+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

MACEDONIA PÓŁNOCNA
kraj Aleksandra Wielkiego
7-12.10.2022

Cena 3 200 PLN
Cena 3 200 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Warszawy do Skopje. Trzy noclegi w stolicy Macedonii, Skopie i dwa noclegi w Ohrydzie. Śniadania i obiadokolacje. Przejazd lokalnym autokarem na całej trasie. W Skopie zwiedzanie twierdzy Skopsko Kale, gdzie pierwsze umocnienia wznieśli Bizantyjczycy w czasach Justyniana Wielkiego i Kamiennego Mostu na rzece Wardar, łączącego zabytkową dzielnicę bazarową z nowoczesną częścią miasta. Spacer po placach miasta, na których znajdują się liczne monumentalne pomniki. W pobliżu Skopie cerkiew św. Pantelejmona z cennymi bizantyjskimi freskami. Podczas przejazdu do Ohrydy zwiedzanie malowniczego kanionu Matka, oddzielającego dwa pasma górskie: Jakupica i Suva Gora, kamiennego miasta złożonego ze 120 naturalnie uformowanych kamiennych filarów oraz miasteczka Kratowo położonego w kraterze wygasłego wulkanu. Przejazd przez Park Narodowy Mavrovo nad jezioro Ohrydzkie – otoczone górskimi pasmami, największe jezioro Macedonii. Rejs do założonego w X wieku klasztoru św. Nauma. W programie degustacja wina, rakiji i macedońskich specjałów. Powrót do Skopje, następnego dnia przelot do Warszawy.

Początek i koniec wycieczki:

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Godzina i miejsce zbiórki:

Piątek 7. października o godzinie 9.50 na lotnisku w Gdańsku

Cena zawiera:

 • przelot samolotem LOT-u na trasie Gdańsk - Warszawa - Skopje - Warszawa - Gdańsk
 • przejazdy autokarem na całej trasie wycieczki
 • cztery noclegi w hotelach (dwa noclegi w Skopje i dwa noclegi w Ochrydzie)
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę pilota i przewodnictwo
 • ubezpieczenie kosztów leczenia (400 000 zł). Ubezpieczenie obejmuje zachorowanie na COVID-19 oraz koszty ewentualnej kwarantanny w Macedonii Północnej
 • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • dwóch rejsów (kanion Matka i monaster św. Nauma)
 • degustacji wina
 • Na ten cel należy przygotować ok. 50 EUR
Wycieczka dzień po dniu

7. 10 (piątek)Gdańsk - Warszawa - Skopje

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku o godzinie 9.50. Przelot do Warszawy samolotem LOT-u o godzinie 11.55. Odlot z Warszawy do Skopje o godzinie 14.25. Przylot o godzinie 16.30. Transfer i zakwaterowanie w hotelu w Skopje. Wieczorny spacer po Skopje. Kolacja i nocleg.

8.10 (sobota)Skopje - kanion Matka - Skopje

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Wjazd kolejka linową na górę Wodno (1066 m n.p.m.), na szczycie której znajduje się Krzyż Milenijny widoczny z każdej części miasta. Z góry roztacza się widok na Skopie i otaczające miasto zielone wzgórza i góry. Następnie przejazd do kanionu Matka, jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji Macedonii Północnej. Kanion oddziela od siebie dwa pasma górskie: Jakupica i Suva Gora. Rejs po jeziorze zaporowym Matka (najstarszym sztucznym jeziorze w Macedonii Północnej) oraz zwiedzanie jaskini Wreło, która składa się z części nadwodnej i podwodnej. Zdaniem speleologów to najprawdopodobniej najgłębsza podwodna jaskinia świata (do tej pory nurkowie dotarli na głębokość 240 metrów). Po południu przejazd do cerkwi św. Pantelejmona wzniesionej w XII wieku, jej architektura łączy styl bizantyjski ze stylem charakterystycznym dla Bałkanów. Następnie przejazd nad jezioro Kozjak, sztuczny akwen największy w całej Macedonii, położony między rezerwatem Jesen a pasmem Suvej Gory. Powrót na nocleg do Skopje.

9.10 (niedziela)Skopje - Ochryda

Po śniadaniu wyjazd do Ochrydy przez Park Narodowy Mawrowo, który obejmuje pasma górskie. Szar Płanina, Korab i Bistra. To tu znajduje się najwyższy szczyt Macedonii Golem Korab (2764 m n.p.m.). Po drodze zwiedzanie Monasteru Bigorskiego pod wezwaniem św. Jana (nazwa pochodzi od macedońskiego słowa bigor – oznaczającego tuf, bo z tej właśnie skały wzniesiono klasztorne budynki. Postój w miejscowości Galicnik, która słynie z tradycji organizowania ślubów i wesel jednego dnia (12 lipca). Kolacja i nocleg w Ohrydzie.

10.10 (poniedziałek)Ochryda

Po śniadaniu zwiedzanie Ochrydy, miasta położonego nad jeziorem Ochrydzkim, nazywanego bałkańską Jerozolimą za sprawą licznych cerkwi i monastyrów, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer malowniczymi, krętymi uliczkami, zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta: cerkwi św. Zofii, cerkwi św. Jana Teologa (położonej nad brzegiem jeziora Ochrydzkiego, „pocztówkowego” symbolu Macedonii), cerkwi św. Pantelejmona, ruin fortecy cara Samuela, władcy państwa bułgarskiego, cerkwi Najświętszej Bogurodzicy (Bogorodica Perivlepta) z przepięknymi freskami, amfiteatru z czasów helleńskich. Tego dnia również rejs do monasteru św. Nauma położonego blisko granicy albańskiej. Nocleg w Ochrydzie.

11.10 (wtorek)Ochryda - Bitola - Stobi - Skopje

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do miasta Bitola. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego Heraklea (Herakleja Lynkestis to nazwa miasta w starożytności), położonego 2 km od centrum miasta. Spacer po deptaku Sirok Sokak w centrum Bitoli, pełnego sklepów, restauracji i barów oraz przejście obok najciekawszych zabytków miasta: Wieży Zegarowej, meczetu Jeni, pięknego przykładu osmańskiej architektury sakralnej czy cerkwi św. Dymitra. Przejazd do winiarni Stobi. Tam degustacja wina wraz z obiadem. Nocleg w Skopje.

12.10 (środa) Skopje - Warszawa - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Skopie. Twierdza Skopsko Kale, gdzie pierwsze umocnienia wznieśli Bizantyjczycy w czasach Justyniana Wielkiego, Kamienny Most na rzece Wardar, łączący nowoczesną częścią miasta z zabytkową dzielnicę bazarową, skupiającą wszystkie najważniejsze budowle z czasów osmańskich, między innymi dwie zachowane łaźnie tureckie i trzy karawanseraje (miejsce postoju karawan). Spacer po placach miasta, na których znajdują się liczne monumentalne pomniki. Wizyta w cerkwi Wniebowstąpienia Jezusa, której wnętrze skrywa wspaniałe ikony oraz XIX-wieczny ikonostas z kunsztownymi rzeźbieniami. Po południu transfer na lotnisko, odlot do Warszawy o godzinie 17.30, a następnie o godzinie 22.55 odlot do Gdańska. Zakończenie imprezy w Gdańsku o godzinie 23.55.

Mapa

(A) / (G) Skopje   (B) kanion Matka   (C) Bigorski monaster   (D) Ochryda   (E) Bitola   (F) Stobi  

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki
Program do wydruku