Przelot samolotem z Gdańska do Pragi. Trzy noclegi w hotelu w Pradze. Śniadania i obiadokolacje.
W programie zwiedzanie Starego Miasta położonego na prawym brzegu Wełtawy, gdzie układ ulic i placów nie zmienił się od średniowiecza. Spacer Mostem Karola ze słynnymi barokowymi rzeźbami na Małą Stranę, która leży u stóp Zamku Praskiego, katedra św. Wita, malownicza Złota Uliczka z XVI-wiecznymi kamieniczkami, dawna żydowska dzielnica Josefov. Następnego dnia Nowe Miasto, tętniąca życiem dzielnica handlowa z Placem Wacława (Václavské náměstí). W kolejnym dniu przejazd do oddalonej o 80 km od Pragi Kutnej Hory, która przez wieki znana była jako miejsce wydobywania srebra, dzięki czemu była jednym z ważniejszych miast w Czechach. Dzisiaj warto tu zwiedzić średniowieczną starówkę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Włoski Dwór – siedzibę królów, mennicę, późnogotycką katedrę św. Barbary, którą budowano przez 500 lat, a także kaplicę czaszek, stworzoną ze szczątków ludzkich po epidemii dżumy, która nawiedziła miasto.
Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie
Zbiórka na lotnisku w Gdańsku w środę 26. kwietnia o godzinie 9.00.
Zbiórka na lotnisku o godzinie 9.00. Odlot do Pragi o godzinie 11.05. Przylot o godzinie 12.30. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Po południu spacer po mieście, obiadokolacja. Powrót do hotelu na nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie Pragi: norbertański klasztor Strahowski z 1140 roku ze słynną biblioteką szczycącą się ponad 800-letnią tradycją, Loreta – sanktuarium maryjne, monumentalny Pałac Czerninów, dziś siedziba MSZ. Następnie przejście przez Hradczany – królewską dzielnicę Pragi, położoną na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy, na terenie której znajdują się najcenniejsze zabytki miasta, w tym Plac Hradczański, trzy dziedzińce Zamku Królewskiego, katedra św. Wita, siedziba arcybiskupa, budowana od 1344 roku przez sześć stuleci, wybitny przykład architektury późnogotyckiej, Stary Pałac Królewski, bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, malownicza ulica praska, w dawnych czasach siedziba miejscowych żydowskich złotników, panorama Pragi zza bramy wschodniej zamku oraz Nowe Schody Zamkowe. Spacer przez zabytkową dzielnicę Mala Strana i sztuczną wyspę Kampa na Most Karola, jeden z najstarszych zachowanych kamiennych mostów na świecie. Następnie Rynek Starego Miasta z ratuszem i zegarem „Orloj”, Uniwersytet Karola, Teatr Czeskich Stanów, Brama Prochowa, Miejski Dom Reprezentacyjny. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i nocleg.
Po śniadaniu wyjazd do Kutnej Hory, średniowiecznego miasta, którego rozwój jest ściśle związany z wydobyciem srebra, które rozpoczęło się tutaj w XIII wieku. Od XIV wieku działała tu mennica królewska, w której był wybijany grosz praski. Kutná Hora była wówczas jednym z najbogatszych miast w Czechach i drugą po Pradze siedzibą czeskich władców. W XV wieku król Wacław IV wzniósł pałac królewski z reprezentacyjnymi salami i pokojami. Stare miasto ze względu na swoje historyczne znaczenie i wspaniałą architekturę zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W programie zwiedzanie położonego na wzgórzu kościoła św. Barbary, późnogotyckiej budowli kształtem przypominającej cesarską koronę. Wnętrze jest ozdobione gotyckimi i renesansowymi malowidłami, część z nich odzwierciedla górniczą przeszłość miasta. Wizyta w Kaplicy Czaszek, której niesamowity wystrój to dzieło czeskiego mistrza murarskiego Franciszka Rinta, który wykonał projekt na życzenie rodziny Schwartzenbergów, ówczesnych właścicieli majątku. Ossuarium powstało w miejscu średniowiecznego cmentarza. Po południu powrót do Pragi. Wieczorem, dla chętnych, wyjście do Teatru Narodowego na przedstawienie operowe „Rusałka” skomponowane przez Antonina Dvořáka w 1900 roku. To jedna z najpiękniejszych czeskich oper z baśniowym librettem Jaroslava Kvapila. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Pragi: Wyszehrad, wzgórze zamkowe na prawym brzegu Wełtawy, na terenie którego znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, rotunda św. Marcina oraz pozostałości austriackich fortyfikacji, Plac Wacława, centralny, historyczny plac Pragi z pomnikiem św. Wacława, Pałac Lucerna z początków XX w. z imponującymi wnętrzami i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, Ogród Franciszkanów, kościół MB Śnieżnej, Teatr Narodowy, Klementinum, barokowy kompleks architektoniczny, w którym najważniejszą budowlą jest wspaniała biblioteka uniwersytecka, Józefów, historyczna dzielnica żydowska, kościół św. Jakuba. Po południu przerwa na obiad (we własnym zakresie), a następnie transfer na lotnisko. Odlot do Gdańska o godzinie 19.25. Przylot o 20.50 i zakończenie imprezy.
(A) Praga (B) Kutná Hora