarską. Podczas posiłku w chyży (drewnianej zagrodzie) prezentacja łemkowskiej krywulki, czyli najbardziej ozdobnej części stroju łemkowskiego. Na koniec przejazd do Nowego Sącza – spacer wokół rynku i wejście do klasztoru klarysek.

Początek i koniec wycieczki:

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki:

6. września (poniedziałek) 2021 r. godz. 8.00, stanowisko nr 10, dworzec PKS w Gdańsku

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • cztery noclegi w hotelu w Gorlicach. Dopłata do pokoju jednoosobowego - 240 zł
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewodnictwo
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów. Na ten cel należy przeznaczyć ok. 60 złotych
Wycieczka dzień po dniu

6.09.2021 (poniedziałek)Gdańsk - Gorlice

Zbiórka uczestników wyjazdu przy dworcu PKS w Gdańsku (stanowisko 10) o godz. 8.00. Przejazd na południe Polski autostradą A1 w kierunku Łodzi i Krakowa do Gorlic. Kolacja i nocleg w Gorlicach.

7.09.2021 (wtorek)Gorlice - Biecz - Dukla - Krempna - Gorlice

Po śniadaniu wyjazd do Biecza, gdzie najciekawszym obiektem jest renesansowy ratusz. Ratusz przebudowany został w XIX wieku, a z jego 40-metrowej wieży trębacz wygrywał niegdyś hejnał. W zachodniej pierzei rynku zachowała się kamienica mieszczańska z XVI wieku nazywana Domem Biecza, legendarnego założyciela miasta, który trudnił się zbójectwem. Zwiedzanie kościoła Bożego Ciała, cennego zabytku sztuki późnogotyckiej z polichromią wykonaną we wnętrzu przez Włodzimierza Tetmajera. Przejazd do Dukli, spacer po miasteczku, zlokalizowanym na historycznym szlaku handlowym na Węgry, a dzisiaj usytuowanym blisko przejścia granicznego na Słowację. Zwiedzanie kościoła Bernardynów, okazałej barokowej budowli z XVIII wieku związanej z kultem świętego Jana z Dukli, który żył w XV wieku i nieopodal miasta wiódł pustelnicze życie. Kościół św. Marii Magdaleny z rokokowym wyposażeniem wnętrza jest dukielską farą. Następnie przejazd przez Tylawę do Zyndranowej i zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej. Stamtąd wypad do wsi Jaśliska, gdzie twórcy filmu „Boże Ciało” umieścili jego akcję. W drodze powrotnej postój w miejscowości Krempna, gdzie znajduje się ośrodek edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego. Kolacja i nocleg w hotelu w Gorlicach.

8.09.2021 (środa)Gorlice - Krynica - Powroźnik - Gorlice

Rano przejazd do Krynicy. Zwiedzanie uzdrowiska: Łazienki Mineralne, Dom Zdrojowy, Pijalnia Wód, willa Patria zbudowana z inicjatywy Jana Kiepury (obecnie sanatorium). Zwiedzanie Muzeum Nikifora Krynickiego (właściwie Epifaniusz Drowniak), najbardziej znanego artysty łemkowskiego. Na wystawie prezentowane są prace artysty oraz przedmioty związane z jego życiem: listy proszalne, skrzyneczki na farby i pędzle, własnoręcznie narysowany modlitewnik, drewniany kuferek. Wjazd kolejką na Górę Parkową lub alternatywnie kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Z Jaworzyny Krynickiej roztaczają się wspaniałe widoki na Pasma Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Przejazd do wsi Powroźnik, gdzie znajduje się obita gontem, drewniana cerkiew z XVII wieku, jedna z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce. We wnętrzu zachowała się oryginalna polichromia a także sprzęty i ikony z XVII i XVIII wieku. W drodze do Gorlic postój przy dawnej łemkowskiej cerkwi św. św. Kosmy i Damiana w miejscowości Berest. Cerkiew zbudowana w 1842 roku, po 1947 roku zamieniona została na kościół rzymskokatolicki pw. MB Nieustającej Pomocy. Przyjazd do Gorlic na kolację i nocleg.

9.09.2021 (czwartek)Gorlice - Owczary - Bartne - Krzywe - Gorlice

Przejazd do wioski Owczary, zwiedzanie XVII-wiecznej, drewnianej cerkwi pw. Opieki Bogarodzicy. We wnętrzu zwraca uwagę barokowy ikonostas i polichromia figuralno-ornamentalna z 1938 roku. Cerkiew w Owczarach wpisana jest na listę UNESCO (wraz innymi cerkwiami drewnianymi w Polsce i na Ukrainie). Następnie przejazd do Bartnego i wejście na teren dawnego cmentarza łemkowskiego. Na miejscu prelekcja na temat bartniańskiego kamieniarstwa. Krzyże i inne wyroby z magurskiego piaskowca stały się specjalnością kamieniarzy z Bartnego, dzisiaj można je spotkać przy drogach i w wielu innych miejscach w okolicach Gorlic. Przejazd do wsi Gładyszów, zwiedzanie „zagrody Dziubyniłka” będącej rekonstrukcją tradycyjnej zabudowy łemkowskiej. Na trasie lunch w gospodzie (dania łemkowskie). W godzinach popołudniowych zwiedzanie chyży czyli domu łemkowskiego (prezentacja krywulki – naszyjnika będącego najbardziej ozdobną częścią stroju łemkowskiego). We wsi Kwiatoń zwiedzanie dawnej greckokatolickiej cerkwi św. Paraskewy, najstarszej łemkowskiej cerkwi w tym regionie. Po akcji „Wisła” cerkiew stała się filialnym kościołem parafii w Uściu Gorlickim. Powrót do Gorlic przez Ropę i Szymbark, postój nad zalewem Klimkówka na rzece Ropie. Kolacja i nocleg w Gorlicach.

10.09.2021 (piątek)Gorlice - Stary Sącz - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu , przejazd do Starego Sącza. Spacer po wybrukowanym kocimi łbami rynku starosądeckim, krótka wizyta w klasztorze klarysek ufundowanym przez św. Kingę w XIII wieku. Następnie przejazd trasą przez Brzesko i dalej autostradą A4 i A 1 w kierunku Gdańska. Na trasie postoje na odpoczynek i posiłek. Przyjazd do Gdańska wieczorem, zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Powroźnik  (B) Krynica Zdrój   (C) Gorlice   (D) Biecz   (E) Dukla   (F) Krempna   (G) Bartne    (H) Kwiatoń   (I) zalew Klimkówka   (J) Stary Sącz

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu na Łemkowszczyznę - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku