+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

MAROKO
Sahara i Marrakesz
13-20.02.2023

Cena 6 400 PLN
Cena 6 400 PLN
Ogólny opis wycieczki

Przelot samolotem z Warszawy do Marrakeszu. Noclegi w hotelach lub riadach w Marrakeszu, Zagorze, Erfoud i Essaouirze. Śniadania i obiadokolacje. Przejazdy lokalnym busem na całej trasie.
W Marrakeszu spacer po starym mieście i tradycyjnych dzielnicach rzemieślniczych, zwiedzanie pałacu Bahia i meczetu Kutubija, wejście na Plac Jemaa El Fna (wpisany na listę UNESCO). Przejazd przez Góry Wysokiego Atlasu. Postój na przełęczy Tiszka, z której roztacza się niezapomniany widok na Saharę. Zwiedzanie kazby Ajt Bin Haddu, osiedla-twierdzy zawieszonej na zboczach góry (również na liście UNESCO). Po drodze do doliny rzeki Draa postój w wybranej oazie na posiłek. Na trasie z Zagory do Erfoud pobyt na piaszczystych, pustynnych wydmach z możliwością odbycia przejażdżki na wielbłądach. Trasa z Erfoud prowadzi do wąwozu Todra, gdzie wąska droga i rzeka otoczone są niebotycznymi pionowymi ścianami skalnymi i dalej do rejonu Dades znanego ze skalistych kanionów, starych kazb i malowniczych wsi. Na zakończenie wycieczki zwiedzanie Essaouiry, miejscowości znanej z warsztatów srebra i wyrobów z drewna tujowego.

Początek i koniec wycieczki

Lotnisko im. Chopina (Okęcie) w Warszawie

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie (Okęcie) o godz. 10.30.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem linii Wizzair na trasie Warszawa - Marrakesz - Gdańsk
 • siedem noclegów w hotelach na trasie wycieczki
 • śniadania i obiadokolacje (lub obiady)
 • przejazdy lokalnym busem
 • przewodnictwo w języku polskim
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie KL (suma ubezpieczenia 400 000 zł)
 • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów
 • pracy lokalnych przewodników
 • napiwków
 • Na ten cel należy przygotować ok. 80 euro
Wycieczka dzień po dniu

13.02 (poniedziałek)Warszawa - Marrakesz

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 10.30. Odlot do Marrakeszu godz. 12.35. Przylot o godz. 17.45. Spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Kolacja i nocleg w Marrakeszu.

14.02 (wtorek)Marrakesz - Ouarzazad

Po śniadaniu przejazd przez góry Wysokiego Atlasu, który stanowił naturalną granicę pomiędzy urodzajnymi ziemiami wzdłuż wybrzeża oceanu, a suchą pustynią. Najwyższym szczytem łańcucha, a tym samym całego pasma Atlasu, jest Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m.) Postój na przełęczy Tiszka 2260 m n.p.m., z której roztacza się niezapomniany widok na okolicę. Przejazd do kazby Ajt Bin Haddu, jednej z najbardziej egzotycznych i najlepiej zachowanych na obszarze całego Atlasu. Kazba zawieszona na zboczach góry była tłem dla ponad 20 słynnych filmów, (m.in. Kleopatry, czy Gladiatora). Wpisana jest na listę UNESCO. Postój na posiłek w wybranym miejscu. Następnie przyjazd do Ouarzazad, największego miasta saharyjskiego Maroka, założonego na początku XX wieku jako baza francuskiego garnizonu Legii Cudzoziemskiej, usytuowanego u podnóża Atlasu Wysokiego. Na wzgórzu ponad miastem podziwiać można XVIII-wieczny zamek (Kasbę Taurit) – świadectwo krótkotrwałej potęgi rodu Glawich. W latach 30-tych XX wieku była to największa tego typu budowla w Maroku. Wokół Ouarzazad znajdują się kopalnie rudy manganu, miedzi i kobaltu. Przejazd na nocleg w okolicy Ouarzazad.

15.02 (środa)Ouarzazad - Zagora

Rano przejazd przez malownicze pasmo górskie Dżabal Saghro do miejscowości Agdz położonej na wysokości 937 m. n. p. m. u podnóża góry Jbel Kissane. Agdz w języku berberyjskim oznacza „miejsce odpoczynku”. W przeszłości był to punkt przystankowy dla karawan, które wędrowały z Marakeszu przez Zagorę do Timbuktu. Centralnym punktem miasta jest Grande Place, na którym odbywa się codzienny targ żywności, przypraw, wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła. Dalsza trasa wycieczki prowadzi Doliną rzeki Draa w przepięknym krajobrazie kazb usytuowanych w tunelach z gajów palmowych. Draa to rzeka okresowa, której koryto wypełnia się jedynie po intensywnych opadach. W jednej z oaz, przerwa na lunch, postoje w punktach widokowych, w programie zwiedzanie kazby oraz typowej berberyjskiej wioski z gliny. Po południu przyjazd do Zagory, która jest stosunkowo młodym miastem założonym przez francuskich kolonizatorów jako centrum administracyjne. Z Zagory Sadyci rozpoczęli podbój Maroka w XVI wieku, a na szczycie góry położonej w sąsiedztwie zobaczyć można ruiny twierdzy Almorawidów. To tu kończył się i zaczynał szlak solnych karawan. Zagora to ostatnie miasto na hamadzie czyli pustyni kamiennej. W odległości 2 godzin stąd rozpościera się pustynia piaszczysta. Większość mieszkańców Zagory ma korzenie południowo-saharyjskie oraz berberyjskie. Zagora to miejsce szczególnie lubiane przez pisarzy, artystów i naukowców z całego świata. Kolacja i nocleg w Zagorze.

16.02 (czwartek)Zagora - Erfoud

Po śniadaniu przejazd trasą widokową, podziwianie pięknego pustynnego krajobrazu. Po drodze postój na lunch. Wczesnym popołudniem przyjazd do Erfoud, miasteczka, które słynie ze skamielin, stąd można tu znaleźć wiele warsztatów oferujących przepiękne rękodzieło. Późnym popołudniem przejazd w głąb Sahary na zachód słońca. Sahara to największa gorąca pustynia na Ziemi. Marokańska część pustyni rozciąga się na południowo-wschodnim obszarze kraju i w większości jest pustynią kamienistą. Jedynie na południu od doliny Draa i na wschód od doliny Ziz występują piaszczyste wydmy. Możliwość przejażdżki na wielbłądzie na wydmy Chebii – to 22 kilometrowa łacha piachu, najwyższa piaszczysta wydma w Maroku, jej piasek przybiera różne barwy w zależności od pory dnia. Szczególne wrażenie robi przy zachodzącym słońcu. Po zachodzie słońca przejazd na kolację i nocleg do hotelu w Erfoud.

17.02 (piątek)Erfoud - Ouarzazad

Rano przejazd do malowniczego wąwozu Todra. Krajobraz jest tu spektakularny – wysokie, strome, skalne ściany, interesujące wioski, daktylowe gaje. Najbardziej malowniczym miejscem wąwozu jest kilkusetmetrowy odcinek, w którym wąska droga i płynąca obok rzeka Todra otoczone są z dwóch stron ogromnymi pionowymi, skalnymi ścianami wznoszącymi się ponad 300 metrów nad lustrem wody przybierającymi różne odcienie czerwieni i pomarańczu. Następnie przejazd doliną Dades – to kanion wyżłobiony przez wody, mierzącej ponad 200 km, rzeki o tej samej nazwie. Największe wrażenie w dolinie robią zapierające dech w piersiach krajobrazy. Soczysta zieleń roślin porastających jej dolne obszary (to tu znajdują się plantacje róży damasceńskiej) błękit wijącej się rzeki i kontrastujące z nimi pomarszczone, pomarańczowo-żółte zbocza. Dolina zamieszkana jest głównie przez Berberów. Dolina Dades nazywana jest również „Doliną Tysiąca Kazb”. Wieczorem kolacja i nocleg w Ouarzazad.

18.02 (sobota)Ouarzazad - Marrakesz

Rano przejazd przez góry do Marrakeszu, zakwaterowanie w hotelu. Po południu zwiedzanie miasta. W programie zwiedzanie ogrodów słynnych artystów, wśród nich ogrodu projektanta mody, Yves Saint Laurenta, który w ogrodzie zgromadził kaktusy z całego świata i gdzie unosi się zapach perfum Opium. Wizyta na słynnym placu Jemaa El Fna wpisanym na listę UNESCO. Można tu spotkać zaklinaczy węży, treserów małp, muzykantów i skosztować lokalnych przysmaków np. kiełbasek baranich, móżdżku czy ślimaków. Spacer po wąskich i krętych uliczkach starego miasta, gdzie, swoje warsztaty mają lokalni rzemieślnicy: szewcy, wikliniarze, kowale i farbiarze. Następnie zwiedzanie Pałacu Bahia z XIX wieku, jego ogrodów i (nieczynnego) haremu, oraz z zewnątrz, meczetu Kutubija zbudowanego w XII w. Kolacja i nocleg w Marrakeszu.

19.02 (niedziela)Marrakesz - Essaouira

Po śniadaniu przejazd do Essaouiry, biało-niebieskiego miasteczka z zachowaną XVIII-wieczną starówką. Spacer po starówce i dzielnicy żydowskiej. Zwiedzanie kazby, czyli warownego zamczyska powstałego w XVIII wieku. Okazja do zakupów wyrobów ze srebra i drewna tujowego, dwóch specjalności warsztatów rzemieślniczych tego miasta. Essaouira jeszcze w XIX wieku była centrum handlu niewolnikami, a dzisiaj znana jest z muzyki zwanej Gnawa, tworzonej przez ich potomków. Atrakcją miasta jest ponadto najstarszy na zachodnim wybrzeżu Afryki port, w którym można degustować różnego rodzaju owoce morza i ryby. Kolacja i nocleg w Essaouiorze.

20.02 (poniedziałek) Essaouira - Marrakesz - Warszawa

Rano po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Odlot z Marrakeszu o godz. 18.20. Przylot do Warszawy o godz. 23.05 i zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Marrakesz  (B) przełęcz Tiszka   (C) Ajt Bin Haddu   (D) Zagora   (E) Erfoud   (F) wąwóz Todra    (G) Essaouira

Program do wydruku