Autokar z Gdańska. Cztery noclegi w hotelu w Gorlicach. Śniadania i obiadokolacje. Po polskiej stronie Karpat Łemkowie zamieszkiwali teren od Wysokiego Działu w Bieszczadach po Dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim oraz tzw. Ruś Szlachtowską na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego. W pierwszym etapie wycieczki przejazd z Gorlic do Dukli i zwiedzanie kościołów Bernardynów i Marii Magdaleny, spacer wokół rynku i przejście pod ruiny synagogi. W Zyndranowej Muzeum Kultury Łemkowskiej, a w Krempnej zwiedzanie drewnianej cerkwi. Następnie przejazd do Krynicy: Muzeum Nikifora, najbardziej znanego malarza łemkowskiego i wejście lub wjazd na wieżę widokową na Słotwinach, z której roztacza się panorama na Jaworzynę Krynicką. Drewniane cerkwie łemkowskie w Powroźniku, Bereście, Owczarach i Kwiatoniu. Cmentarz łemkowski w Bartnem, zapoznanie się z lokalną sztuką kamieniarską. Podczas posiłku w chyży (drewnianej zagrodzie) prezentacja łemkowskiej krywulki, czyli najbardziej ozdobnej części stroju łemkowskiego. Na koniec przejazd do Nowego Sącza – spacer wokół rynku i wejście do klasztoru klarysek.
Dworzec PKS w Gdańsku
Zbiórka uczestników wyjazdu przy dworcu PKS w Gdańsku (stanowisko 10) o godz. 8.00. Przejazd na południe Polski autostradą A1 w kierunku Łodzi i Krakowa do Gorlic. Kolacja i nocleg w Gorlicach.
Po śniadaniu wyjazd do Biecza, gdzie najciekawszym obiektem jest renesansowy ratusz. Ratusz przebudowany został w XIX wieku, a z jego 40-metrowej wieży trębacz wygrywał niegdyś hejnał. W zachodniej pierzei rynku zachowała się kamienica mieszczańska z XVI wieku nazywana Domem Biecza, legendarnego założyciela miasta, który trudnił się zbójectwem. Zwiedzanie kościoła Bożego Ciała, cennego zabytku sztuki późnogotyckiej z polichromią wykonaną we wnętrzu przez Włodzimierza Tetmajera. Przejazd do Dukli, spacer po miasteczku, zlokalizowanym na historycznym szlaku handlowym na Węgry, a dzisiaj usytuowanym blisko przejścia granicznego na Słowację. Zwiedzanie kościoła Bernardynów, okazałej barokowej budowli z XVIII wieku związanej z kultem świętego Jana z Dukli, który żył w XV wieku i nieopodal miasta wiódł pustelnicze życie. Kościół św. Marii Magdaleny z rokokowym wyposażeniem wnętrza jest dukielską farą. Następnie przejazd przez Tylawę do Zyndranowej i zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej. Stamtąd wypad do wsi Jaśliska, gdzie twórcy filmu „Boże Ciało” umieścili jego akcję. W drodze powrotnej postój w miejscowości Krempna, gdzie znajduje się ośrodek edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego. Kolacja i nocleg w hotelu w Gorlicach.
Rano przejazd do Krynicy. Zwiedzanie uzdrowiska: Łazienki Mineralne, Dom Zdrojowy, Pijalnia Wód, willa Patria zbudowana z inicjatywy Jana Kiepury (obecnie sanatorium). Zwiedzanie Muzeum Nikifora Krynickiego (właściwie Epifaniusz Drowniak), najbardziej znanego artysty łemkowskiego. Na wystawie prezentowane są prace artysty oraz przedmioty związane z jego życiem: listy proszalne, skrzyneczki na farby i pędzle, własnoręcznie narysowany modlitewnik, drewniany kuferek. Wjazd kolejką na Górę Parkową lub alternatywnie kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Z Jaworzyny Krynickiej roztaczają się wspaniałe widoki na Pasma Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Przejazd do wsi Powroźnik, gdzie znajduje się obita gontem, drewniana cerkiew z XVII wieku, jedna z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce. We wnętrzu zachowała się oryginalna polichromia a także sprzęty i ikony z XVII i XVIII wieku. W drodze do Gorlic postój przy dawnej łemkowskiej cerkwi św. św. Kosmy i Damiana w miejscowości Berest. Cerkiew zbudowana w 1842 roku, po 1947 roku zamieniona została na kościół rzymskokatolicki pw. MB Nieustającej Pomocy. Przyjazd do Gorlic na kolację i nocleg.
Przejazd do wioski Owczary, zwiedzanie XVII-wiecznej, drewnianej cerkwi pw. Opieki Bogarodzicy. We wnętrzu zwraca uwagę barokowy ikonostas i polichromia figuralno-ornamentalna z 1938 roku. Cerkiew w Owczarach wpisana jest na listę UNESCO (wraz innymi cerkwiami drewnianymi w Polsce i na Ukrainie). Następnie przejazd do Bartnego i wejście na teren dawnego cmentarza łemkowskiego. Na miejscu prelekcja na temat bartniańskiego kamieniarstwa. Krzyże i inne wyroby z magurskiego piaskowca stały się specjalnością kamieniarzy z Bartnego, dzisiaj można je spotkać przy drogach i w wielu innych miejscach w okolicach Gorlic. Przejazd do wsi Gładyszów, zwiedzanie „zagrody Dziubyniłka” będącej rekonstrukcją tradycyjnej zabudowy łemkowskiej. Na trasie lunch w gospodzie (dania łemkowskie). W godzinach popołudniowych zwiedzanie chyży czyli domu łemkowskiego (prezentacja krywulki – naszyjnika będącego najbardziej ozdobną częścią stroju łemkowskiego). We wsi Kwiatoń zwiedzanie dawnej greckokatolickiej cerkwi św. Paraskewy, najstarszej łemkowskiej cerkwi w tym regionie. Po akcji „Wisła” cerkiew stała się filialnym kościołem parafii w Uściu Gorlickim. Powrót do Gorlic przez Ropę i Szymbark, postój nad zalewem Klimkówka na rzece Ropie. Kolacja i nocleg w Gorlicach.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu , przejazd do Starego Sącza. Spacer po wybrukowanym kocimi łbami rynku starosądeckim, krótka wizyta w klasztorze klarysek ufundowanym przez św. Kingę w XIII wieku. Następnie przejazd trasą przez Brzesko i dalej autostradą A4 i A 1 w kierunku Gdańska. Na trasie postoje na odpoczynek i posiłek. Przyjazd do Gdańska wieczorem, zakończenie wycieczki.
(A) Powroźnik (B) Krynica Zdrój (C) Gorlice (D) Biecz (E) Dukla (F) Krempna (G) Bartne (H) Kwiatoń (I) zalew Klimkówka (J) Stary Sącz