+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

HISZPANIA
Andaluzja
3-8.04.2024

Cena 5 300 PLN
Cena 5 300 PLN
Ogólny opis wycieczki

Przelot samolotem z Gdańska do Malagi. Pięć noclegów w hotelu w Maladze lub w okolicy. Śniadania i obiadokolacje.
Zwiedzanie Malagi: Plac Konstytucji, Katedra Wcielenia, dom i muzeum Pabla Picassa, ruiny Twierdzy Alcazaba, Zamek Giblarfaro, spacer po artystycznej dzielnicy Barrio de Las Artes, gdzie sztuka jest częścią przestrzeni miejskiej. Przejście do nadmorskiej części miasta, w stronę pasażu Pedregalejo, plaży Malagueta do nowego symbolu miasta jakim jest Centrum Pompidou, gdzie znajdują się m. in. dzieła Marca Chagalla. Codzienne wyjazdy do najważniejszych miast Andaluzji. W programie zwiedzanie Rondy, jednego z najpiękniejszych miast Andaluzji położonego po dwóch stronach wąwozu rzeki Guadalevin. Palacio del Marqués de Salvatierra, spacer wokół Plaza de Tores, jednej z najstarszych aren walk byków w Hiszpanii. Przejazd do Sewilli, stolicy Andaluzji, z jedną z największych na świecie gotyckich katedr. Zwiedzanie placu Triumfu, przy którym znajduje się wejście do królewskiego kompleksu pałacowego Alcazaru w stylu mudejar, który charakteryzuje się mauretańskimi ornamentami, spacer po Starym Mieście, parku Marii Luizy z Placem Hiszpańskim. Wycieczka do położonej u stóp gór Sierra Nevada Granady, która w późnym średniowieczu była ostatnim ośrodkiem władzy Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Miasto posiada niepowtarzalny klimat naznaczony przeszłością. Zwiedzanie jednej dawnych dzielnic, el Albaicín oraz Alhambry, które wraz z ogrodami Generalife zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kordoba, w której najważniejsze zabytki to Mezquita – dawny meczet, który od XIII wieku pełni funkcje katolickiej katedry, Alcázar królów chrześcijańskich, synagoga i most rzymski, z którego roztacza się przepiękny widok na starówkę. Zwiedzanie Gibraltaru, brytyjskiego terytorium zamorskiego, którego najbardziej charakterystycznym punktem jest wznosząca się na 426 m n.p.m. skała, z której przy dobrej widoczności można zobaczyć Afrykę.

Początek i koniec wycieczki

Lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w środę 3. kwietnia 2024 roku o godzinie 13.45.

Cena zawiera:

  • przelot samolotem na trasie Gdańsk - Malaga - Gdańsk
  • pięć noclegów w hotelu***
  • śniadania i obiadokolacje
  • przejazdy autokarem na trasie wycieczki
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (suma ubezpieczenia 400 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • wstępów do zwiedzanych obiektów
  • na ten cel należy przygotować wziąć ok. 110 EUR (w tym, wliczony wjazd do Gibraltaru)
Wycieczka dzień po dniu

3.04 (środa) Gdańsk - Malaga

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku o godz. 13.45. Odlot do Malagi o godz. 15.45. Przylot o godz. 20.00. Przejazd do hotelu w nadmorskiej miejscowości Torremolinos. Kolacja i nocleg.

4.04 (czwartek)Torremolinos - Ronda - Gibraltar - Torremolinos

Po śniadaniu wyjazd do Rondy, jednego z najpiękniejszych miast Andaluzji, położonego po dwóch stronach wąwozu rzeki Guadalevin. Wąwóz głęboki na 160 m i niektórych miejscach szeroki na 100 m dzieli miasto na starszą część – mauretańską (La Ciudad) i nowszą chrześcijańską (el Mercadillo). Obie dzielnice łączy XVIII-wieczny zabytek sztuki inżynierskiej – most Puente Nuevo. W części arabskiej spacer po placu Plaza Duquesa de Parcent, gdzie znajduje się gotycki kościół Santa Maria la Mayor z charakterystyczną ośmioboczną dzwonnicą, w miejscu której wcześniej stał minaret. Spojrzenie na Palacio de Mondragon, budowlę w stylu renesansowo-mudejar. W XI wieku była to siedziba władców niezależnego muzułmańskiego królestwa (Tajfa de Ronda), łaźnie arabskie, jedne z najlepiej zachowanych w Hiszpanii. W chrześcijań skiej dzielnicy Rondy znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej imponujących aren walk byków w Hiszpanii – Real Manestranza de Caballeria. To tu powstały współczesne zasady korridy. Spacer wąskimi uliczkami, między białymi domami charakterystycznymi dla tej części Andaluzji. Przejazd do Gibraltaru, który od 1713 jest częścią Wielkiej Brytanii w Hiszpanii. Większą część powierzchni Gibraltaru zajmuje charakterystyczna Skała Gibraltarska (426 m n.p.m.), na terenie której znajduje się rezerwat naturalny. To stąd w VIII wieku Berberowie rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego. Ze szczytu skały, przy dobrej pogodzie można zobaczyć wybrzeże Afryki. Objazd skały. Postój w punkcie widokowym Apes Den, gdzie mieszka najliczniejsza na skale populacja makaków. Krasowa jaskinia świętego Michała, w której mieszczą się dwie mniejsze jaskinie oraz sieć tuneli. Przejście w kierunku tzw. Point Europa, najbardziej na południe wysuniętego punktu Gibraltaru oraz pod pomnik poświęcony gen. Władysławowi Sikorskiemu i innym ofiarom katastrofy z 1943 roku. Czas wolny na głównej ulicy miasta Main Street, która ma typowo brytyjski charakter. Wieczorem powrót do Torremolinos. Kolacja i nocleg.

5.04 (piątek)Torremolinos - Sewilla - Torremolinos

Po śniadaniu wyjazd do stolicy Andaluzji, Sewilli, miasta o imponującej architekturze, gdzie mieszają się wpływy kultury mauretańskiej i chrześcijańskiej. Zwiedzanie Katedry Najświętszej Marii Panny, największej gotyckiej budowli sakralnej na świecie. Budowana przez ponad sto lat (XV/XVI wiek) powstała w miejscu dawnego meczetu, o czym świadczy minaret, który pełni rolę dzwonnicy (La Giralda). Wnętrze katedry skrywa grobowiec ze szczątkami Krzysztofa Kolumba oraz majestatyczne prezbiterium z największą na świecie nastawą ołtarzową. Przejście przez Plac Triumfu obok kompleksu pałacowego Alcazaru, wybudowanego w stylu mudejar łączącego ornamenty mauretańskie z elementami gotyckimi i renesansowymi. Spacer przez wąskie uliczki i małe place dzielnicy Santa Cruz, gdzie dawniej mieściła się dzielnica żydowska Juderia. W programie również najważniejsze place miasta: Plac Hiszpański, Nowy Plac przy którym zlokalizowany jest XVI-wieczny renesansowy Ratusz, czy Plac św. Franciszka. Największy z nich, Plac Hiszpański z półokrągłą zabudową, ręcznie malowanym ławkami przedstawiającymi wszystkie prowincje Hiszpanii, fontanną i płynącą wokół niej sztuczną rzeką, przez którą zostały przerzucone cztery mosty. Wieczorem powrót do Torremolinos na kolacje i nocleg.

6.04 (sobota)Torremolinos - Kordoba - Torremolinos

Po śniadaniu wyjazd do Kordoby, miasta położonego w Dolinie Gwadalkiwiru, nad samą rzeką. W X wieku Kordoba była miastem odzwierciedlającym architektoniczne, społeczne, intelektualne osiągnięcia ówczesnych cywilizacji. Ze względu na liczne zabytki została wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO, największym z nich jest Wielki Meczet – La Mezquita (katedro-meczet), wybudowany w VI wieku jako świątynia wczesnochrześcijańska, następnie meczet, a od XIII wieku świątynia katolicka. Jest to największy były me-czet w Europie. Wnętrze wsparte jest na 800 kolumnach wykonanych z marmuru, granitu i jaspisu. Kordoba w średniowieczu była nazywana miastem trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej, co można zaobserwować spacerując po Starym Mieście, jego wąskich brukowanych ulicach. Na trasie: Aleja Kwiatów, z niebieskimi doniczkami wypełnionymi roślinami, El Zoco – plac z kramami rzemieślniczymi, dawny suk arabski. Spacer po dzielnicy żydowskiej, którą charakteryzują wąskie, kręte uliczki. Postój przy jedynej zachowanej w Andaluzji średniowiecznej Synagodze. Następnie Most Rzymski, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na Stare Miasto. Konstrukcja składa się z 16 łuków, została wybudowana w I wieku p.n.e. Po południu powrót do Torremolinos. Kolacja i nocleg.

7.04 (niedziela) Torremolinos - Granada - Torremolinos

Po śniadaniu wyjazd do Granady leżącej u stóp gór Sierra Nevada, która w późnym średniowieczu była centrum ostatniego państwa muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim. Zwiedzanie najcenniejszego zabytku Granady – Alhambry zwanej również „Czerwonym Pałacem”, która zbudowana w XIII wieku przez władców mauretańskich, pełniła funkcję rezydencji. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami, letniej rezydencji z pięknymi ogrodami (Generalife) będącymi labiryntem żywopłotów, krzewów, fontann i kwiatów oraz Alcazaby wojskowej fortecy z XI wieku, stanowiącej najstarszą część Alhambry. Następnie spacer po dawnej arabskiej dzielnicy Albaicin położonej na wzgórzu, pełnej wąskich brukowanych uliczek i bielonych domów, z typowym orientalnym sukiem (targiem). Będzie okazja zobaczyć łaźnie arabskie, XV-wieczny pałac Dar-al-Horra, rezydencję matki ostatniego arabskiego władcy Granady, kościół Zbawiciela wybudowany w XVI wieku na ruinach meczetu, Corral del Carbon, najstarszy budynek z czasów panowania Maurów. Wieczorem powrót do hotelu w Torremolinos na kolacje i nocleg.

8.04 (poniedziałek) Torremolinos - Malaga - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i zwiedzanie Malagi. W programie spacer wokół Placu Konstytucji, który w przeszłości stanowił historyczne centrum miasta. Zwiedzanie Katedry Wcielenia, potocznie nazywanej La Manquita (jednoręka, z powodu niedokończonej jednej z wież). Początki budowy katedry sięgają XVI wieku, wybudowana została na fundamentach Wielkiego Meczetu. Choć budowano ją przez 250 lat, nigdy nie została ukończona, jest mieszanką gotyku, renesansu i baroku. Stanowi całość wraz z Alcazabą, XI-wieczną twierdzą mauretańską i wybudowanym dla jej ochrony XIV-wiecznym zamkiem Giblarfaro. Ze wzgórza, na którym został zbudowany zamek, roztacza się piękny widok na Malagę. Następnie zwiedzanie Muzeum Picassa, które mieści się w renesansowym Palacio Buenavista. Przeszło 200 dzieł artysty pochodzi z prywatnej kolekcji rodziny. Spacer po artystycznej dzielnicy Barrio de Las Artes, która słynie z malarstwa ściennego tzw. murali oraz licznych graffiti małowanych przez znanych artystów tego gatunku. Wieczorem przejazd na lotnisko. Odlot do Gdańska o godz. 20.05. Przylot do Gdańska o godz. 23.55 i zakończenie imprezy..

Mapa

(1) Torremolinos   (2) Malaga   (3) Ronda   (4) Sewilla   (5) Grenada   (6) Kordoba   (7) Gibraltar

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki.