+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl
+ 48 58 320 44 02 biuro@wojazer.pl

ALBANIA
Tirana i miasta z listy UNESCO
22-26.09.2024

Cena 4 500 PLN
Cena 4 500 PLN
Ogólny opis wycieczki

Samolot z Gdańska do Tirany. Cztery noclegi w hotelu w miejscowości Durrës nad Morzem Adriatyckim. Śniadania i obiadokolacje. Transfery i wycieczki z wykorzystaniem lokalnego autokaru.
Zwiedzanie Tirany, stolicy kraju: spacer po centrum od placu Matki Teresy, wzdłuż głównego bulwaru do placu Skanderbega. Budowle z czasów króla Zogu, włoskiej okupacji i czasów komunizmu. Wejście do pokomunistycznego bunkra. Wjazd kolejką gondolową na górę Dajti, skąd roztacza się piękny widok na miasto. Wycieczka do miasta Berat, wpisanego na listę UNESCO. Spacer malowniczymi uliczkami miasta, które ze względu na swoje usytuowanie na stoku wzgórza nazywane jest „miastem tysiąca okien”. Zwiedzanie muzeum ikon, meczetu królewskiego i świątyni bektaszyckiej. Degustacja win w winiarni Cobo. Wycieczka do Gjirokastry, kolejnego miasta-muzeum znajdującego się na liście UNESCO. Spacer po uliczkach starówki wśród kamiennych domków z dachami pokrytymi szarymi łupkami. Wizyta w domu rodziny Skendulów, urządzonym w starym otomańskim stylu. Na zakończenie wyjazd do miejscowości Kruja, siedziby bohatera narodowego Skanderbega. Zwiedzanie twierdzy i zakupy na starym bazarze, nazywanym turecką uliczką.

Początek i koniec wycieczki

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie

Godzina i miejsce zbiórki

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku w niedzielę 22. września o godzinie  5.15

Cena zawiera:

  • przelot samolotem Gdańsk - Tirana - Gdańsk
  • cztery noclegi w hotelu w miejscowości Golem na Riwierze Albańskiej (hotel 70 m od plaży)
  • śniadania i obiadokolacje w hotelu
  • przejazdy autokarem na wycieczki
  • przewodnictwo w języku polskim
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (suma ubezpieczenia 400 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (suma ubezpieczenia 25 000 zł)

Cena nie zawiera:

  • dodatkowych posiłków na trasach wycieczek
Wycieczka dzień po dniu

22.09 (niedziela)Gdańsk - Tirana

Zbiórka uczestników na lotnisku w Gdańsku o godz. 5.15. Odlot do Tirany godz. 7.10. Przylot o godz. 9. 30. Transfer do hotelu „Leonardo” w miejscowości Golem na Riwierze Albańskiej nad Morzem Adriatyckim. Aklimatyzacja, kąpiel w morzu i spacery po miasteczku. Kolacja i nocleg w Golem.

23.09 (poniedziałek)Tirana

Przejazd do centrum Tirany, stolicy Albanii, miasta z ludnością liczącą ponad 400 tys. mieszkańców. Spacer po mieście – od placu Matki Teresy, wzdłuż głównego bulwaru do placu Skanderberga. Na trasie spaceru Stadion Narodowy, budowle z czasów króla Zogu, włoskiej okupacji i rządów komunistów. Czas wolny na Nowym Targu z możliwością zrobienia zakupów na tradycyjnym targu w nowoczesnym wydaniu, zjedzenia lunchu lub wypicia kawy. Przejazd do muzeum zorganizowanego w głównym bunkrze albańskiego dyktatora Envera Hodży. Budowa bunkra trwała w latach 1972-1978. Obiekt posiada pięć pięter schodzących pod ziemię (miał chronić przed atakiem nuklearnym), 106 pomieszczeń, w tym prywatne pokoje Hodży i salę kinową w której miał obradować w razie potrzeby rząd Albanii. Bunkier został udostępniony do zwiedzania w 2017 roku. Na zakończenie pobytu w Tiranie wjazd kolejką gondolową na górę Dajti, z której roztacza się wspaniały widok na stolicę Albanii. Powrót do hotelu w Golem na kolację i nocleg.

24.09 (wtorek)Berat i winiarnia Cobo

Po śniadaniu wyjazd do magicznej miejscowości Berat, miasta znajdującego się na liście dziedzictwa UNESCO. Spacer po malowniczych uliczkach miasta, które ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stokach wzgórza nazywane jest „miastem tysiąca okien”. Wizyta w Muzeum Ikon Onufrego, Muzeum zostało założone we wnętrzu katedry Zaśnięcia NMP, zawiera ponad 180 ikon zebranych z różnych kościołów i klasztorów Albanii. Spacer po dzielnicach Mangalem i Gorica, zwiedzanie Meczetu Królewskiego i świątyni bektaszyckiej, należącej do bractwa będącego odłamem islamu (przez sunnitów i szyitów uznawanego za heretyckie). Czas wolny w centrum miasta, a następnie wyjazd na degustację win do winiarni Cobo, prowadzonej przez rodzinę o długich tradycjach w uprawie winorośli i produkcji win. W ramach degustacji atrakcje kulinarne w postaci specjalnie dobranych serów, oliwek i oliwy. Powrót do Golem na kolację i nocleg.

25.09 (środa)Gjirokastra

Wycieczka do Gjirokastry, kolejnego miasta na liście dziedzictwa UNESCO. Gjirokastra to miasto muzeum, nazywane także „miastem z kamienia” lub „miastem tysiąca schodów”. Nazwę swą zawdzięcza kamiennym domkom starówki, które pokryte są szarymi łupkami. Wąskie uliczki położone są na stromym zboczu wzgórza, stąd ta druga nazwa która przylgnęła do tego miasta. Nad miastem góruje średniowieczna twierdza, zbudowana przez Turków osmańskich. W podziemiach twierdzy, w czasach komunistycznych znajdowało się ciężkie więzienie dla więźniów politycznych. W Gjirokastrze urodził się Enver Hodża dyktator komunistycznej Albanii w latach 1944 -1985. W ramach pobytu w mieście wizyta w dawnym otomańskim domu Skendulów i możliwość degustacji regionalnych potraw oraz zakupu pamiątek. Po południu powrót do hotelu na kolację i nocleg.

26.09 (czwartek)Kruja - Tirana - Gdańsk

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do miejscowości Kruja, gdzie znajduje się twierdza bohatera narodowego Skanderberga, który w roku 1433 wyswobodził miasto spod panowania tureckiego. Kruja, położona 30 km na północ od Tirany, była pierwszą historyczną stolicą Albanii. Nad miastem góruje, w dużej mierze zrekonstruowany, tzw. żółty zamek. Do zamku prowadzi turecka uliczka, która jest obecnie wielkim bazarem na którym zakupić można wyroby regionalnego rękodzieła, srebrną biżuterię, wyroby ceramiczne i setkę innych pamiątek. Po południu transfer na lotnisko w Tiranie. Odlot samolotu do Gdańska o godz. 18.05. Przylot do Gdańska o godz. 20.35 i zakończenie wycieczki.

Mapa

(1) Tirna   (2) Durrës   (3) Berat   (4) Gjirokastra   (5) Kruja

Zdjęcia
poniżej kilka zdjęć z miejsc, które Wojażer odwiedzi podczas wycieczki.