+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Żuławy Wiślane
14.06.2026

Cena 350 PLN
Cena 350 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska Przejazd do Nowego Dworu Gdańskiego.
Żuławy Wiślane to obszar aluwialny o powierzchni 1700 km2, powstały w wyniku wielowiekowego osadzania się elementów rumowiska rzeki Wisły w jej odcinku ujściowym. Ten niezwykle żyzny i depresyjny obszar odgrodzony jest od wód Bałtyku pasmem piaszczystej, wydmowej Mierzei Wiślanej. W Nowym Dworze Gdańskim zwiedzanie Muzeum Żuławskiego prezentującego zabytki materialne regionu. Wyjazd na teren Żuław; kościół p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie, rynek i kolegiata św. Mateusza w Nowym Stawie, dom podcieniowy Johanna Jacoba Zimmera w Marynowach. Przejazd do wsi Cyganek na Cmentarz Jedenastu Wsi, gdzie dziesięć lat temu powstało muzeum sztuki sepulkralnej z nagrobkami pochodzących z pochówków katolickich, luterańskich i menonickich, świadczące o wielokulturowości tych ziem w dawnych wiekach. Przejazd do Marzęcina, w którym przed paru laty potwierdzono największą naturalną depresję w Polsce -2,2 m poniżej poziomu morza. Na zakończenie wycieczki obiad w Nowym Dworze Gdańskim.

Początek i koniec wycieczki

Dworzec PKS w Gdańsku.

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka uczestników na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku w niedzielę 14. czerwca 2026 roku o godzinie 8.30.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • obiad w Nowym Dworze Gdańskim
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 20 000 zł)
na trasie wycieczki

Nowy Dwór Gdański (zwiedzanie Muzeum Żuławskiego)

Lubieszewo (kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej)

Nowy Staw (rynek i Kolegiata pw. św. Mateusza Apostoła)

Marynowy (dom podcieniowy Johanna Jacoba Zimmera)

Cyganek (Cmentarz Jedenastu Wsi - muzeum sztuki sepulkralnej z nagrobkami pochodzącymi z pochówków katolickich, luterańskich i mennonickich)

Marzęcino (miejsce potwierdzonej w 2022 roku największej naturalnej depresji w Polsce)

ŻUŁAWY WIŚLANE to obszar aluwialny powstały w wyniku wielowiekowego osadzania się elementów rumowiska Wisły, w jej odcinku ujściowym. Niezwykle żyzny i położony w znacznej mierze poniżej poziomu morza obszar odgrodzony jest od wód Bałtyku pasmem wydmowej Mierzei Wiślanej. Obszar Żuław to 1700 km2, dzieli się na Żuławy Gdańskie – od krawędzi Wysoczyzny Kaszubskiej do lewego brzegu Wisły, Żuławy Wielkie – obszar w widłach Wisły i Nogatu oraz Żuławy Elbląskie na prawym brzegu rzeki Nogat, ograniczone krawędzią Wysoczyzny Elbląskiej i Pojezierza Iławskiego.

MUZEUM ŻUŁAWSKIE to placówka w Nowym Dworze Gdańskim powstała w budynku dawnej serowni, która funkcjonowała w tym miejscu od 1902  roku. Produkcja mleczarska stanowiła domenę gospodarki na Żuławach w okresie  zarówno do II wojny światowej jak i po wojnie. W 1994 budynek serowni przekształcono na muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego.  W Muzeum prezentowane są zabytki materialne związane z historią Żuław, kolekcje dawnych przedmiotów codziennego użytku, narzędzi rzemieślniczych oraz zabytków techniki użytkowej. Osobna ekspozycja poświęcona jest menonitom – pochodzącej z Niderlandów wspólnocie religijnej, która osiedliła się na terenie Żuław w XVI wieku. W innym miejscu muzeum zrekonstruowano pomieszczenie strażnika wałowego, reprezentanta szczególnie prestiżowego zawodu na Żuławach. Strażnicy wałowi czuwali nad ochroną przeciwpowodziową na całym obszarze Żuław.

Początek i koniec wycieczki

Dworzec PKS w Gdańsku.

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka uczestników na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku w niedzielę 14. czerwca 2026 roku o godzinie 8.30.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • obiad w Nowym Dworze Gdańskim
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 20 000 zł)
Mapa

(A) Gdańsk   (B) Nowy Dwór Gdański   (C) Lubieszewo   (D) Nowy Staw   (E) Marynowy   (F) Cyganek   (G) Marzęcino