+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

NORWEGIA
Trømso – zorza polarna
4-7.03.2022

Cena 3 400 PLN
Cena 3 400 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Trømso. Trzy noclegi i śniadania w hotelu w centrum Trømso. Transfery lotnisko – hotel – lotnisko.
Obserwacje zorzy polarnej – zjawiska świetlnego występującego w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety. Na Ziemi zorze występują głównie za kołami podbiegunowymi, na północy zorza określana jest łacińską nazwą  Aurora borealis. Powstawanie zjawiska związane jest przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych. Słońce emituje strumienie naładowanych cząstek, nazywanych wiatrem słonecznym. W pobliżu Ziemi tory lotów tych cząstek są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Świecenie zorzowe tworzy ponad 270 linii emisyjnych, głównie tlenu i azotu. Zjawisko zorzy powoduje  u obserwatorów wrażenie czegoś niezwykłego i magicznego.

Trømso, nazywane Wrotami Arktyki, to miasto o zadziwiająco łagodnym klimacie, dzięki ciepłemu prądowi zatokowemu Golfstrom, położone 350 km za kołem podbiegunowym. Szczyci się najdalej na północ wysuniętym uniwersytetem, protestancką katedrą i muzeum odkryć polarnych. Jest jednym z głównych centrów turystycznych umożliwiających obserwowanie Zorzy Polarnej. W ramach pobytu możliwość wzięcia udziału w wyjeździe autokarowym nazywanym „pogonią za zorzą”.

Początek i koniec wycieczki

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku w piątek 4. marca 2022 r. o godzinie 11.00.

Cena zawiera:

 • przelot samolotami Norwegian na trasie Gdańska - Oslo - Trømso - Oslo - Gdańsk
 • trzy noclegi w hotelu w pokojach dwuosobowych
 • śniadania w hotelu
 • transfery minibusem lotnisko - hotel - lotnisko
 • ubezpieczenie kosztów leczenia (400 000 zł). Ubezpieczenie obejmuje zachorowanie na COVID-19 oraz koszty ewentualnej kwarantanny w Norwegii
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (suma ubezpieczenia 25 000 zł)
 • opiekę pilota

Cena nie zawiera:

 • wyjazdów pojazdami terenowymi na obserwowanie zorzy polarnej - ok. 400 NOK
 • biletów komunikacji miejskiej w Trømso
 • wstępów do obiektów - ok. 100 NOK
 • pozostałych posiłków (oprócz śniadań). Obiad w restauracji samoobsługowej - ok. 200 NOK
Wycieczka dzień po dniu

4. marca (piątek)Gdańsk - Trømso

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku o godz. 11.00. Wylot do Oslo liniami Norwegian o godz. 13.20. Przylot do Oslo o godz. 14.50. Odlot do Trømso o godz. 17.15. Przylot do Trømso o godz. 19.10. Transfer do hotelu położonego w centrum miasta.

4 - 7. marca 2022 (piątek-poniedziałek)Trømso i okolice

Pobyt w Trømso połączony z wieczornymi wyjazdami za miasto na ośnieżone, otwar-te tereny i obserwowanie niezwykłego zja-wiska jakim jest zorza polarna. Ponadto proponujemy zwiedzanie najciekawszych obiektów i miejsc w Trømso.
Trømso, miasto nazywane Wrotami Arktyki, położone jest 350 km za kołem północnym podbiegunowym, na 69° szerokości geograficznej północnej. Dzięki wpływom ciepłego prądu zatokowego Golfstrom, klimat miasta jest zadziwiająco łagodny. Noc polarna trwa tutaj od 27 listopada do 19 stycznia, a dzień polarny od 19 maja do 27 lipca.
Miasto szczyci się posiadaniem najdalej na północ wysuniętego uniwersytetu, atrakcjami miasta są poza tym czynny Browar Mack powstały w 1877 roku, katedra protestancka, najstarsze norweskie kino z roku 1915 oraz Muzeum Polarnictwa dokumentujące osiągnięcia największego norweskiego polarnika Roalda Amundsena. Liczba mieszkańców Trømso sięga 60 tysięcy.

7. marca 2022 (poniedziałek)Trømso - Gdańsk

Wylot z Trømso o godz.6.30. Przylot do Oslo o godz. 8.30. Odlot z Oslo o godz. 11.15. Przylot do Gdańska o godz. 12.40 i zakończenie imprezy.

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki
Program do wydruku