+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

ARMENIA
(z przejazdem przez Gruzję)
5-12.05.2020

Cena 4 600 PLN
Cena 4 600 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Kutaisi (Gruzja). Noclegi w Tbilisi (Gruzja), Wanadzor, Erywaniu, Tatewie, Wagharszapat, Wardzia (Gruzja). Śniadania i obiadokolacje. Przejazdy autokarem na całej trasie. W drodze do Armenii zwiedzanie centrum stolicy Gruzji – Tbilisi. W Armenii zwiedzanie bizantyjskich klasztorów i kościołów w Haghpat, Sanahin, Sewanawank, Geghard, Tatew, Chor Wirap. W stolicy kraju wejście słynną Erywańską Kaskadą na miejsce, z którego roztacza się imponujacy widok na miasto. Przejazd główną arterią miasta, ulicą Abowiana, spacer po ulicy Północnej od Placu Republiki do Placu Wolności, spojrzenie na najważniejsze obiekty miasta. Zwiedzanie Muzeum Zagłady Ormian. Wyjazd nad Jezioro Sewan, największe jezioro Armenii oraz do Eczmiadzynu, siedziby ormiańskiego katolikosa (obecna nazwa miasta to Wagharszapat). Wizyta w kurorcie Dilijan, centrum ormiańskiego rękodzielnictwa. Degustacja wina w dolinie Ararat. W drodze powrotnej do Kutaisi zwiedzanie skalnego klasztoru  w Wardzia zawieszonego na górskim zboczu, na lewym brzegu rzeki Kury.

Początek i koniec wycieczki

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki

Wtorek 5. maja o godz. 15.00 na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Cena 4 600 zł zawiera:

 • przelot samolotem WIZZAIR na trasie Gdańsk - Kutaisi - Gdańsk
 • zakwaterowanie w hotelach
 • przejazd klimatyzowanym autokarem na całej trasie
 • śniadania i obiadokolacje
 • przewodnictwo w języku polskim
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie KL (suma ubezpieczenia 200 000 zł)
 • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

 • wstępów do zwiedzanych obiektów
 • koszt 25 euro
 • występu folklorystycznego w Erywaniu (dla chętnych)
 • koszt 25 euro
 • pieczenie chleba
 • koszt 10 euro
 • degustacji win
 • koszt 10-15 euro
Wycieczka dzień po dniu

5. maja (wtorek)Gdańsk - Kutaisi - Tbilisi

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 15.00. Odlot do Kutaisi samolotem WIZZAIR o godz. 17.05. Przylot do Kutaisi o godz. 22.45. Transfer do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu w Tbilisi.

6. maja (środa)Tbilisi - Dilijan

Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi: kościół Metechi z XIII w. zbudowany na skale nad rzeką Mtkwari (inna nazwa: Kura), twierdza Narikala z IV w., zespół obronnych budowli położonych na niedostępnej skale dominującej na miastem, Łaźnie Solankowe, które w dawnych wiekach pełniły funkcje nie tylko lecznicze i higieniczne, ale były też miejscem rozrywek, wypoczynku, życia kulturalnego i towarzyskiego, katedra Sioni z VI w , gdzie przechowywana jest największa relikwia kościoła gruzińskiego – krzyż św. Niny, Mtacminda – „święta góra” z wieżą telewizyjną na szczycie i klasztor św. Dawida, będący panteonem najwybitniejszych gruzińskich twórców i artystów. Uliczka Szawteli z zespołem starych domów i budowli sakralnych. W godzinach południowych zwiedzanie nowej części Tbilisi: Katedra Sameba, Państwowy Uniwersytet, Aleja Rustawelego z jej secesyjną i eklektyczną zabudową, kościół Kaszweti będący odwzorowaniem oryginalnego kościoła gruzińskiego z XI w., Pałac Młodzieży, Urząd Miasta, Parlament. W godzinach popołudniowych przejazd do Armenii, do miejscowości Dilijan. Na trasie zwiedzanie średniowiecznego monastyru Goszawank, wzniesionego w XII wieku w malowniczym otoczeniu dębowych lasów i wąwozów. Przyjazd do Dilijan na kolację i nocleg.

7. maja (czwartek)Dilijan - Sewan - Erywań

Rano spacer po miasteczku Dilijan, które jest popularnym kurortem i centrum sztuki rękodzielniczej położonym w otoczeniu lasów mających rangę parku narodowego. Następnie wyjazd w kierunku jeziora Sewan. Sewan to ogromne jezioro zajmujące 5% powierzchni kraju, zlokalizowane na wysokości 2000 m n.p.m. Zasilane jest przez wody 28 rzek, a wypływa z niego tylko jedna – Hrazdan. Jezioro i jego brzegi są miejscem występowania wielu gatunków flory i fauny, a najciekawszym z nich jest endemiczna odmiana pstrąga. Przyjazd do stolicy kraju Erywania i zwiedzanie miasta: Park Zwycięstwa z monumentalną statuą Matki Armenii – personifikacją kraju, Erywańska Kaskada – gigantyczne schody prowadzące na wzgórze, z którego roztacza się piękny widok na miasto, gmach Opery i Baletu, Plac Republiki ze śpiewającymi fontannami. Przejazd do Memoriału Tsitsernakaberd upamiętniającego rzeź Ormian z 1915 roku, zwiedzanie muzeum poświęconego tym wydarzeniom. Spacer po Północnej Alei, największym deptaku Erywania łączącym ulicę Abowiana z Placem Wolności. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

8. maja (piątek)Erywań - Garni - Geghard - Erywań

Rano wycieczka wzdłuż wąwozu Garni (na liście UNESCO).Po spacerze zwiedzanie pogańskiej świątyni poświęconej Mitrze – bogu słońca, zbudowanej w I wieku n.e, zburzonej przez trzęsienie ziemi w XVII wieku i odbudowanej pod koniec XX wieku. Następnie przejazd do Geghard: zwiedzanie Monastyru Świętej Włóczni (XIII w), jednego z najwspanialszych dzieł ormiańskiej architektury (na liście UNESCO). Po południu pokaz i próba samodzielnego przygotowania ormiańskiego chleba – lawasza, który jako element kultury Armenii został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem powrót na kolację i nocleg do Erywania.

9. maja (sobota)Erywań - Norawank - Tatew

Po śniadaniu przejazd do Norawank, zespołu klasztornego usytuowanego na skalnej półce w głębokim wąwozie dopływu rzeki Arpa. W XIII i XIV wieku był to ważny ośrodkiem religijny i naukowy blisko powiązanym z uniwersytetem i biblioteką w Gladzorze. Klasztor w Norawank wpisany jest na listę UNESCO. Następnie przejazd w kierunku wczesnośredniowiecznego zespołu klasztornego Tatew położonego nad krawędzią stromego wąwozu z wysokimi bazaltowymi ścianami. Główną jego część stanowi wzniesiony w IX wieku kościół św. Piotra i Pawła. Na dziedzińcu, w południowej części klasztoru, w X wieku wzniesiono Gawazan (tańczącą kolumnę), unikatowe dzieło ormiańskiej sztuki architektonicznej i inżynierskiej. Jest to ośmioboczny słup zbudowany z małych kamieni, wysoki na 8 metrów. W średniowieczu klasztor był ważnym ośrodkiem piśmiennictwa, a także najważniejszym uniwersytetem Armenii. Nazwa Tatew w języku ormiańskim oznacza „daj skrzydła”, a do niedostępnego klasztoru można się dostać kolejką linową zwaną skrzydłami Tatewu. Jest to najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie, liczy 5 752 metrów. Kolej porusza się z prędkością 37 km na godzinę, a cały dystans pokonuje w 11 minut. Kolacja i nocleg w Tatew.

10. maja (niedziela)Tatew - Chor Wirap - Erywań

Rano przejazd do miejscowości Lusart, gdzie na niewysokim wzgórzu górującym nad doliną rzeki Araks wznosi się obronny klasztor Chor Wirap (arm. głęboki loch). Monastyr zbudowany nad głębokim lochem jest jednym z najważniejszych miejsc Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, to również cel licznych pielgrzymek i wycieczek turystycznych. Tu w lochu był więziony Grzegorz Oświeciciel – żyjący w IV wieku założyciel i patron kościoła ormiańskiego. Przy dobrej pogodzie ze wzgórza roztacza się imponujący widok na pobliską, ale znajdującą się już po stronie tureckiej, górę Ararat (5 137 m n.p.m.). Pomiędzy świątynią a górą wzdłuż rzeki Araks przebiega granica między Armenią, a Turcją. W drodze powrotnej, w pobliżu miejscowości Chor Wirap, degustacja ormiańskiego wina w wybranej winiarni. Przyjazd do Erywania na kolację i nocleg. Po kolacji możliwość głosowania w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Erywaniu.

11. maja (poniedziałek)Erywań - Wagharszapat - Wardzia

Po śniadaniu przejazd do pobliskiego miasta Wagharszapat (historyczna nazwa Eczmiadzyn). Eczmiadzyn to jedna z trzynastu rezydencji królewskich Armenii i jedna z czterech stolic nazywana też ormiańskim Watykanem. Zwiedzanie pochodzącej z IV w katedry, najstarszej chrześcijańskiej świątyni w Armenii, wybudowanej na początku IV wieku przez św. Grzegorza Oświeciciela, założyciela kościoła ormiańskiego. Znajdujący się wokół świątyni klasztor jest siedzibą Katolikosa – głowy kościoła ormiańskiego. Następnie zwiedzanie muzeum klasztornego z pamiątkami po wielu świętych kościoła ormiańskiego. W godzinach popołudniowych przejazd w kierunku granicy armeńsko-gruzińskiej. Po drodze postój w miejscowości Giumri, drugiego co do wielkości miasta w Armenii, na lunch. Przekroczenie granicy w miejscowości Bawra i przejazd do miasta Wardzia na kolację i nocleg.

12. maja (wtorek)Wardzia - Kutaisi - Gdańsk

Rano wykwaterowanie z hotelu w Wardze. Zwiedzanie miasta-klasztoru wydrążonego w skale na zboczu góry Eruszeli do wysokości 1 300 m n.p.m. tuż nad kanionem rzeki Mtkwari. Zespół miejski Wardzi powstał na przełomie XII i XIII wieku, jego fundatorką była najwybitniejsza gruzińska królowa Tamara. Kompleks pierwotnie składał się z ponad trzech tysięcy pomieszczeń położonych na trzynastu poziomach. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat, a także fragmenty tuneli, korytarzy i schodów. Poza oryginalną architekturą można podziwiać freski, które zdobią wnętrza świątyń. Na trasie obiad. Przyjazd na lotnisko w Kutaisi wieczorem. Odlot samolotu do Gdańska o godz. 23.15. Przylot do Gdańska o godz. 0.55 (13. maja) i zakończenie imprezy.

Mapa

(A) port lotniczy Kutaisi   (B) Tbilisi   (C) Dilijan   (D) jez. Sewan   (E) Erywań   (F) Geghard   (G) Tatew    (H) Chor Wirap   (I) Wardzia   (J) Kutaisi

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki. Równocześnie zapraszamy do wysyłania nam zdjęć z wyjazdu do Armenii - z przyjemnością umieścimy je tutaj po zakończeniu wycieczki
Program do wydruku