Biuro Turystyki Wojażer Sp. z o.o. zaprasza:
Izrael
termin: 5 - 13.05.2018 r.
cena: 4 900 zł

5.05
sobota

Warszawa - Tbilisi
Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 20.15. Odlot do Tbilisi samolotem PLL LOT o godz. 22.25. Czas przelotu 3 godz. 30 min.
6.05
niedziela

Tbilisi
Przylot do Tbilisi o godz. 3.55. Po odprawie paszportowej transfer autokarowy do hotelu. Odpoczynek po podróży. Śniadanie w hotelu. W południe wyjazd na zwiedzanie Starego Miasta: kościół Metechi z XIII w., zbudowany na skale nad Rzeką Mtkwari; twierdza Narikała z IV w., zespół obronnych budowli, położonych na niedostępnej skale dominującej na miastem; Łaźnie Solankowe, które w dawnych wiekach pełniły funkcje nie tylko lecznicze i higieniczne, ale były też miejscem rozrywek, wypoczynku, życia kulturalnego i towarzyskiego; katedra Sioni z VI w., gdzie przechowywana jest największa relikwia kościoła gruzińskiego - krzyż św. Niny; Mtacminda - "święta góra" z wieżą telewizyjną na szczycie, na zboczach klasztor św. Dawida, będący panteonem najwybitniejszych gruzińskich twórców i artystów; uliczka Szawteli z zespołem starych domów i budowli sakralnych; Muzeum Narodowe z kolekcją złotych ikon gruzińskich. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

7.05
poniedziałek

Tbilisi - Rejon Kahetii - Telawi
Rano zwiedzanie nowej części Tbilisi: Katedra Sameba, Państwowy Uniwersytet, Aleja Rustawelego z jej secesyjną i eklektyczną zabudową, kościół Kaszweta będący odwzorowaniem oryginalnego kościoła gruzińskiego z XI w., Pałac Młodzieży, Urząd Miasta, Parlament. W południe wyjazd do Rejonu Kahetii - znanego z produkcji win (łączny czas jazdy 4 godz. - 220 km). Postój w klasztorze św. Jerzego w Bodbe - obiekty klasztorne pochodzą z IX w., obecnie to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Gruzji. Potem przejazd do odrestaurowanego miasteczka Signagi - starożytnego miasta z ciekawą XVIII-wieczną architekturą. Spod murów obronnych roztacza się wspaniały widok na dolinę Alazani i Góry Kaukazu. Przejazd do Tsinandali i zwiedzanie pałacu, w którym mieszkał i tworzył poeta epoki romantyzmu Aleksander Czawczawadze. Następnie przejazd do Alaverdi i zwiedzanie zespołu klasztornego a potem degustacja win i kolacja. Nocleg w miejscowości Telawi.

8.05
wtorek

Telawi - Mccheta - Ananuri - Gudauri
(łączny czas jazdy 2,5 godz. - 130 km)
Rano przejazd do Mcckheta - dawnej stolicy Wschodniej Gruzji. Po drodze wizyta w bazylice Dżwari z VI w. (na liście UNESCO), która jest pierwszą krzyżowo -kopułową konstrukcją sakralną, charakterystyczną dla gruzińskiej architektury chrześcijańskiej. Po przyjeździe do Mcchety zwiedzanie słynnej katedry Sveti-Cchoweli (na liście UNESCO), w podziemiach której znajdują się grobowce królów i książąt gruzińskich. Postój na kawę w lokalnej kawiarni a potem przejazd Gruzińską Drogą Wojenną, doliną Rzeki Aragwy, do Ananuri, miejscowości nad którą górują baszty i mury twierdzy z epoki feudalnej (XVI w.), broniącej dawniej dostępu do Mcchety i Tbilisi. W Ananuri znajdują się również 3 zabytkowe kościoły, z których jeden ozdobiony na fasadzie pięknym ornamentem gruzińskim. Po południu przejazd do Gudauri, miejscowości będącej obecnie ważnym ośrodkiem narciarskim w Górach Kaukazu. Kolacja i nocleg w Gudauri.

9.05
środa
okolice Kazbegi
Po śniadaniu wyjazd na eksplorację regionu Chewi. Przejazd do miasteczka Stepancminda (dawniej: Kazbegi) przez Przełęcz Krzyżową. Podziwianie panoramy Wielkiego Kaukazu (wierzchołki Siedmiu Braci, góra Czerwona - 3536 m, Czarna - 3205 m i najwyższy szczyt w tym rejonie - Kazbek 5033 m n.p.m.). Wyjazd jeepami do położonego w górach klasztoru Gergeti. Klasztor Gergeti pw. Świętej Trójcy pochodzi z XIV w., położony jest na wysokości 2170 m n.p.m., stał się jednym z symboli Gruzji. Po południu powrót do Gudauri na kolację i nocleg.
10.05
czwartek

Gudauri - Uplisciche - Gori - Borżomi
Rano przejazd Gruzińską Drogą Wojenną w dół, wzdłuż doliny Rzeki Aragwy. Pierwszy postój w miejscowości Uplisciche, zwanej też miastem pieczar. Wykute w piaskowych skałach pomieszczenia mieszkalne i użyteczności publicznej, pochodzą prawdopodobnie z VI-III w. p.n.e. Zwiedzanie skalnego teatru z bogato zdobionym kasetonowym sufitem, z czasów rzymskich. Potem przejazd do Gori w prowincji Kartli, miasta znanego jako miejsce urodzenia Józefa Stalina. Zwiedzanie znajdującego się tam muzeum poświęconego życiu dyktatora Związku Radzieckiego. Przejazd w kierunku Borżomi i wejście na teren parku zdrojowego, gdzie znajdują się pijalnie wód mineralnych. Woda mineralna Borżomi była najważniejszym towarem eksportowym Gruzji w czasach Związku Radzieckiego. Kolacja i nocleg w Borzomi.

11.05
piątek

Borżomi - Kutaisi - Batumi
Po śniadaniu przejazd w kierunku Kutaisi. Kutaisi uważane jest za najstarsze miasto Gruzji i stolicę legendarnej Kolchidy, znanej z wyprawy argonautów po złote runo. Zwiedzanie kompleksu Akademii Gelati, w skład którego wchodzą budynki uczelni, katedra, dwa ozdobione freskami kościoły, dzwonnica i kaplica grobowa najsłynniejszego władcy gruzińskiego - króla Dawida Budowniczego. Następnie zwiedzanie Jaskini Prometeusza, gdzie według legendy przykuty był do skały mitologiczny Prometeusz. Potem przejazd na wybrzeże Morza Czarnego. Zwiedzanie antycznej twierdzy Gonio, w której w I w. n.e. stacjonowały legiony rzymskie. Po przyjeździe do Batumi wieczorny spacer po słynnych bulwarach batumskich. Czas wolny. Kolacja i nocleg w Batumi.

12.05
sobota
Batumi - Sataplia - Gori - Tbilisi
Rano zwiedzanie Ogrodu Botanicznego z roślinami sprowadzonymi tutaj z różnych stron świata. Wyjazd z Batumi w kierunku Tbilisi. Po drodze zwiedzanie grot Sataplia, będących geologicznym, paleonto-logicznym, zoologicznym i botanicznym rezerwatem przyrody (w grotach odkryto ślady stóp dinozaurów). Po przyjeździe do Tbilisi zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem pożegnalny obiad w restauracji w Tbilisi połączony z występem folklorystycznym, prezentującym pieśni i tańce Gruzji. Nocleg w Tbilisi.
13.05
niedziela

Tbilisi - Warszawa
Wczesna pobudka i przejazd na lotnisko. Odlot z Tbilisi o godz. 4.50. Przylot do Warszawy o godz. 6.35. i zakończenie imprezy.


Cena 4 900 PLN obejmuje:
- przelot samolotem PLL LOT na trasie Warszawa - Tbilisi - Warszawa
- zakwaterowanie w hotelach
- przejazd klimatyzowanym autokarem na całej trasie
- śniadania i obiadokolacje
- degustację win w Alaverdi
- wieczór folklorystyczny w Tbilisi
- przewodnictwo
- opiekę pilota
- ubezpieczenie KL (suma ubezpieczenia 200 000 zł) i NNW (suma ubezpieczenia 20 000 zł)

Cena nie obejmuje:
- wstępów do zwiedzanych obiektów i wjazdu jeepami do klasztoru Gergeti - ok. 50 USD
- napiwków

Biuro odprowadza składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wersja do druku    strona główna | programy 2018