+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

FRANCJA
Bretania i Normandia

Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Beauvais. Noclegi w hotelach w Rouen, Honfleur, Caen i Saint Malo. Śniadania i obiadokolacje. Przejazdy lokalnym autokarem. Normandia i Bretania to krainy położone w pn-zach części Francji – Normandia nad Kanałem La Manche, a Bretania na półwyspie Bretońskim. W Rouen imponująca gotycka katedra, stare miasto, dawna dzielnica żydowska. Fecamp – zwiedzanie destylarni oraz degustacja słynnego leczniczego likieru w założonym w VI w. klasztorze benedyktyńskim. Następnie Etretat, miejcowość znana ze wspaniałych klifów wzniesionych wysoko ponad poziom morza. Położone nieopodal Hawru Honfleur – to jedno z ulubionych miejsc malarzy impresjonistów, do dzisiaj ważne centrum artystyczne. W trakcie spaceru po miasteczku wizyta w destylarni calvadosu. Przejazd na plaże, na których lądowali alianci w trakcie operacji „Overlord” w czerwcu 1944 roku. Zwiedzanie wybranego muzeum wojennego. Wyjazd do Mont Saint Michel, gdzie na zjawiskowej skalnej wyspie wznosi się kościół pw. św. Michała Archanioła. Ostatni etap to bretońskie miasto Saint Malo. Spacer ulicami Starej Cytadeli wśród starannie odbudowanych po zniszczeniach wojennych budowli.

Początek i koniec wycieczki:

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki:

Cena zawiera:

  • przelot samolotem liniami Wizzair na trasie Gdańsk - Beauvais - Gdańsk
  • cztery noclegi w hotelach w Rouen, Honfleur, Caen i Saint-Malo
  • śniadania i obiadokolacje
  • przejazdy autokarem na całej trasie wycieczki
  • przewodnictwo w języku polskim
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL (suma ubezpieczenia 200 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów
Wycieczka dzień po dniu

Gdańsk - Beauvais - Rouen

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku o godz. 17.00. Odlot o godz. 19.05. Przylot na lotnisko Beauvais (w okolicach Paryża) o godz. 21.20. Przejazd autokarem do Rouen (88 km). Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Rouen.

Rouen - Fécamp - Etretat - Honfleur

Po śniadaniu zwiedzanie Rouen. Katedra Notre-Dame, arcydzieło francuskiego gotyku, zbudowana na przełomie XII i XIII wieku. Bryła katedry pokryta misternymi rzeźbieniami stała się inspiracją dla francuskiego impresjonisty Cloude’a Moneta, który ukazał ją w zmieniającym się oświetleniu w serii swoich obrazów. Inne ciekawe miejsca to: Place du Vieux-Marche, gdzie 30 maja 1431 roku została spalona na stosie Joanna d’Arc (w tym miejscu poświęcona jej tablica, kościół i 20-metrowy), hala targowa, budynek ratusza, potężny gotycki kościół St-Ouen, Wielki Zegar z barwną tarczą, liczne kamieniczki z muru pruskiego w kolorze brązowym i białym, wypełniające ulice starówki. Rouen jest miastem portowym, położonym nad Sekwaną, stąd zwraca uwagę infrastruktura portowo-przemysłowa nadająca charakter temu miastu. Przejazd do nadmorskiego miasteczka Fecamp, gdzie znajduje się duży port rybacki z piękną nadmorską promenadą. Do Fecamp i do założonego tutaj w VI wieku klasztoru benedyktynów ściągały przez wieki rzesze pielgrzymów. W XVI wieku mnisi opracowali recepturę „leczniczego eliksiru” opartego na bazie miejscowych ziół, wspomagającego trawienie, zalecanego do zażywania po obiedzie. Wizyta w słynnej destylarni likieru Benedictine. Produkcja likieru przeniesiona jest obecnie do zakładu mieszczącego się poza miastem, ale w murach klasztoru w dalszym ciągu jest okazja do degustacji tego sekretnego specyfiku. Następnie przejazd do Etretat, miasteczka położonego na wysokim skalnym wybrzeżu przyciągającego rzesze turystów. Etretat jest popularnym kurortem, a ciekawostką tego miejsca są wraki statków (obecnie bary, knajpki) wyrzuconych przez żywioł morski na brzeg (kiedyś były to mieszkalne chaty). Przejazd do Honfleur, miasteczka położonego u ujścia Sekwany do Kanału La Manche. Popołudniowy spacer po nadmorskiej promenadzie. Trasa przejazdu tego dnia to ok. 170 km. Kolacja i nocleg w Honfleur.

Honfleur - Caen

Rano spacer po Honfleur, poranna kawa w jednym z urokliwych miejsc pełnych galerii i działających tu do dziś malarzy. Popularny francuski kurort zachwycał i inspirował malarzy impresjonistów takich jak Boudin, Monet, Pissarro, Renoir czy Cezanne. Wszyscy oni byli częstymi gośćmi w Honfleur, a pejzaże miasta i okolic stawały się tematem ich dzieł malarskich. Następnie wizyta w destylarni calvadosu i degustacja tego trunku. Calvados to winiak francuski, charakteryzujący się wytrawnym smakiem owocowym z jabłkowym bukietem. Wytwarzany jest głównie w Normandii poprzez destylację cydru. Przejazd wzdłuż wybrzeża, postój na jednej z tzw. wojennych plaż i na jednym z cmentarzy wojskowych. Miejsca te zawiązane są z desantem aliantów na plaże Normandii 6 czerwca 1944 roku, krwawymi walkami jakie się tutaj toczyły, które pochłonęły około 100 000 ofiar. Po desancie miała miejsce bitwa o Normandię, która przyniosła zniszczenie niemal 600 miast i miasteczek, a także liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Trasa przejazdu: 150 km. Kolacja i nocleg w Caen, stolicy prowincji Basse-Normandie.

Caen - Mont Saint Michel - Saint-Malo

Po śniadaniu przejazd do Mont St-Michel, gdzie znajduje się słynny kościół opacki zbudowany na skalnej wyspie w 1228 roku. Patronem kościoła jest od wieków Archanioł Michał, którego złocony posąg znajduje się na szczycie kościoła. Mont St-Michel nie jest dziś właściwie wyspą, z lądem łączy ją grobla, która nigdy nie jest całkowicie zanurzona w wodzie i z obu stron obrasta mułem. Gospodarzami obiektu są dzisiaj mnisi i mniszki z zakonu benedyktynów. U nasady Mont St-Michel rozlokowały się liczne sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie. Następnie przejazd do Saint Malo uważanego za jedno z najpiękniejszych miast Bretanii. Saint Malo położone u ujścia rzeki Rance, zostało przed wiekami obwarowane murami z szarego granitu, tego samego co Mont St-Michel. Spacer uliczkami Starej Cytadeli wśród pieczołowicie odbudowanych po wojnie, kamień po kamieniu, XVII- i XVIII-wiecznych budowli i kamienic. Podziwianie zachodu słońca po wyjściu poza mury i bramy Cytadeli i możliwość zejścia na pobliskie plaże otaczające miasto. Trasa przejazdu tego dnia 190 km. Kolacja i nocleg w Saint Malo.

Saint Malo - Falaise - Lisieux - Beauvais

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Normandii. Po drodze postój w Falaise, normandzkim mieście, które uległo niemal całkowitemu zniszczeniu w sierpniu 1944 roku, gdyż tutaj toczyła się właśnie decydująca faza bitwy o Normandię. Znaczącą rolę w przeprowadzeniu operacji odcięcia odwrotu wojsk niemieckich odegrała polska I Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka. W dniach 19-21 sierpnia 1944 roku dywizja wsławiła się szeregiem bitew, którymi zamknęła tzw. „worek Falaise”. Na polu walki zginęło ponad 300 polskich żołnierzy a 1000 zostało rannych. Pole bitwy, w tym również polskich żołnierzy, upamiętnia czołg-pomnik. Następnie przejazd do pobliskiego Lisieux, gdzie znajduje się monumentalna bazylika św. Teresy, której budowę zakończono w 1954 roku. Lisieux to cel pielgrzymów z Francji i Europy związany z kultem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, XIX-wiecznej zakonnicy (karmelitanki) słynącej z pokory i ascetyzmu, doktora kościoła. Bazylika św. Teresy wzniesiona na planie krzyża łacińskiego zawiera we wnętrzu 18 ołtarzy ufundowanych przez różne narody jak wota. Ściany wewnętrzne kościoła udekorowane są licznymi mozaikami. Obiadokolacja na trasie przejazdu. Cała trasa przejazdu tego dnia – ok 400 km. Przejazd na lotnisko w Beauvais. Odlot do Gdańska o godz. 21.55. Przylot do Gdańska 23.55 i zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Rouen   (B) Fécamp   (C) Étretat   (D) Honfleur   (E) Caen   (F) Mont-Saint-Michel   (G) Saint-Malo    (H) Falaise   (I) Lisieux   (J) port lotniczy Beauvais

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu do Francji - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku