+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

NIEMCY
Westfalia i Nadrenia
20-23.08.2024

Cena 4 200 PLN
Cena 4 200 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Dortmundu. Trzy noclegi w Kolonii. Śniadania i obiadokolacje.
Przejazd przez miasta Zagłębia Ruhry: Essen – główny ośrodek przemysłowy i handlowy Zagłębia, Duisburg – miasto nad Renem, największy port rzeczny w Europie, Düsseldorf – kosmopolityczne miasto o charakterze przemysłowym z ciekawymi zabytkowymi zamkami, pałacami i kościołami. W Kolonii, w czwartym co do wielkości mieście Niemiec, zwiedzanie dzielnicy staromiejskiej i katedry – największej budowli gotyckiej na terenie całego kraju. Rejs statkiem po Renie wzdłuż zmieniających się krajobrazów oraz pełnych uroku uzdrowisk i miasteczek. Zwiedzanie Akwizgranu (niem. Aachen), miasta związanego z dynastią Karolingów, gdzie na szczególną uwagę zasługuje kaplica pałacowa Karola Wielkiego z przełomu VIII i IX wieku, usytuowana wewnątrz gotyckiej katedry. Przejazd do Bonn, dawnej stolicy Republiki Federalnej Niemiec, gdzie znajdują się liczne rządowe budowle, a wśród nich wiele w stylu niemieckiego baroku. W miejscowości Brühl niedaleko Bonn, spacer wokół barokowego, dawnego Pałacu Biskupów Kolonii i otaczającego go parku. Przed odlotem postój w centrum Dortmundu, który jest największym miastem Westfalii.

Początek i koniec wycieczki

Lotnisko im. Lecha Wałęsyu w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku we wtorek 20. sierpnia 2024 roku o godzinie 6.10

Cena zawiera:

  • przelot samolotem Gdańsk - Dortmund - Gdańsk
  • trzy noclegi w Kolonii
  • śniadania i obiadokolacje
  • przejazdy autokarem
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (suma ubezpieczenia 400 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów
  • na ten cel należy przygotować ok. 30 EUR.
Wycieczka dzień po dniu

20.08 (wtorek)Gdańsk - Dortmund - Düsseldorf - Kolonia

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 6.10. Odlot do Dortmundu o godz. 8.10. Przylot o godz. 9.50. Po przylocie przejazd przez miasta Zagłębia Ruhry: Essen – główny ośrodek przemysłowy i handlowy Zagłębia, Duisburg – miasto nad Renem, największy port rzeczny w Europie, Düsseldorf – miasto o kosmopolitycznym charakterze. Düsseldorf jest ważną metropolią gospodarczą, siedzibą licznych banków i znanych firm o międzynarodowym zasięgu. Posiada rozwinięty przemysł maszynowy i samochodowy, jest też miejscem różnorodnych imprez targowych. Na głównym placu przed ratuszem stoi pomnik najbardziej znanej historycznej postaci miasta – elektora Johanna Wilhelma II, mecenasa sztuki barokowej. Symbolem miasta jest wieża Schlossturm, przy dawnym zamku książęcym a główną ulicą Königsallee z licznymi bankami, restauracjami, kawiarniami i eleganckimi sklepami. Nad miastem dominuje wieża telewizyjna o wysokości 234 m, obok której znajduje się gmach parlamentu krajowego. Staromiejskie ulice zachowały specyficzny nastrój. Po południu przejazd z Düsseldorfu do Kolonii na kolację i nocleg.

21.08 (środa)Kolonia i okolice

Przed południem zwiedzanie historycznego centrum Kolonii, która w okresie średniowiecza była największym miastem Niemiec. Głównym zabytkiem Kolonii jest katedra, największa budowla gotycka Niemiec, której początki sięgają przełomu XII i XIII wieku. Podczas ostatniej wojny katedra uległa poważnym zniszczeniom od bomb lotniczych, po wojnie została odbudowana. Dwie monumentalne wieże z XIX wieku wznoszą się na wysokość 157 m. W jej wspaniałym wnętrzu znajduje się wiele cennych dzieł sztuki średniowiecznej m. in. krucyfiks Gerona z 970 roku, złote sanktuarium Trzech Króli z końca XII w, słynny „Pokłon Trzech Króli” Stefana Lochnera z XV wieku. Fasadę zdobią piękne witraże z XIV wieku. W katedrze spoczywa królowa Polski – Rycheza (zmarła w 1063 roku), siostrzenica cesarza Ottona III i matka króla Kazimierza I Odnowiciela. Nieopodal katedry znajduje się odbudowany po wojnie ratusz, który tworzy oryginalny zespół odrestaurowanych zabytkowych fragmentów i nowoczesnych elementów architektonicznych. Z historycznego ratusza zachowała się część wieży gotyckiej, renesansowa loggia i renesansowy dziedziniec arkadowy. Od placu przed katedrą prowadzi na południe Hohe Straße, główna ulica handlowa dzielnicy staromiejskiej, przekształcona w atrakcyjny ciąg pieszy. Po południu rejs statkiem po Renie i spojrzenie na zmieniające się nadrzecze krajobrazy: pełne uroku uzdrowiska, miasteczka i winnice. Powrót do Kolonii na kolację i nocleg.

22.08 (czwartek)Kolonia - Akwizgran - Bonn - Kolonia

Po śniadaniu wyjazd do Akwizgranu, najdalej na zachód wysuniętego miasta Niemiec. Zwiedzanie historycznego centrum: ratusz z XIV wieku zbudowany na fundamentach pałacu Karolingów, zdobiony posągami królów i cesarzy koronowanych w Akwizgranie, teatr miejski, park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych i budowlami świadczącymi o uzdrowiskowym charakterze miasta. W centrum Starego Miasta usytuowana jest katedra – zespół architektoniczny, której podstawowa częścią jest zwieńczona kopułą ośmioboczna kaplica pałacowa Karola Wielkiego z początku IX wieku z tronem cesarskim w części centralnej. Po upadku Rzymu Akwizgran około 800 roku stał się głównym ośrodkiem państwa Franków. Następnie przejazd do położonego nad Renem Bonn – powojennej stolicy Republiki Federalnej Niemiec. Zwiedzanie miasta: Münster – kolegiata z XI wieku w stylu romańskim z barokowym wyposażeniem wnętrza, rynek, ratusz, Dom Beethovena – miejsce urodzenia genialnego kompozytora, barokowy gmach uniwersytetu, budynki rządowe i administracyjne, w tym liczne z nich w stylu barokowym, nadające specjalny charakter temu miastu. W drodze powrotnej postój w miejscowości Brühl i spacer po parku wokół barokowego, dawnego Pałacu Biskupów Kolonii. Wieczorem powrót do Kolonii na kolację i nocleg.

23.08 (piątek)Kolonia - Dortmund - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Dortmundu, największego miasta Westfalii, położonego we wschodniej części Zagłębia Ruhry. Dortmund jest ośrodkiem wszechstronnie rozwiniętego przemysłu, dawniej był ważnym miastem należącym do związku miast hanzeatyckich. Nad miastem góruje wysoka na 220 m wieża telewizyjna. W programie spacer po spokojnych uliczkach starej części miasta, wokół rynku, ratusza i kościoła św. Rajnolda. Transfer na lotnisko. Odlot do Gdańska o godz. 16.40. Przylot do Gdańska o godz. 18.10 i zakończenie wycieczki.

Mapa

(1) Kolonia   (2) Essen   (3) Duisburg   (4) Düsseldorf   (5) Akwizgran   (6) Bonn   (7) Brühl    (8) Dortmund

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki.