+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

WŁOCHY
Apulia i Bari
27.09-4.10.2022

4 200 PLN
4 200 PLN
Ogólny opis wycieczki

Przelot samolotem do Bari, stolicy prowincji Apulia. Sześć noclegów w nadmorskim hotelu w mieście Gallipoli, jeden nocleg w Bari.  Śniadania i obiadokolacje.
Odpoczynek nad Morzem Adriatyckim. Apulia to prowincja w południowej części Włoch położona na „obcasie włoskiego buta”. Do Apulii przyjeżdża się dla malowniczych krajobrazów i czystych plaż, linia brzegowa prowincji liczy ok. 400 km. Można tutaj dostrzec wpływy innych kultur: saraceńskiej (zabudowa miast), normańskiej (katedry) i hiszpańskiej (architektura miasta Lecce). W ramach pobytu nad morzem BT Wojażer zaproponuje, dla chętnych, trzy wycieczki do najciekawszych miejsc prowincji Apulia: 1) do Lecce i Otranto, miast znanych z barokowych budowli, romańskich katedr i aragońskich zamków, 2) do Alberobello, miasta z bielonymi, cylindrycznymi budynkami zwieńczonymi stożkowatymi dachami i do Matery, gdzie obejrzeć można wielopoziomowe domostwa wykute w skale. Oba te unikatowe miasta wpisane są na listę UNESCO. 3) do Bari.

Początek i koniec wycieczki:

Lotnisko Chopina w Warszawie

Godzina i miejsce zbiórki:

wtorek 27. września 2022 r. o godzinie 10.15 na lotnisku Chopina w Warszawie

Cena zawiera:

  • przelot samolotem na trasie Warszawa - Bari - Warszawa
  • transfery autokarowe lotnisko w Bari - hotel - lotnisko w Bari
  • zakwaterowanie w hotelu w Gallipoli (sześć nocy) i w hotelu w Bari (jedna noc), w pokojach dwuosobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (suma ubezpieczenia 400 000 zł) . Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje zachorowanie na COVID-19 oraz koszty ewentualnej kwarantanny we Włoszech
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • trzech wycieczek organizowanych przez lokalnego operatora we współpracy z BT Wojażer. Na ten cel należy przeznaczyć kwotę ok. 130 EUR
Wycieczka dzień po dniu

27.09 (wtorek)Gdańsk - Bari - Gallipoli

Zbiórka na lotnisku w Warszawie o godz. 10.15. Odlot do Bari liniami WIZZAIR o godz. 12.15. Przylot do Bari o godz. 14.25. Po odprawie przejazd do miejscowości Gallipoli położonej na Półwyspie Salentyńskim nad Morzem Jońskim. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

28.09 (środa)Gallipoli

Odpoczynek na plaży oddalonej od hotelu o ok. 400 m. Możliwość korzystania z hotelowego basenu. Spacer po mieście, które składa się z dwóch części: starówki położonej na wyspie i połączonej z nią nowej części miasta, założonej w XVIII wieku. Starówka to labirynt wijących się, bielonych uliczek z wyróżniającym się spośród zabudowań aragońskim zamkiem. Charakter temu miastu nadają porozwieszane na ulicach sieci rybackie i wszechobecne suszące się pomidory. Gallipoli posiada kilka plaż, w tym plaże piaszczyste, które będą naszym celem już pierwszego dnia pobytu.

29.09 (czwartek) Gallipoli - Lecce - Otranto - Gallipoli

Po śniadaniu wyjazd autokarem do Lecce. Charakter miastu nadają wspaniałe, monumentalne barokowe kościoły i pałace. Budowle te powstały po koniec XVI wieku i w okresie późniejszym, po przybyciu do Lecce zakonników (jezuitów, teatynów i franciszkanów). Budowle tego miasta powstały z lokalnego, łatwego w obróbce piaskowca, który z czasem twardniał. Zanieczyszczenie środowiska zagraża obecnie wielu budowlom, stąd konieczność prowadzenia stałych prac konserwatorskich. Najważniejsze miejsca i zabytki miasta to: plac Sant’Oronzo w centrum Starego Miasta, ruiny teatru rzymskiego z czasów Hadriana, bazylika di Santa Croce, kościół Santa Chiara, kościół św. Jana Chrzciciela, gmach Seminario, pałac Vescovile, zamek Karola V. Następnie przejazd do Otranto, miasteczka z domami wokół przystani statków, jachtów i jednostek rybackich. Otranto miało burzliwą historię: było ostatnim miastem bizantyjskim, które wpadło w ręce Normanów w 1070 roku. Stało się wówczas kwitnącym portem krzyżowców, pielgrzymów i kupców. W 1480 roku wpadło w ręce Turków, a mieszkańców wymordowano. 800 ocalonym obiecano darowanie życia po przejściu na islam, a kiedy odmówili ich również wymordowano (od 2013 ośmiuset męczenników to święci Kościoła Katolickiego). Najważniejsza budowla miasta to katedra pw. Zwiastowania NMP, w której wnętrzu zachwyca wielobarwna mozaika posadzkowa. Ciekawym obiektem jest również, położony blisko portu aragoński zamek. Na murach zamku widnieją fragmenty rzymskich i średniowiecznych inskrypcji. Wieczorem powrót do hotelu w Gallipoli.

30.09 (piątek)Gallipoli

Dzień przeznaczony na odpoczynek na plażach Gallipoli.

1.10 (sobota)Galipoli - Alberobello - Matera - Gallipoli

Rano przejazd do Alberobello, niezwykłego miasta, którego krajobraz zdominowały cylindryczne, bielone budynki z szarymi, stożkowatymi dachami, zakończonymi szpicem lub kulą. Domy te noszą lokalną nazwę trulli. Geneza budowy tych domów nie jest dokładnie wyjaśniona, jedna z teorii mówi, że konstrukcja trulli daje więcej chłodu podczas skwarnego lata. Przy wąskich uliczkach Alberobello stoi ok. 1,5 tysiąca takich domów, a w niektórych z nich zlokalizowane są sklepy z pamiątkami i kafejki. Alberobello ze swoją unikatową zabudową wpisane jest na listę UNESCO. Następnie przejazd do sąsiadującej z Apulią prowincji Basilicata i zwiedzanie jej głównej atrakcji, miasta Matera. W starej części Matery znajdują się wielopoziomowe domostwa i kościoły wykute w wapiennej skale. Jeszcze 40 lat temu domy były zamieszkałe przez biedniejszych mieszkańców miasta. W programie zwiedzanie skalnych kościołów: Madonna de Idris z freskami z XIV wieku i Santa Lucia alle Malve w dawnej dzielnicy albańskiej z malowidłami z połowy XIII wieku. Wizyta w zrekonstruowanym domu skalnym Casa Grotto, gdzie zgromadzono dawne meble, sprzęty domowe i ubrania. Wieczorem powrót do Gallipoli.

2.10 (niedziela)Gallipoli

Odpoczynek na plaży w Gallipoli.

3.10 (poniedziałek)Gallipoli - Bari

Rano wykwaterowanie z hotelu w Gallipoli i przejazd w kierunku Bari. Po drodze postój w miasteczku Ostuni położonym na wysokim brzegu z widokiem na Morze Adriatyckie. Po przyjeździe do Bari, stolicy prowincji Apulia, zwiedzanie Starego Miasta: bazylika św. Mikołaja, w której w II wieku złożono relikwie św. Mikołaja, wykradzione wcześniej z południowej Turcji. W bazylice znajduje się grobowiec Bony Sforzy – żony króla Zygmunta Starego – pochodzący z 1563 roku. Spacer w labiryncie wąskich i krętych uliczek Starego Miasta, nad którym góruje Castello Normanno-Svevo Wejście do wczesnośredniowiecznej katedry San Sabino, w której warto przyjrzeć się oryginalnej ikonie Madonny Odegitria, sprowadzonej w VIII wieku z Konstantynopola. W nowej części miasta przejście od Piazza Umberto I, wysadzaną drzewami, główną, handlową ulicą Corso Cavour, w kierunku morza. Wieczorem przejazd do hotelu w Bari na kolację i nocleg.

4.10 (wtorek)Gallipoli - Bari

W południe wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko w Bari. Odlot o godzinie 15.00. Przylot do Warszawy o godzinie 17.15. Zakończenie wycieczki.

Mapa

(A) Bari   (B) Gallipoli   (C) Lecce   (D) Otranto   (E) Alberobello (F) Matera

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu do Bari i Apulii - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku