+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

NORWEGIA
Lofoty
28-31.07.2022

Cena 4 200 PLN
Cena 4 200 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Narwiku, miasta położonego za kręgiem polarnym. Dwa noclegi w Narwiku i jeden nocleg w Leknes na Lofotach. Śniadania i obiadokolacje.  Transfery w Narwiku i przejazdy na Lofotach autokarem lokalnej firmy.
Archipelag Lofotów zbudowany jest z najstarszych na Ziemi skał, których wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Łączna długość archipelagu to 112 km, powierzchnia 1227 km kwadratowych. Największe wyspy to Austvågøy, Vestvågøy i Moskenesøya. Lofoty zamieszkane są przez 25 tys. stałych mieszkańców. Główna osada i port archipelagu to Svolvær. Na wyspie Moskenesøya znajduje się miejscowość o nazwie Å (jeden z celów naszej wycieczki). Podstawą gospodarki Lofotów jest rybołówstwo i przetwórstwo ryb, od wieków dominuje tu połów dorszy. Ważnym źródłem utrzymania mieszkańców jest także turystyka. Charakterystyczne dla Lofotów są drewniane domy (rorbuer), często zbudowane na stromych skałach lub na palach wbitych w podłoże.

Początek i koniec wycieczki:

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki:

Czwartek 28. lipca 2022 r. o godz. 4.20 na lotnisku w Gdańsku

Cena zawiera:

  • przelot samolotem Wizzair na trasie Gdańsk - Narwik - Gdańsk
  • zakwaterowanie w hotelach (dwa noclegi w Narwiku i jeden nocleg w Leknes na Lofotach)
  • transfery i przejazdy lokalnymi autokarami na całej trasie
  • śniadania w hotelach i obiadokolacje na trasie
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (400 000 zł). Ubezpieczenie obejmuje zachorowanie na COVID-19 oraz koszty ewentualnej kwarantanny w Norwegii
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • ewentualnych wstępów do zwiedzanych obiektów ok. 200 NOK
  • Uwaga: ewentualny lunch na trasie ok. 150 -200 NOK
Wycieczka dzień po dniu

28. lipca (czwartek)Gdańsk - Narwik

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 4.20. Odlot do Narwiku samolotem Wizzair o godz. 6.20. Przylot do Narwiku o godz. 9.05. Zwiedzanie Narwiku, miasta znanego z bohaterskiej obrony przed Niemcami w maju 1940 roku. Narwik założony został sto lat temu, jako niezamarzający port służący do wywozu rudy żelaza z potężnej kopalni w Kirunie w północnej Szwecji. Zacięta bitwa o Narwik związana była z eksportem rudy żelaza z tego portu, głównie dla celów przemysłu zbrojeniowego. Zamiarem Niemców było przejęcie dostaw rudy, czemu zapobiec miały działania aliantów, w tym polskiej brygady. W programie pobytu w Narwiku zwiedzanie Muzeum Pamiątek Wojny oraz Pomnik poświęcony marynarzom z ORP Grom poległym w bitwie w 1940 roku. Przejazd w pobliżu współczesnego portu przeładunkowego rud żelaza. Po południu obiad i zakwaterowanie w hotelu w Narwiku.

29. lipca (piątek)Narwik - Leknes

Przejazd malowniczą trasą, wzdłuż bogato rozwiniętej linii brzegowej północnej Norwegii, na Lofoty. Polodowcowe szczyty wysp Lofotów zdają się wyrastać prosto z morza i sprawiają wrażenie niemożliwej do pokonania bariery. Archipelag Lofotów zbudowany jest z najstarszych na ziemi skał, których wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Łączna długość archipelagu to 112 km, powierzchnia 1227 km2, a najważniejsze wyspy to Austvågøy, Vestvågøy, Moskenesøya i Flakstadøya. Liczba mieszkańców Lofotów to jedynie 24,5 tys. Podstawą gospodarki Lofotów jest rybołówstwo i przetwórstwo ryb, od wieków dominuje połów dorszy. Ważnym źródłem utrzymania mieszkańców jest również rolnictwo – uprawa zbóż, ziemniaków, mleczarstwo, ale również turystyka. Charakterystyczne dla tego regionu Norwegii są drewniane domy (rorbuer), często zbudowane na stromych skałach lub na palach wbitych w podłoże. Przejazd przez wyżej wymienione wyspy do miejscowości o nazwie Å (ostatnia litera norweskiego alfabetu) położonej na wyspie Moskenesøya. Wioska przetrwała do naszych czasów w nienaruszonym stanie, dzięki temu przedstawia się jak żywy skansen z pomalowanymi na czerwono domkami i drewnianymi rusztowaniami do suszenia dorszy. Wieczorem przyjazd na nocleg w Leknes. Kolacja i nocleg w Leknes.

30. lipca (sobota)Leknes - Svolvaer - Narwik

Po śniadaniu w hotelu przejazd do miasteczka Svolvær, największego miasta na Archipelagu Lofotów, z ciekawą rybacko-turystyczną zabudową na kilku wysepkach. Svolvær jest miastem od 1996 roku. Na turystów czekają tu banki, sklepy i lokale gastronomiczne, ale miasto zachowało swój spokojny, kameralny charakter. Na trasie ze Svolvær do Narwiku kilka postojów, gdyż niemal za każdym zakrętem drogi zachwycają niezwykłe krajobrazy Lofotów. Po południu przyjazd do Narwiku. Kolacja i nocleg w hotelu w Narviku.

31. lipca (niedziela)Narwik - Gdańsk

Po śniadaniu czas wolny na spacer po Narwiku. Około południa transfer na lotnisko. Odlot do Gdańska o godz. 15.10. Przylot do Gdańska o godz. 17.45 i zakończenie imprezy.

Mapa

(A) Narwik   (B) Leknes   (C) Svolvær   (D) Å

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki.
Program do wydruku