+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

POLSKA
Mazury
19-23.09.2022

Cena 1 450 PLN
Cena 1 450 PLN
Ogólny opis wycieczki

Autokar z Gdańska. Dwa noclegi w Piszu i dwa noclegi w rejonie Giżycka. Śniadania i obiadokolacje.
W trakcie wycieczki przewidziane są dwa rejsy statkami na trasach: Ruciane Nida – Mikołajki i Węgorzewo – Giżycko. Trasa wycieczki prowadzi przez Mrągowo, Pisz, Ruciane Nida, Pranie (leśniczówka, w której odpoczywał latem i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński), Mikołajki, Ryn, Giżycko, Węgorzewo, Kętrzyn, Gierłoż, Świętą Lipkę i przez jeziora: Guzianka, Bełdany, Śniardwy (największe jezioro w Polsce), Mikołajskie oraz Kisajno, Dargin i Mamry. Zwiedzanie budowli z okresu II wojny światowej: kwatery dowództwa niemieckich wojsk lądowych w Mamerkach i kwatery Hitlera w Gierłoży (Wilczy Szaniec) oraz XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku. Na trasie również interesujące obiekty sakralne: gotycki kościół obronny św. Jerzego w Kętrzynie, barokowy kościół Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce, znany z wysokiej klasy organów i klasztor starowierców w Wojnowie. Spacer po ścieżce przyrodniczej w rezerwacie Krutynia.

Początek i koniec wycieczki:

Dworzec PKS w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki:

poniedziałek 19. września o godzinie 8.00 na stanowisku nr 10 dworca PKS w Gdańsku 

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • noclegi w hotelach (dwa noclegi w Piszu i dwa noclegi w Giżycku
  • śniadania i obiadokolacje
  • przewodnictwo
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 20 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów ok. 50 zł
  • biletów na statki Żeglugi Mazurskiej, 2 rejsy - razem ok. 130 zł
Wycieczka dzień po dniu

19.09 (poniedziałek)Gdańsk - Mrągowo - Pisz

Zbiórka uczestników na stanowisko 10 dworca PKS w Gdańsku o godz. 8.00. Przejazd do Mrągowa, miasta które nosi nazwę na cześć popularyzatora języka polskiego w Prusach Wschodnich Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Postój nad Jeziorem Czos, nad którym w sezonie letnim odbywają się popularne festiwale muzyczne m.in. Piknik Country. Przejazd do Pisza. Spacer po miasteczku położonym nad Pisą w miejscu, w którym rzeka wypływa z Jeziora Roś. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Piszu.

20.09 (wtorek)Pisz - Ruciane Nida - Jezioro Śniardwy - Mikołajki - Pisz

Po śniadaniu przejazd do Rucianego-Nidy, a stamtąd do leśniczówki Pranie, znanej z działalności pisarskiej Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Objazd jeziora Nidzkiego z postojem we wsi Krzyże, ulubionym miejscu wypoczynku warszawskich luminarzy kultury. Powrót do Rucianego-Nidy i rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej do Mikołajek przez jezioro Guzianka, śluzę Guzianka, oraz jeziora Bełdany, Śniardwy (największe w Polsce) i Mikołajskie do Mikołajek. Spacer po mieście. Przerwa na kawę w Hotelu Gołębiewski położonym nad Jeziorem Tałty. Przejazd do rezerwatu Krutynia (ścieżka przyrodnicza), a następnie do Wojnowa, gdzie znajduje się dziewiętnastowieczny klasztor starowierców. Powrót do Pisza. Kolacja i nocleg w Piszu.

21.09 (środa)Pisz - Ryn - Giżycko

Rano przejazd do Rynu. Spacer wokół pozostałości zamku krzyżackiego. Następnie przejazd do Giżycka. Spacer po mieście, wejście na wzgórze, z którego roztacza się widok na jezioro Niegocin. Na szczycie wzgórza stoi krzyż św. Brunona (według tradycji wysłany z misją chrystianizacyjną przez Bolesława Chrobrego, zginął w tym miejscu z rąk Prusów, w 1009 roku). Zwiedzanie twierdzy Boyen, zbudowanej w połowie XIX w. w pruskim systemie obronnym. Twierdza oparła się atakowi Rosjan w I i II wojnie światowej. Twierdza Boyen to ogromny obiekt z pięcioma bastionami i bramami, otoczona wysokim murem i fosą, zajmująca obszar o powierzchni 100 ha. Kolacja i nocleg w hotelu w Giżycku.

22.09 (czwartek)Giżycko - Węgorzewo - Giżycko

Po śniadaniu rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej przez jeziora Kisajno, Dargin, Mamry i Kanał Węgorzewski do Węgorzewa. Czas wolny w Węgorzewie. Przejazd autokarem do miejscowości Mamerki, gdzie w czasie wojny znajdowała się niemiecka kwatera dowództwa wojsk lądowych, a następnie do miejscowości Sztynort, gdzie na półwyspie między jeziorami znajduje się odrestaurowany pałac znanej pruskiej rodziny Lehndorffów. Przejazd przez most sztynorcki zbudowany na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty do miejscowości Ogonki i stamtąd do Giżycka. Po drodze postój przy dawnej kwaterze Himmlera z czasów II wojny światowej. Kolacja i nocleg w Giżycku.

23.09 (piątek) Giżycko - Kętrzyn - Gierłoż - Św. Lipka - Gdańsk

Rano wyjazd do Kętrzyna. Rzut oka na odrestaurowany zamek krzyżacki z II połowy XIV w, następne zwiedzanie otoczonego basztami i murami obronnymi, położonego na wzgórzu gotyckiego kościoła św. Jerzego. Świątynia ta, zbudowana przez Krzyżaków, stanowi doskonały przykład architektury obronnej. W godzinach południowych przejazd do Gierłoży. Zwiedzanie Wilczego Szańca, ruin kwatery Hitlera z czasów II wojny światowej. Następnie przejazd do Św. Lipki. Zwiedzanie kościoła jezuitów, jednego z najcenniejszych zabytków barokowych w kraju. Wysłuchanie koncertu organowego (instrument pochodzi z XVIII w.). Powrót do Gdańska i zakończenie imprezy.

Mapa

(A) Mrągowo   (B) Pisz   (C) Ruciane-Nida   (D) Mikołajki   (E) Ryn   (F) Giżycko   (G) Ketrzyn    (H) Gierłoż   (I) Św. Lipka

Program do wydruku