+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

KUBA
Perła Karaibów
13-24.11.2023

Cena 12 900 PLN
Cena 12 900 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot do Hawany. Siedem noclegów na trasie objazdu i trzy noclegi w nadmorskiej miejscowości Varadero. Śniadania i obiadokolacje. Przejazd lokalnym autobusem na całej trasie.
W programie zwiedzanie najciekawszych miejsc i zabytków Hawany – gmach Kapitolu, Opery, Muzeum Narodowego, deptak Obispo – przy nim miejsca związane z Hemingwayem. Przejażdżka amerykańskimi kabrioletami. Przejazd do Parku Narodowego Las Terrazas, na terenie którego znajduje się dawna plantacja kawy Buena Vista. Zwiedzanie Jaskini Indianina, rejs podziemną rzeką, plantacja tytoniu. Nocleg na półwyspie Zapata, rejs po kanałach, farma krokodyli, spacer po zrekonstruowanej indiańskiej wiosce. Krótki pobyt nad Zatoką Świń znaną z incydentu zbrojnego pomiędzy Kubą a USA w 1961 roku. Zwiedzanie Trinidadu, miasteczka, w którym można spotkać ślady kultury afrykańskich niewolników, m.in. świątynię Santerii (religia pochodzenia afrykańskiego). W Manaca Iznaga hacjenda dawnych plantatorów trzciny cukrowej, a w Santa Clara poza miejscami związanymi z Che Guevarą, Teatro Caridad. Na zakończenie wycieczki odpoczynek i plażowanie w Varadero, jednym z największych kurortów na Karaibach (hotel all inclusive).

Początek i koniec wycieczki:

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki:

Zbiórka 20. marca (poniedziałek) o godz. 4.00 na lotnisku w Gdańsku.

Cena zawiera:

  • przelot samolotami na trasie Gdańsk - Amsterdam (KLM), Amsterdam - Paryż (Air France), Paryż - Hawana (Air-France), Hawana - Panama (Copa), Panama - Amsterdam (KLM) i Amsterdam - Gdańsk (KLM)
  • zakwaterowanie w hotelach (siedem dób hotelowych w pokojach dwuosobowych w standardzie 3* i trzy dobry hotelowe w hotelu w Varadero w standardzie 4* - all inclusive)
  • śniadania i obiadokolacje
  • przejazd klimatyzowanym autokarem na całej trasie
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (800 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i napiwków - na ten cel należy przeznaczyć ok. 160 euro
  • dodatkowych posiłków
  • koncertu Buena Vista Social Club w Hawanie - 30 euro
  • rewii Parisien w Hawanie - 40 euro
Wycieczka dzień po dniu

20.03 (poniedziałek)Gdańsk - Amsterdam - Paryż - Hawana

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku o godz. 4.00. Odlot do Amsterdamu liniami KLM o godz. 6.00. Przylot do Amsterdamu o godz. 8.00. Odlot do Paryża liniami Air France o godzinie 9.30. Przylot do Paryża o godzinie 10.55. Odlot do Hawany liniami Air France o godzinie 16.05. Przylot do Hawany o godzinie 21.30. Przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

21.03 (wtorek)Hawana

Po śniadaniu zwiedzanie miasta: Park Centralny, imponujący gmach Kapitolu (przypominający ten stojący w Waszyngtonie), gmach opery, Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych oraz Edifico Bacardi budynek w stylu art déco zaprojektowany dla koncernu Bacardi w 1929 roku. Przez dłuższy czas był najwyższą budowlą w Hawanie. Następnie spacer po ulicy Obispo – deptaku, przy którym znajdują się miejsca związane z Ernestem Hemingwayem: bar El Floridita, w którym artysta chętnie spędzał czas popijając swój ulubiony koktajl alkoholowy (daiquiri) i hotel Ambos Mundos, w którym pisarz mieszkał. Zwiedzanie hawańskiej starówki (Habana Vieja) z historycznymi placami, XVIII-wieczną katedrą w stylu barokowym o nietypowej asymetrycznej konstrukcji, Pałacem Gubernatora, Castillo de Real Fuerza – pochodzącym z XVI wieku fortem, najstarszą tego typu budowlą w Ameryce. Spacer do El Templete – miejsca pierwszego osadnictwa w Hawanie. Na trasie zwiedzania możliwość degustacji mojito w barze Bodeguita del Medio. Powrót do hotelu na kolację, a następnie, dla chętnych, wyjazd na koncert Buena Vista Social Club.

22.03 (środa)Hawana

Po śniadaniu przejażdżka amerykańskimi kabrioletami po ulicach Hawany. Na trasie budynki hotelu Habana Libre, Uniwersytetu Hawańskiego, Ambasady USA, Hotelu Nacional. Postój w eleganckiej dzielnicy Miramar, degustacja rumu, przejazd przez port. Następnie przeprawa promowa do punktu widokowego Casa Blanca położonego u stóp pomnika Chrystusa hawańskiego, spacer do twierdzy El Morro, skąd roztacza się piękny widok na Hawanę. Po południu przejazd do rybackiej wioski Cojimar, która stała się inspiracją do stworzenia noweli „Stary człowiek i morze” (obecnie w granicach Hawany), zwiedzanie Finca Vigia – domu Ernesta Hemingwaya w miasteczku San Francisco de Paula (obecnie również w obrębie Hawany). Wieczorem powrót do hotelu i kolację, a następnie, dla chętnych, wieczorne wyjście na rewię tropikalną Parisien do jednego z hawańskich kabaretów.

23.03 (czwartek)Hawana - Las Terrazas - Soroa - Vinales

Po śniadaniu przejazd przez malowniczy region Soroa w górach Sierra Rosario zwany „tęczą Kuby” do rezerwatu przyrodniczego Las Terrazas, który od 1984 roku jest rezerwatem biosfery UNESCO, spacer po najstarszej na wyspie plantacji kawy Buena Vista, założonej w 1801 roku przez francuskich uchodźców z Haiti. Następnie przejazd do ogrodu botanicznego w Soroa, gdzie zgromadzono ponad 700 gatunków orchidei. W tym miejscu możliwość kąpieli w naturalnych basenach pod wodospadem. Po południu postój przy punkcie widokowym Los Jazmines i przejazd na nocleg i kolację do Vinales, miejscowości otoczonej wapiennymi wzgórzami oraz plantacjami tytoniu.

24.03 (piątek))Vinales - Playa Larga

Rano przejazd do Jaskini Indianina, dawniej zamieszkiwanej przez pierwotnych mieszkańców wyspy, spacer i rejs podziemną rzeką, a następnie zwiedzanie plantacji tytoniu, przejażdżka konna (lub wozami konnymi) do Muralu de la Prehistoria, największego na świecie fresku na świeżym powietrzu, przedstawiającego biogeologiczną przeszłość Kuby, jako jednego z najstarszych, zamieszkałych regionów Karaibów. Prace nad dziełem nadzorował sam Fidel Castro. Po południu wyjazd w stronę Półwyspu Zapata, najmniej zurbanizowanego obszaru Kuby, którego znaczną część zajmuje park narodowy. Na jego terenie znajdują się wiecznie zielone lasy tropikalne, pokłady torfu i strefa namorzynowa (roślinność wzdłuż brzegów morskich charakterystyczna dla strefy międzyzwrotnikowej). To raj dla miłośników ptactwa, znajduje się tu wiele endemicznych gatunków ptaków. Kolacja i nocleg w Playa Larga, urokliwej nadmorskiej miejscowości położonej u szczytu Zatoki Świń. Wieczorem, dla chętnych, kurs przygotowania kubańskich koktajli w pobliskim barze.

25.03 (sobota)Playa Larga - Cienfuegos - Trynidad

Po śniadaniu wizyta na farmie krokodyli, a następnie rejs motorówkami po kanałach Zapaty, które łączą laguny z otaczającym je morzem. Kanały zostały wykopane przez drwali, którzy używali ich do spławiania drewna. Spacer po Aldea Taina – zrekonstruowanej wiosce indiańskiej zamieszkiwanej przez rdzennych mieszkańców Kuby, którzy już w czasach prekolumbijskich stanowili dobrze rozwiniętą rolniczo społeczność. Po południu przejazd nad Zatokę Świń znaną z incydentu zbrojnego do którego doszło w kwietniu 1961 roku pomiędzy Kubą, a Stanami Zjednoczony-mi. Postój na kąpiel i obserwacja kolibrów. W drodze do Trynidadu postój w Cienfuegos – tętniącym życiem mieście portowym, położonym nad najpiękniejszą naturalną zatoką na Kubie. Miasto wyróżniające się na tle innych kubańskich miast architekturą, zadbanymi budynkami i dobrze zaopatrzonymi sklepami założyli francuscy imigranci na początku XIX wie-ku. Historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd na taras widokowy znajdujący się w imponującym Palacio Valle. Stąd roztacza się piękny widok na Zatokę Cienfuegos. Palacio Velle to główny symbol miasta zbudowany w stylu mauretańskim na początku XX wieku. Przejazd do Trynidadu. Kolacja i nocleg. Po kolacji, dla chętnych, wyjście na zabawę do Casa de la Musica.

26.03 (niedziela)Trynidad

Po śniadaniu zwiedzanie Trinidadu. Trinidad to doskonale zachowane hiszpańskie kolonialne miasto, to tu w XIX wieku wznoszono rezydencje dzięki fortu-nom zbitym na trzcinie cukrowej w pobliskiej Valle de los Ingenios. Od 1965 roku miasto jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer brukowanymi ulicami na główny plac (Plaza de Mayor) wokół którego skupione są najważniejsze zabytki miasta: barokowy kościół św. Trójcy, klasztor franciszkanów z charakterystyczną dzwonnicą, której sylwetka znajduje się na kubańskiej monecie 25 centavos oraz neoklasycystyczny Palacio Centero, w którego wnętrzach znajduje się miejskie muzeum. Zwiedzanie centrum religijnego – świątyni Santerii. Santeria to religia, gdzie dawne wierzenia afrykańskich niewolników łączyły się z narzuconym im chrześcijaństwem. Oddawano kult chrześcijańskim świętym, pod postaciami których kryto dawne bóstwa. W ciągu dnia przerwa na popularnego drinka „Havana Cancha” w najbardziej znanym lokalnym barze – Canchanchara. Po południu plażowanie na Półwyspie Ancon, na jednej z piękniejszych plaż południowej Kuby. Wieczorem powrót na kolację i nocleg w Trynidadzie. Po kolacji, dla chętnych, wyjście na zabawę do Casa de la Musica.

27.03 (poniedziałek)Trynidad - Manaca Iznaga - Santa Clara - Varadero

Po śniadaniu przejazd do Manaca Iznaga, jednej z najokazalszych i najlepiej zachowanych rezydencji należących do dawnych plantatorów trzciny cukrowej, degustacja świeżo wyciskanego guarapo (soku trzcinowego). Obok pałacu zachowała się 45-metrowa dzwonnica, z której nadzorcy kontrolowali pracę niewolników – dziś wieża widokowa. Po południu przejazd do Santa Clary, miasta leżącego w geograficznym sercu Kuby, pierwszego znaczącego miasta wyzwolonego w grudniu 1958 roku spod rządów Batisty. To tu znajduje się imponujący plac z pomnikiem Che Guevary, mauzoleum oraz Pomnik Zdobycia Pociągu Pancernego (jego wykolejenie było początkiem końca dyktatury Batisty). Następnie spacer po głównym placu miasta z przepięknym Teatro Cardidad, jednym z nielicznych zachowanych kolonialnych teatrów. Zwiedzanie wnętrza. Kolacja i nocleg w Varadero.

28.03 (wtorek)Varadero

Wypoczynek w Varadero – jednym z największych kurortów na Karaibach położonym na niewielkim, niespełna 20-kilometrowym półwyspie Hicacos leżącym pomiędzy Zatoką Cardenas, a Cieśniną Florydzką. W przeszłości mieszkańcy półwyspu zajmowali się sezonowym połowem ryb. Turystyczny rozkwit Varadero zawdzięcza Amerykanom, którzy w 1910 roku zbudowali tu pierwszy hotel. Jedną z pionierskich rezydencji była także wzniesiona w 1926 r. przez magnata przemysłowego Irenee du Pont willa Mansion Xanadu, w której gościły gwiazdy amerykańskiego kina, a także osławiony gangster Al Capone. Do dzisiaj turystów przyciągają piękne, szerokie piaszczyste plaże, błękitna woda i tropikalna przyroda.

29.03 (środa)Varadero

Wypoczynek i plażowanie w Varadero. Podczas pobytu możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji: nurkowanie, rejs katamaranem, zwiedzanie delfinarium, udział w połowie ryb, a także przejażdżka odkrytym autobusem po wyspie.

30.03 (czwartek)Varadero - Hawana - Amsterdam

W południe wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Hawany, a następnie transfer na lotnisko. Odlot linami Copa Airlines do Panamy o godzinie 15.32. Przylot o 17.15. Wylot do Amsterdamu liniami KLM o godzinie 18.55.

31.03 (piątek)Amsterdam - Gdańsk

Przylot do Amsterdamu o godzinie 12.15. Odpoczynek na lotnisku. Odlot liniami KLM do Gdańska o godzinie 16.15. Przylot do Gdańska o godzinie 17.55.

Mapa

(A) Hawana   (B) Viñales   (C) Playa Larga   (D) Trinidad   (E) Santa Clara   (F) Varadero   (G) Jose Marti Int’l Airport

Program do wydruku