+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

NORWEGIA
Lofoty

Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Bodø, miasta położonego za kręgiem polarnym. Dwa noclegi w Bodø i jeden nocleg w Kabelvag na Lofotach. Śniadania i obiadokolacje. Rejs promem na trasie Bodø – Moskenes (ok. czterech godzin). Transfery w Bodø i przejazdy na Lofotach autokarem lokalnej firmy. Polodowcowe szczyty Lofotów zdają się wyrastać prosto z morza – co będzie można zobaczyć podczas rejsu promem. Archipelag zbudowany jest z najstarszych na Ziemi skał, których wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Łączna długość archipelagu to 112 km,  powierzchnia 1227 km kwadratowych. Największe wyspy to  Austvågøy, Vestvågøy i Moskenesøya. Lofoty zamieszkane są przez 25 tys. stałych mieszkańców. Główna osada i port archipelagu to Svolvær. Na wyspie Moskenesøya znajduje się miejscowość o nazwie Å  (jeden z celów naszej wycieczki). Podstawą gospodarki Lofotów jest rybołówstwo  i przetwórstwo ryb, od wieków dominuje tu połów dorszy. Ważnym źródłem utrzymania mieszkańców jest także turystyka. Charakterystyczne dla Lofotów są drewniane domy (rorbuer), często zbudowane na stromych skałach lub na palach wbitych w podłoże.   

Początek i koniec wycieczki:

Lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki:

Cena zawiera:

  • przelot samolotem Wizzair na trasie Gdańsk - Bodø - Gdańsk
  • zakwaterowanie w hotelach - dwa noclegi w Bodø (pierwszy i trzeci) i jeden nocleg w Kabelvåg (drugi)
  • śniadania w hotelach i obiadokolacje na trasie
  • transfery i przejazdy lokalnymi autokarami na całej trasie
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL (suma ubezpieczenia 200 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • ewentualnych wstępów do zwiedzanych obiektów
Wycieczka dzień po dniu

Gdańsk - Bodø

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 10.25. Odlot do Bodø samolotem Wizzair o godz. 12.25. Przylot do Bodø o godz.14.50. W drodze do hotelu zwiedzanie miasta. Bodø położone na dalekiej północy, za kręgiem polarnym, jest największym miastem okręgu Nordland. Założone w XIX wieku jako ośrodek handlowy stało się wkrótce ważnym ośrodkiem rybołówstwa, znanym głównie z połowów śledzi. Zburzone w czasie II wojny światowej, 27 maja 1940 roku, zostało odbudowane w latach pięćdziesiątych. Miasto otoczone jest od północy licznymi wyspami, na których swoje gniazda mają orły morskie, nietrudno też wypatrzeć jak szybują na niebie w rejonie Bodø. Kolacja w mieście, a następnie zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Bodø - Moskenes - archipelag Lofotów - Kabelvåg

Po wczesnym śniadaniu przejazd na przystań promową w Bodø. O godz. 7.00 rozpoczęcie czterogodzinnego rejsu promem, którego celem jest miejscowość Moskenes na Lofotach. Po zejściu z promu przejazd lokalnym autokarem przez największe wyspy Lofotów: Moskenesøya, Flakstadøya, Vestvagøya i Austvagøya. Polodowcowe szczyty Lofotów zdają się wyrastać prosto z morza; zbliżając się do wysp promem odnosi się wrażenie, że bariera z gór jest nie do pokonania. Archipelag Lofotów zbudowany jest z najstarszych na ziemi skał, których wiek oblicza się na 3 miliardy lat. Długość archipelagu to 112 km, powierzchnia 1227 km2. Podstawą gospodarki Lofotów jest rybołówstwo i przetwórstwo ryb, od wieków dominuje połów dorszy. Ważnym źródłem utrzymania mieszkańców jest również rolnictwo – uprawa zbóż, ziemniaków i mleczarstwo oraz turystyka. Charakterystyczne dla tego regionu Norwegii są drewniane domy (rorbuer), często zbudowane na stromych skałach lub na palach wbitych w podłoże. Na trasie wycieczki obiadokolacja i nocleg w hotelu w miejscowości Kabelvåg na wyspie Austvagøya.

Kabelvåg - Svolvær- Å - Moskenes - Bodø

Po śniadaniu w hotelu przejazd do miasteczka Svolvær, największego miasta na Archipelagu Lofotów, z ciekawą rybacko -turystyczną zabudową na kilku wysepkach. Na turystów czekają tu banki, sklepy i lokale gastronomiczne, ale miasto zachowało swój spokojny, kameralny charakter. Następnie przejazd w kierunku południowo – zachodnim aż do wioski o wyjątkowo krótkiej nazwie Å (ostatnia litera norweskiego alfabetu, coś w rodzaju omegi). Wioska Å na samym krańcu wyspy Moskenesøya przetrwała do naszych czasów w nienaruszonym stanie, dzięki czemu przedstawia się jak żywy skansen z pomalowanymi na czerwono rybackimi domkami i drewnianymi rusztowaniami do suszenia dorszy. Na trasie ze Svolvær do Å kilka postojów, gdyż niemal za każdym zakrętem drogi zachwycają niezwykłe krajobrazy Lofotów. Po południu przyjazd na przystań promową do Moskenes i rejs do Bodø. Kolacja i nocleg w hotelu w Bodø.

Bodø - Gdańsk

Po śniadaniu czas wolny w Bodø. W ostatnich godzinach pobytu spacer po tym wyjątkowym, niewielkim, rybackim miasteczku położonym na dalekiej północy Norwegii (za kręgiem polarnym). Około południa wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Odlot do Gdańska o godz. 15.25. Przylot do Gdańska godz.17.45 i zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Bodø   (B) Moskenes   (C) Kabelvåg   (D) Svolvær   (E) Å

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu na Lofoty - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku